Aký bol TEDxBratislava 2022?

 Aký bol TEDxBratislava 2022?

Po dvojročnej pauze sa nám podarilo opäť stretnúť a naživo si vypočuť niekoľko inšpiratívnych tém rečníkov a rečníčiek na červenom koberci. Podujatie TEDxBratislava 2022 s témou Vzdialení blízki nám ponúklo dvanásť talkov, bohatý sprievodný program plný rôznych aktivít a niekoľko umeleckých vystúpení. Tohtoročné podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora mesta Bratislava a zúčastnilo sa ho viac ako 300 účastníkov

Poďme si spoločne pripomenúť, aký tento ročník bol a čo všetko sme zažili.

Oddychová zóna na Laurinskej ulici
Autor: Rudolf Baranovič

Miesto

Dvanásty ročník bol výnimočný, okrem znamenitého počtu rečníkov aj novým miestom konania. Podujatie sa konalo v priestoroch legendárneho Divadla P. O. Hviezdoslava na Laurinskej ulici v bratislavskom centre. Účastníci mali okrem sály sprístupnenú aj pasáž, kde si mohli voľný čas vyplniť rôznymi aktivitami, poschodie divadla s chutným cateringom, oddychovou oázou na Laurinskej ulici a suterén s novým konceptom moderovaných diskusií.

Program a rečníci

Účastníci si mohli v 3 blokoch vypočuť široké spektrum tém, skoro 180 minút myšlienok hodných šírenia.

Rečníci a rečníčky 12. ročníka TEDxBratislava
Autori: Peter Polanský a Lukáš Procházka

V prvom bloku talkov vystúpili politológovia Tomáš Jahelka a Roman Jančiga, autori knihy Prečo zmizli Ťapákovci o dôsledkoch nedostatku jódu v strave a historickú dôležitosť jodidácie soli. Za nimi nasledoval Oto Kóňa, ktorý nám priblížil svet introvertov v extrovertne nastavenej spoločnosti. Biologička a prvá slovenská nositeľka prestížneho ERC grantu Eva Benková s neuveriteľnou témou rastlinných hormónov a kolo nám uzavrela grafická dizajnérka Dominika Valentovičová, ktorá predstavila svoj oceňovaný projekt The Script Hunter, v ktorom sa venuje písmam, ktorými píšu ľudia v krajinách mimo Európy.  

Dominika Valentovičová o počiatkoch jej cesty skúmania rôzmych písiem:

„Otvoril sa mi úplne nový svet. Videla som znaky, ale chcela som vedieť aj ako a prečo. Každé z tých písiem si so sebou nieslo svoj vlastný príbeh, no nebol to však len príbeh písma samotného, ale aj príbeh ľudí, ktorí písmo zapisovali. Mnohé z nich by kľudne vydali na dobrodružné filmy o hrdosti a nezlomnosti, ale aj o segregácii, kolonizácii. Často o všetkom dokopy.”

Druhý blok otvorila Petra Kotuliaková, zakladateľka organizácie Aj Ty v IT, ktorá prepája ženy s na oko ešte stále vzdialeným svetom IT. Na červenom koberci vystúpil aj zakladateľ Kultúrneho centra Dunaj a bratislavskej kuriérskej služby Švihaj Šuhaj Gábor Bindics, stojaci za viacerými urbanistickými projektami (napr. projekt Starej tržnice v Bratislave alebo kúpele Grössling). Zuzana Šidlíková nám  porozprávala o tom, čo hovorí móda o našej minulosti a druhý blok uzavrel riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Ľuboslav Beňa s dôležitou témou darcovstva orgánov.  

Gábor Bindicz o tom, ako sa stáva z priestoru miesto:

„Priestor sa dá dobre a kvalitne vybudovať, – aj keď nemusí to byť vždycky úplne dokonalé, – ale koniec koncov len vy, my všetci vytvárame miesta. A nemali by sme čakať na to, že niekto to vytvára za nás. A viem, že ste to už asi stokrát počuli, ale miesto tvoria ľudia.”

V poslednej časti mala zastúpenie mladšia, ale aj staršia generácia. Blok odštartoval 17-ročný študent Jakub Nagy, vedúci tímu mladých výskumníkov, pracujúci na vývoji ultraľahkých sond na monitorovanie atmosféry a 71-ročný ultra trailový bežec Štefan Karak. Obaja nám dokázali, že nikdy nie je veľmi skoro alebo naopak ani veľmi neskoro začať s niečím novým. Paleontologička Valéria Vaškaninová nám predstavila, že aj na oko vzdialený výskum fosílií vie byť vďaka rekonštrukčným technológiám fosílií rozhodujúcim pre poznatky súčasnej vedy. Sériu talkov uzavrela Marianna Richtáriková, IT manažérka a koučka s témou rozdielov medzi generáciou dnešnej mládeže a ich rodičov a rozdielnym výzvam, ktorým čelia.

Rečník Gábor Bindics o projekte Stará Tržnica
Autor: Martina Levásovská

V jednotlivých blokoch vystúpilo aj niekoľko skvelých umelcov. Patril medzi nich Paľo Petrovič s Projektom Paul, prostredníctvom ktorého vzdáva hold jednému z najväčších skladateľov a multiinštrumenstalistov tejto doby, Paulovi McCartneymu. Veronika Vitázková, profesionálna flautistka pôsobiaca vo Viedni, ktorá predstavuje tradičné polozabudnuté nástroje na medzinárodnej scéne. Počas TEDxBratislava zahrala na slovenských ľudových nástrojoch fujara a koncovka. Na pódiu vystúpili aj Mila Medvedovskaya, Daniel Špiner a Anastasiia Kuzmichova, ukrajinsko-slovenské trio, s veľmi silným a emotívnym vystúpením inšpirovaným ukrajinskými piesňami a situáciou, ktorá sa za našimi hranicami odohráva. 

Mila Medvedovskaya, Daniel Špiner a Anastasiia Kuzmichova
Autor: Rudolf Baranovič

Medzi jednotlivými blokmi prebiehali živé diskusie s rečníkmi a rečníčkami v CO kryte. Moderátorka Monika Kapráliková si prizvala politológov Tomáša Jahelku a Romana Jančigu, biologičku Evu Benkovú a doktora Ľuboslava Beňu.  Do diskusií sa mohli zapojiť aj diváci, ktorí mali šancu sa spýtať otázky či už ku konkrétnym témam z ich talkov, alebo o ich pracovných skúsenostiach, vedomostiach a zážitkoch.

Prestávkové aktivity

Ani tento rok sme nezabudli na prestávkové aktivity, vďaka ktorým si účastníci mohli vyplniť čas medzi blokmi talkov. V priestoroch pasáže účastníkov čakali rôzne aktivity plné tvorenia, súťaží, workshopov a networkingu alebo si mohli oddýchnuť v chill zóne. Pripravená bola logická networkingová hra v podobe nadrozmerného labyrintu, knižné hádanky od Martinusu, lego, ktorým účastníci hodnotili jednotlivých rečníkov alebo bingo, ktorého výhrou bola prehliadka kúpeľov Grössling s rečníkom Gáborom Bindicsom. Súčasťou binga bolo aj lúštenie odkazu skrytého v runovom písme s rečníčkou Dominikou Valentovičovou. Tohtoroční partneri zastrešili niekoľko virtuálnych aktivít, napríklad vďaka tzv. CatNet od SwissRe si mohli účastníci vyskúšať, ako funguje nástroj na predpoveď možnej prírodnej katastrofy na danom území. Cez virtuálnu realitu od občianskeho združenia SPOSA mohli účastníci na okamih preniknúť do sveta autistov a zažiť bežné situácie dňa z ich pohľadu. Partner GlobalLogic priniesol špeciálnu vestu, ktorej účelom je prevencia opätovného srdcového infarktu a aplikáciu, ktorá pomáha detekovať rôzne (na pohľad skryté) zdravotné problémy. A mnoho iných.

Nadrozmerný labyrint
Autor: Rudolf Baranovič

Občerstvenie

Vďaka našim cateringovým partnerom Mlsnacava, Bomba barista, .black, Literárna čajovňa a Froosh sme mohli odštartovať ráno tak, ako sa patrí a účastníci sa pri ich stánkoch mohli priebežne dobíjať dávkou, alebo skôr šálkou, energie počas celého dňa. O raňajky a večeru účastníkov sa postaral Otto Bratislava, vďaka ktorému sme si pochutili na vegánskom hummuse a Baba Ganoush, bezlepkovej granole s jogurtom, na overenej klasike párkov s pečivom, chlebíčkoch a geniálnych tapenádach.

Na svoje si prišiel každý
Autor: Martina Levasovská

V horúcom počasí bolo možné schladiť sa zmrzlinou od GIO v našej oáze so stromami a o pitný režim účastníkov aj organizátorov sa postarali Sódovkáreň zo Starej Tržnice, MMMM Vlčie sirupy, TATRANSKÁ minerálna voda a pivovary SHENK a Staropramen, ale aj víno z nitrianskeho vinohradu Chateau Krakovany pre milovníkov hrozna. 

Deň bol plný zaujímavých talkov a aktivít bolo viac ako dosť. Keďže sme vedeli, že si takéto situácie vyžadujú poriadnu dávku energie a sladkého, povolali sme na pomoc Lucette patisserie a Le Miam patisserie s ich chutnými makrónkami, minidezertmi a croissantmi, no nezabudli sme ani na superhrdinov s rôznymi potravinovými intoleranciami, ktorých potešili bezlepkové a bezlaktózové dezerty od Gaby’s bakery.

Afterparty

Ako každý ročník aj tento sme zakončili parádnou afterparty. Tento rok sa konala v bare Bohéma na Námestí SNP, kde sa o zábavu postarali DJ-i Roman Samotný a Hugo Hypetrain. Sponzorom afterparty bol Pernod Ricard Slovakia.

Rečníci a rečníčky pred barom Bohéma
Autor: Zora Paulíniová

 

A čo teraz?

Ak ste sa podujatia nestihli zúčastniť, máme skvelú správu – z talkov rečníkov a rečníčiek si môžte pozrieť videozáznamy, ktoré budeme postupne publikovať na našom YouTube. 

A ak sa neviete dočkať ďalšieho podujatia máme pre vás pripravenú novinku v podobe nášho TEDxBratislava podcastu s názvom Vo svojom živle, kde si vďaka moderátorke a členke organizačného tímu TEDxBratislava Monike Kaprálikovej a jej hosťom, môžte vypočuť myšlienky hodné šírenia počas celého roka! Prvé časti podcastu vyšli na jeseň, stihli ste si už vypočuť? 

Nezaháľajú však ani zvyšní členovia organizačného tímu. Prvé produkčné stretnutia k trinástemu ročníku TEDxBratislava už máme za sebou a poctivo pracujeme na jeho prípravách.

Organizačný tím

Členovia organizačného tímu TEDxBratislava ďakujú všetkým účastníkom, viac ako 30 dobrovoľníkom a všetkým partnerom a generálnemu partnerovi SwissRe, za pomoc pri uskutočnení tohtoročného podujatia, skvelej atmosfére a zážitkom, ktoré sme si z podujatia spoločne odniesli. Tešíme sa na dobrodružstvá ročníka 2023 🙂

Partnermi 12. ročníka TEDxBratislava boli: