Dvanásty ročník TEDxBratislava bude hľadať Vzdialených blízkych

Dvanásty ročník TEDxBratislava bude hľadať Vzdialených blízkych

Bratislava 26. mája 2022 – V poradí dvanásty ročník TEDxBratislava sa uskutoční v sobotu 2. júla 2022 a jeho ústrednou témou, vyjadrenou spojením Vzdialení blízki, bude hľadanie hraníc porozumenia a spolupatričnosti. Prostredníctvom jedinečných príbehov rečníčok a rečníkov zo Slovenska i Čiech chce presvedčiť, že blízkosť nie je ohraničená a aj vzdialenosť vie byť blízka.

Po dvoch pandemických rokoch sa event tiež opäť vracia na javisko, tentoraz v novej lokácii – v priestoroch Divadla P. O. Hviezdoslava na Laurinskej ulici. Na priaznivcov najväčšieho a najstaršieho lokálneho TEDx podujatia na Slovensku už tradične prvý júlový týždeň popri inšpiratívnych vystúpeniach čaká tiež bohatý sprievodný aj umelecký program či chill-out zóna. Vstupenky na podujatie sú už v predaji. 

“Hlavnou témou tohtoročného podujatia TEDxBratislava je, aj s ohľadom na aktuálne dianie, práve spájanie komunít a vytváranie prostredia, kde sa zo vzdialených stávame blízkymi. Prostredníctvom inšpirujúcich rečníkov a rečníčok budeme hľadať a definovať hranice blízkosti aj skúmať ako na ňu vplýva naše prežívanie, spôsob komunikácie či geografická príslušnosť,” opisujú hlavnú tému nového pripravovaného podujatia jeho projektoví manažéri Martin Péchy a Martina Godalová.  

Z doposiaľ známych rečníkov prezradili zatiaľ prvé dve. Prvou je molekulárna biologička Eva Benková, prvá slovenská nositeľka prestížneho ERC grantu a výskumníčka v oblasti hormonálnej regulácie vývoja rastlín v rakúskom ISTA, ktorá publiku predstaví magickú silu rastlín a spôsob ako spolu komunikujú. Druhou potvrdenou rečníčkou bude paleontologička Valéria Vaškaninová, ktorá nám v DPOH ukáže, že vďaka najnovším rekonštrukčným technológiám sa aj naoko vzdialený výskum fosílií stáva blízkym a rozhodujúcim pre poznanie súčasnej biológie. Ďalší rečníci a rečníčky budú odhalení čoskoro. 

Konferencia bude prebiehať v slovenskom a českom jazyku a v rámci dlhodobej snahy tímu o sprístupňovanie myšlienok hodných šírenia čo najširšiemu publiku, bude simultánne tlmočená tiež do angličtiny a do posunkového jazyka. Organizátori zároveň v priestoroch divadla zabezpečiili bezbariérový vstup.

Vstupenky na podujatie sú dostupné webstránke tedxbratislava.sk za jednotnú cenu 49 eur. Súčasťou vstupenky je tiež celodenné občerstvenie a bezplatný vstup na všetky sprievodné aktivity. 
Konferenciu TEDxBratislava organizuje skupina dobrovoľníkov združená okolo najväčšieho a zároveň najstaršieho TEDx podujatia na Slovensku, TEDxBratislava. Popri hlavnej konferencii, organizovanej každoročne v júli, pripravujú počas roka aj menšie formáty Salon a Women so zámerom otvárať nevšedné témy a prinášať “myšlienky hodné šírenia”.