Diana Fabiánová: Menštruačné tabu / The menstruation taboo

O tomto videu

Diana ponúka svieži pohľad na tabu, ktoré ovplyvňuje svet dievčat (a chlapcov) viac, ako sa na prvý pohľad zdá. S humorom a citlivosťou odkrýva povery, predsudky a pravidlá „menštruačnej etikety“, ktoré stále pretrvávajú nielen vo vzdialených častiach sveta, ale aj v našej modernej spoločnosti.

 

O rečníkovi

 

 

Diana Fabiánová je dokumentaristka, cestovateľka, mama, ale hlavne šťastná bytosť.

Jej prvý dlhometrážny dokument o menštruácii s nazvom Mesiac v Nás, precestoval celý svet, stal sa súčasťou vzdelávacieho systému v USA, bol preložený do množstva cudzích jazykov vrátane čínštiny a arabštiny a získal ceny na medzinárodných filmových festivaloch.

Momentálne dokončuje jeho humorno-edukačnú verziu pre deti s názvom Mesiačiky. Diana sa zaujíma hlavne o ženské témy. Spytuje veci, ktoré pokladáme za dané. Vo svojich filmoch nachádza nové súvislosti a odkrýva mnohokrát neuvedomelé, no hlboko vryté predsudky.

Okrem Mesiačikov pripravuje dva ďalšie dokumenty. Jeden skúma vplyv prenatálneho obdobia a pôrodu na vývoj dieťaťa. Druhý film sa venuje otázke nevery v rôznych kultúrnych prostrediach.

Web: mooninsideyou.com

Kategória
Zdravie, Zmena, Zdravie