Minúta po TEDxBratislava

Minúta po TEDxBratislava

Hokejistov sa väčšinou pýtajú na názor minútu po zápase. Mne trvalo sformulovať svoj pocit z TEDxBratislava sedem dní – týždeň som sa cítil šťastne, ale nejak zaseknuto. Celý ten zážitok (zhon, radosť a príval myšlienok, optimizmu a nových ľudí a zároveň smútok z toho, že sa to už skončilo) – moja hlava nevedela uchopiť, interpretovať a povedať niečo dlhšie a konkrétnejšie ako “bolo super!”Toto ”zaseknutie” som si vysvetlil ako potvrdenie toho, že sobota bola výnimočný deň.

Naše motto: ”Tvoríme budúcnosť. Dnes.” malo za cieľ zhrnúť, že čokoľvek, čo robíme dnes, má dôsledky v budúcnosti – v oboch významoch – aj v pozitívnom aj negatívnom. A že dôsledky má aj nečinnosť. Verím a cítim, že sobota šla správnym smerom a že o nečinnosti určite nebola. Celý deň som cítil Flow (to od Leone Ross) – pocit, že takto to všetko má byť. Minulý rok som na blogu písal o dobrom Chi (o ňom rozprávala Charmian Wylde).

Verím, že sa všetkým podarilo odniesť zo sebou čo najviac tejto pozitívnej energie.

Odniesol som si so sebou aj zistenie, že stretávanie sa s optimistickými a aktívnymi luďmi zvyšuje optimizmus a aktívnosť všetkých. Naša pozitívnejšia predstava o okolitom svete a ľuďoch a myšlienkach sa pretavuje do malých dobrých skutkoch a po troškách sa spätnou väzbou zacykľuje a multiplikuje.

Pri prípravách TEDxBratislava som sa taktiež naučil, že nie je potrebné mať jednoznačný merateľný cieľ, aby sa podarilo vytvoriť niečo veľké, že rôznorodosť v tíme a v rečníkoch je v tomto zložitom svete veľké plus, že disenzus je niekedy lepší ako konsenzus a že v dlhodobom horizonte je medzi rozhľadenými ľuďmi najlepšie čo najdemokratickejšie rozhodovanie.

Čo teraz? TEDx Bratislava je otvorený koncept… Účastníci sa stávajú rečníkmi, dobrovoľníci organizátormi. Oproti 2010 pribudli v tíme noví ľudia, ktoré posunuli horizont ďalej. Tak, ako je na TEDxe počas rozhovorov v prestávkach tenká hranica medzi účastníkmi a rečníkmi, tak je medzi TEDxami tenká hranica medzi učastníkmi a organizátormi. (Tešíme sa na akékoľvek iniciatívy, rady a nápady.)

Bol by som teda veľmi rád, ak by sa myšlienky a atmosféra TEDxBratislava a TED šírila ďalej, nezávisle na tom, či ste/sme organizátori, účastníci alebo rečníci – či už to bude v školách, práci alebo v stánku s bežiacimi TED videami na Pohode. Pričom nejde len o šírenie myšlienok rečníkov, ale aj o šírenie spôsobu uvažovania, rozprávania a konania.

Videá začneme uploadovať do pár dní, už sú zostrihané.

Potešil by ma TEDx mimo Bratislavy – radi pomôžeme so strategickými radami, tipmi ale aj “prácou”.