Eva Benková: Magická sila rastlinných hormónov

O tomto videu

Čo sa skrýva za úžasnou schopnosťou rastlín reagovať na neustále zmeny prostredia? Talk Evy Benkovej bude o magickej sile rastlinných hormónov.

O rečníčke

Eva Benková vyštudovala odbor Molekulárnej biológie a genetiky na Masarykovej univerzite v Brne. V roku 1998 obhájila doktorskú prácu na Biofyzikálnom ústave Českej akadémie vied. Pôsobila na Ústave Maxa Plancka v Kolíne nad Rýnom, ako aj v Centre rastlinnej molekulárnej biológie v Tübingene.

Od roku 2007 vedie samostatný výskum zameraný na hormonálnu reguláciu vývoja rastlín. Od roku 2013 je profesorkou Ústavu vedy a technológie (ISTA) v rakúskom Klosterneuburgu. Spolupracovala na vývoji mikroskopového systému na filmovanie rastu rastlinných orgánov.

Video “Tancujúci koreň” nasnímané týmto unikátnym zariadením vyhralo súťaž 2017 Nikon Small World in Motion Photomicrography Competition. Obdržala prestížny ERC grant a za vedeckú prácu na poli rastlinnej vývojovej biológie bola v roku 2017 zvolená členkou Európskej organizácie pre molekulárnu biológiu (EMBO).

 

 

Kategória
Biológia, 2022, Veda, Príroda, Vzdelanie