Zuzana Šidlíková: Šaty – zrkadlo duše a doby?

O tomto videu

Koľko času ste dnes venovali výberu oblečenia? Alebo si myslíte, že výber oblečenia nie je dôležitý a neprikladáte tomu význam? Aký bol asi najstarší odev, ktorého ste sa dotkli? Čo o nás a o ľudstve prezrádza príbeh módy si vypočujete v tomto talku.

O rečníčke

Zuzana Šidlíková vyštudovala Vedu o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte univerzity Komenského a Odevný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je zakladateľkou zbierky módy a textilu v Slovenskom múzeu dizajnu, kde pôsobila od roku 2016 do roku 2021.

Momentálne pracuje na novom projekte v Múzeu ľudovej umeleckej výroby v Stupave a popri tom tom sa venuje výskumu módy v období druhej svetovej vojny na Slovensku. Výskumnej, publikačnej a pedagogickej činnosti v oblasti dizajnu a najmä téme odevnej kultúry sa venuje dlhodobo.

Pripravovala tiež rôzne výstavné projekty doma i v zahraničí, medzi najväčšie patrila výstava Nech šije v roku 2017 v Slovenskej národnej galérii. Je autorkou kníh o móde a módnej fotografii: Móda na Slovensku v medzivojnovom období (2011),  Textilná tvorba a dizajn v 20. a 21. storočí  (2013),  Stratená mÓDA – Odevná kultúra na Slovensku v rokoch 1945 – 1989 (2016), a  spoluautorkou knihy Móda na Slovensku, stručné dejiny odievania (2014) a Karol Kállay – zaostrené na krásu (2019).

 

Kategória
Spoločnosť, Identita, Umenie, 2022, História