Záverečná myšlienka hodná šírenia? Zdravé a veselé!

Záverečná myšlienka hodná šírenia? Zdravé a veselé!

Máme za sebou ďalší rok. Podobal sa síce skôr jazde na húsenkovej dráhe než kľudnému pádlovaniu v stojatých vodách jazera, avšak aj napriek tomu (či práve preto) by sme ho neradi vyprevadili bez poriadneho obhliadnutia sa. Z viacerých dôvodov bol tento rok pre nás totiž prelomový. Či sa už jednalo o masívny nábor nových členov, ktorí do tímu priviali čerstvú energiu a naša améba, ako tím s nadsázkou nazývame, získala nový tvar aj smerovanie, alebo o pár nových míľnikov, ktoré sa nám aj napriek okolnostiam podarilo zaznamenať a radi by sme sa s vami o ne podelili.  

SPOLUPRÁCA S VÝTVARNÍKMI

Ak nás už nejakú dobu sledujete, viete, že v rámci všetkých podujatí TEDxBratislava vždy prinášame aj živé vystúpenia umelcov. Tentoraz sme však tento koncept rozšírili a celkom po prvý raz v histórii oslovili pre spoluprácu aj piatich výtvarníkov a ilustrátorov (L. Žatkuliaková, D. Soboň, H. Gutierrez, A. Režná, V. Slaminka). Pre jedenásty ročník podujata vytvorili unikátnu sériu 11 grafík, reflektujúcich hlavnú tému podujatia, ktorou bolo Očakávanie. Grafiky sme zároveň vytlačili na extra kvalitný papier Hahnenmuehle Museum Echting a ak vám táto informácia unikla, môžete si ich stále zakúpiť alebo za veľmi priaznivú cenu 31 eur objednať podpísané grafiky priamo na našom e-shope.   

Príprava a podpisovanie ilustrácií pre TEDxBratislava 2021: Očakávanie od ilustrátorky Hedvigy Gutierrez

NOVÝ HYBRIDNÝ FORMÁT -> TEDxBratislava 2021

Keďže sme minulý rok museli pre dôverne známe okolnosti veľké letné podujatie odložiť, rozhodli sme sa už tento rok nehrať ofline/online ruletu, ale rovno pripraviť podujatie tak, aby počítalo s rôznymi variantami vývoja pandemickej situácie. Celkom po prvý raz sme ho tak pripravovali hybridne. Prostredníctvom siedmych inšpirujúcich videí rečníčok a rečníkov zo Slovenska a Čiech, ktoré sme prvýkrát natočili ešte pred samotným podujatím v spolupráci s Love them, sme odhaľovali podoby našich očakávaní, aj to, ako úroveň ich naplnenosti vplýva na naše životy či prístup k iným ľuďom. Podujatie pozostávalo z dva a pol hodinového živého prenosu kombinovaného s premietaním videí a prinieslo aj množstvo nových prvkov ako boli rozhovory či živé vstupy z offline spotov zo šiestich miest v Bratislave. Okrem toho počítalo aj so sériou sprievodných podujatí, ktoré sa konali počas celého leta (diskusie s rečníkmi, speedchess so šachovým veľmajstrom, výstava grafík).  

Zo zákulisia živého prenosu TEDxBratislava 2021

S novou dekádou sme sa zároveň vrátili opäť k začiatkom, definovaným jednoslovným názvom ročníka, ktorý vystihuje aktuálnu tému dneška, a tou boli pre nás očakávania. Neočakávaným paradoxom  však bolo, že sme ústrednú tému vybrali ešte pred vypuknutím celej koronovej situácie, avšak až práve ňou získala téma viac na  aktuálnosti.

Nebudeme vám klamať, takto rozsiahlo koncipovaný koncpet podujatia nás poriadne vyčerpal. No aj vďaka nemu sme sa opäť ocitli v centre pozornosti veľkého TEDu, ktorý nás vyzdvihol ako príklad pre inovatívnu prezentáciu myšlienok hodných šírenia a dokonca si na nás vyžiadal na prezentáciu „best practise“ pred ostatnými TEDx organizátormi.

Prezentácia pred ostatnými TEDx organizátormi, kde sme prezentovali nápad sprievodných podujatí, ktor’é boli s’účasťou TEDxBratislava 2021

ABSENTUJÚCI WOMEN

Tento rok sme však zaznamenali ešte ďalší, menej pozitívny míľnik. Za bežných okolností by sme totiž spolu začiatkom decembra v rámci TEDxBratislavaWomen hľadali lokálne odpovede na otázku What now? Čo teraz?, ktorá bola tohtoročnou hlavnou témou konferencie TED Women. My sme si však túto otázku položili ešte v septembri a po zrelej úvahe sa rozhodli ďalšie virtuálne podujatie už nerealizovať. Miesto toho sme namierili náš čas a energiu na rozvoj tímu a rozhodli sme sa opätovne otvoriť dvere aj náboru nových členov. Zároveň pripravujeme ďalšie nové projekty, ktoré nám pomôžu šíriť kľúčové posolstvá aj mimo našich hlavných eventov. Avšak s tými sa radi pochválime až po Novom roku. Ak vám tedxácky spirit chýba, môžete si tento rok miesto Mrázika alebo x-tého pozerania Popolušky užiť nové videá na našom Youtube kanále. Nájdete tam aktuálne uploadnuté talky rečníkov z TEDxBratislava Salon aj posledného TEDxBratislavaWomen

A ak bol pre vás rok 2021 podobnou výzvou ako pre nás, máme pre vás tú najdôležitejšiu myšlienku hodnú šírenia na jeho záver:

Prajeme vám pohody plné, no najmä v zdraví prežité Vianoce a veľa blízkych stretnutí v roku 2022! Veríme tiež, že sa spolu uvidíme na 12. ročníku TEDxBratislava v roku 2022!