Čo všetko prinesie trinásty ročník TEDxBratislava?

Čo všetko prinesie trinásty ročník TEDxBratislava?

Ak váhate, či si kúpiť lístok na tohtoročné podujatie TEDxBratislava 2023: Z tmy do svetla, pripravili sme pre vás 5 dôvodov, ktoré vám pomôžu spraviť rozhodnutie.

Téma

Tma a svetlo – tieto dve na pohľad jednoduché podstatné mená môžu označovať mnohé – časti dňa, historické obdobia, životné situácie, ale aj umelecké diela. Naši rečníci vám už v sobotu 27.5.2023 svojimi jedinečnými témami a myšlienkami hodnými šírenia ukážu, čo všetko sa môže za týmito slovami skrývať a prevedú vás cestou z tmy do svetla.

Rečníci

Medzi prvých odhalených rečníkov patrí dokumentárny fotograf Marek Pupák, ktorého hlavnými motívmi tvorby je dokumentovanie života a doby, v ktorej žije a ľudí, ktorí sú jeho súčasťou. Medzi jeho aktuálne najznámejšie projekty patrí dokumentárny projekt Blue Grandma na sociálnej sieti Instagram, ktorý zachytáva vzťah s jeho modrovlasou babičkou. Ďalej podnikatelia Hugo Repáň a jeho recyklačný projekt EcoButt a Lukáš Priškin, zakladateľ sociálneho podniku Deeply. Vedu na podujatí zastúpi Adrián Purkart s jeho témou “Mravčie society”. Lucia Morvai nám porozpráva aký malo zavedenie systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek dopad na životné prostredie a ako sa stal inšpiráciou pre ostatné krajiny. Expert na digitálne inovácia Filip Dřímalka nám povie prečo sa netreba báť inovácií a ako ich použiť vo svoj prospech. Ďalej výtvarník Erik Šille, ktorý prezradí prečo je dôležité nechať sa inšpirovať a povie nám viac aj o originalite. A dozvieme sa taktiež viac o odpustení a jeho dôležitosti od psychologičky Lucie Záhorcovej a dizajnovom zmýšľaní vďaka Lucii Ciranovej.

Miesto

Inšpiratívna téma si pýta inšpiratívne miesto. Preto sa môžete tešiť aj na novú lokáciu. Tohtoročné podujatie pripravujeme v priestoroch zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie, pýšiacej sa na bratislavskom nábreží. Rekonštrukcia tohto nádherného priestoru trvala od roku 2001, kedy museli z havarijných dôvodov uzavrieť legendárne premostenie. Teší nás, že máme po znovuotvorení a sprístupnení priestorov verejnosti po 20-ročnej pauze možnosť zorganizovať v týchto priestoroch naše podujatie a užiť si v nich s vami spoločný deň.

Zdroj: https://www.earch.cz/architektura/clanek/slovaci-ji-chteli-zbourat-nakonec-ale-prosla-ambiciozni-obnovou-kontroverzni-dostavba-sng-je-po-20-letech-opet-pristup

Občerstvenie

Súčasťou vstupenky na podujatie je aj celodenné občerstvenie. Doplniť energiu medzi vystúpeniami a aktivitami budete môcť počas coffee breaks lahodnou kávou od Goriffee a Sweet Beans, skvelými čajmi od Literárna čajovňa a sladkými a slanými pochutinami. Na podujatí si budete môcť pochutnať na skvelých makrónkach a plnených tartaletkách od víťazky súťaže Pečie celé Slovenko 2, Lucie Gyenesovej a účastníčky Dominiky Svatej, a taktiež na zmrzline od Koun a ovocí od Dobrý Ježko. Potešíme aj superhrdinov s rôznymi intoleranciami – na podujatí sa o nás postará Gaby’s bakery a jej bezlepkové a bezlaktózové sladké dobroty z madlí. Tešiť sa môžete aj na jedlo od nášho hlavného cateringového partnera Otto!. Pre správne fungovanie mozgu je veľmi dôležitý aj pitný režim. A preto, aby ste si z podujatia odniesli a poriadne vstrebali čo najviac myšlienok hodných šírenia, sme povolali na pomoc minerálnu vodu od TATRANSKÁ, ovocné šťavy od PIJO BIO a Yerba maté od Tea Shop. Osviežiť sa budete môcť aj remeselným pivom od pivovaru Shenk a vínom od JM Vinárstvo Doľany.

Z3027068  by Rudolf Baranovič
Autor: Rudolf Baranovič

Sprievodné podujatia

Na podujatí bude pripravených niekoľko skvelých aktivít, vďaka ktorým nazriete do sveta iných bublín a komunít. Vďaka organizácii Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska si môžete vyskúšať písanie na stroji na Braillovo písmo, ako nevidiaci využívajú digitálne zariadenia alebo si zahrať hry pre nich prispôsobené. Občianske združenie Živica vám ukáže, ako si vyrobiť vlastný kompost, a to priamo na podujatí! Vďaka dielni od Lab si môžete vyrobiť vlastné odznaky alebo zistiť ako funguje 3D tlačiareň. Pripravené budú aj networkingové aktivity od organizácie Otvorená hra, vytvorené pre posilňovanie tímovej spolupráce a komunikačných zručností. A to nie je všetko. My v TEDxBratislava sme veľkí fanúšikovia rozvíjania kreativity. Preto sme pripravili niekoľko špeciálnych aktivít, ktoré vaše hlavy ešte viac rozprúdia. Naučte sa hrať na bicích s Marekom Gregorom, vyrábať vlastné zošity s MakerSpace Bratislava alebo skladať origami s Ľubošom Odstrčilom. A vaše digitálne spomienky z podujatia si na záver vytlačte z mobilov vďaka fotostroju od CEWE

Pridajte sa k odberu nášho newsletteru alebo do udalosti na Facebooku, v ktorých vám postupne predstavíme všetkých účinkujúcich a ďalšie informácie o podujatí.