Bijan Khadem-Missagh: Hudba ako kľúč k chápaniu reality / Music as a key to understanding reality

O tomto videu

Bijan Khadem-Missagh je huslista, ktorý zistil, že existujú niektoré skryté súvislosti medzi hudbou a svetom okolo nás.

 

O rečníkovi

BKM-Photo-2008-thumbHusľový virtuóz, dirigent, koncertmajster Symfonického orchestra Tonkuenstler vo Viedni, profesor konzervatória, držiteľ najvyššieho rakúskeho štátneho vyznamenania za prínos v oblasti vedy a umenia. Založil renomovaný medzinárodný festival komornej hudby Allegro Vivo predstavujúci európske aj neeurópske hudobné tradície, a tiež nadáciu GLOBArt – Connecting Worlds of Arts and Sciences, prepájajúcu svet vedy a umenia. Koncertuje po celom svete a má za sebou množstvo televíznych a rozhlasových vystúpení a bohatú diskografiu.

Bijan Khadem-Misagh sa narodil v Iráne v hudobnej rodine. Husle ho sprevádzajú celým životom. Nie sú preňho len hudobným nástrojom, ale stali sa mu symbolom ľudského bytia. Tóny, melódia, rytmus, husle, slák struny – vo všetkom objavuje skryté vzťahy a fascinujúce podobenstvá s našim každodenným svetom.

„Hudba, rebrík po ktorej môže duša vystúpať do nebeských výšin, v sebe skrýva hlbšie chápanie našej reality. Každý z nás je cenným nástrojom s obrovským skrytým potenciálom. Staňme sa súčasťou orchestra humanity”