Prečo by ste mali ísť na TEDxBratislava

Organizačný tím TEDxBratislava počas už tradičných standing ovations.

Prečo by ste mali ísť na TEDxBratislava

Priznajte si to, láka vás účasť na TEDxBratislava. Idete po prvýkrát? Alebo ste už boli a potrebujete si pripomenúť, na čo sa tešiť? Rozoberme si to na drobné skôr, ako bude ukončený predaj lístkov.

Existujú dve možnosti.

Po A, na TEDxBratislava ste ešte neboli a nerozumiete, prečo o tom ostatní toľko rozprávajú.

Čo môžete očakávať? Úplne pragmatická odpoveď by bola: 14 rečníkov a 2 umelecké vystúpenia. Ale keďže TED formát je niekde na pomedzí „soft“ a vedeckej konferencie, rozsiahlejšia odpoveď sa priam pýta.

Počas jedného dňa zažijete prílev emócií a nových informácií, zmenu pohľadu na zaužívané veci a stretnete množstvo zaujímavých ľudí. Niekto si môže povedať, aha jasné, ide o klasickú motivačnú konferenciu, kde sa budeme učiť chodiť po uhlíkoch. TEDxBratislava však nie je motivačnou konferenciou. Práve naopak, plnokrvným motivačným prednáškam sa vyhýbame.

Naším cieľom je ľudí prinútiť kriticky myslieť, rozšíriť si obzory či vyprovokovať k činom. Ak si to stále neviete predstaviť, povieme len jedno: Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.

Po B, na TEDxBratislava ste už boli a hoci vás láka opäť, váhate, či ešte zažijete niečo nové.

Garantujeme, že sklamaní odchádzať nebudete, zloženie programu je naozaj pestré.

Rumunský aktivista Florin Badita bude hovoriť o budovaní občianskej spoločnosti a Peter Hartkamp o tom, ako pomáha zakladať slobodné školy, aby eliminoval negatíva vzdelávacieho systému. Výpravca Viliam Matuška porozpráva o svojom boji za záchranu železničnej stanice a zbormajster Ján Tkáč o úlohe hudobného vzdelania v živote každého z nás.

Eva Mosnáková na TEDxBratislava 2017

Ahmed Elgammal sa zamyslí nad tým, či umenie robí človeka človekom, hoci umelá inteligencia dokáže vytvárať obrazy tiež. Zuzana Špačková vysvetlí, prečo je dôležité hovoriť o duševnom zdraví. Dizajnér Jonathan Bobrow prinesie svoju stolnú hru Blinks, ktorej cieľom je odtrhnúť ľudí od počítačových hier.

Archeológ Milan Kováč nám zo svojho výskumu prezradí, ako sa môže naša civilizácia ponaučiť zo zániku tej mayskej. Irakli Loladze prinesie fantastický výskum, ktorý tvrdí, že zvyšujúca sa úroveň CO2 má v konečnom dôsledku dopad na znižujúcu sa úroveň makroživín rastlín. A hovoriť budeme o mnohom ďalšom – o transrodových ľuďoch, návrate dreva do architektúry, vitalizme aj nízkoprijímovej časti obyvateľstva.

Navyše, program TEDxBratislava sa v sále nekončí

Podujatie tvoria nielen fascinujúce vystúpenia, ale aj zážitky nadobudnuté mimo divadelnej sály. Počas prestávok medzi prednáškovými blokmi si môžete vyskúšať netradičné aktivity s cieľom rozhýbať sa, networkovať a naučiť sa niečo nové. Zažijete preteky monopostov z lega, vytvorenie TEDx-ového rekordu či dokonca júlové lyžiarske preteky.

Môžete si zahrať stolnú hru Blinks od Johnatana Bobrowa, pozrieť výstavu obrazov o duševnom zdraví, ktoré privedze Zuzka Špačková, aj „četovať“ s inými návštevníkmi cez telegraf od Viliama Matušku. A na to, aby ste sa na vystúpenia dokázali plne sústrediť, tento rok si môžete oddýchnuť aj v relaxačnej zóne. A nezabudnite, že počas celého dňa môžete využiť skvelú príležitosť porozprávať sa s rečníkmi.

Skrátka, na svoje si prídu individualisti aj tímoví hráči, umelci aj analytici, akčné typy aj leňoškovia 🙂 A po večery sa neváhajte zdržať na afterparty, ktorú svojím playlistom rozhýbe DJ Stroon. Chladíme pre vás pivko, vínko a pripravujeme ďalší skvelý program. Nezmeškajte to, rezervujte si miesto na TEDxBratislava 2018.