Ako vyberáme rečníkov na pódium TEDxBratislava

Ako prebieha výber rečníkov na pódium TEDxBratislava

Ako vyberáme rečníkov na pódium TEDxBratislava

Čo musí spĺňať človek, ktorý bude stáť na okrúhlom červenom koberci? Čím musí tím TEDxBratislava zaujať? Odpoveď je komplexnejšia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Zvedavých otázok o tvorbe dramaturgie TEDxBratislava dostávame každoročne neúrekom. Nastal čas si ich zodpovedať.

Máme oči a uši otvorené

Väčšina tipov na rečníkov prichádza od členov organizačného tímu, avšak občas nám napíšete aj vy o zaujímavých témach a ľuďoch. Niektorí proaktívni odvážlivci sa neboja navrhnúť samých seba. Naša láska k čítaniu, prednáškam, diskusiám a konferenciám je našou super schopnosťou. Neostýchame sa snoriť po tipoch na dobrých rečníkov ani u našich známych. Všetky návrhy si spoločne zapisujeme do “long-listu” rečníkov, ktorý obsahuje stovky mien.

Demokracia musí byť

Na tímových stretnutiach sa následne aj niekoľko mesiacov rozprávame o každom jednom mene zo zoznamu. Každý z nás má vzťah k inej téme a má pocit, že daná téma by mala odznieť. Preto o brainstorming a často aj búrlivé diskusie nie je núdza. Tie sú však potrebné na to, aby sme danú tému alebo rečníka prebrali dopodrobna a neostal priestor na pochybnosti. V konečnom dôsledku to nerobíme pre seba, ale pre vás.

Eva Mosnáková na TEDxBratislava 2017

Čím nás rečník musí upútať, aby sme ho oslovili so záujmom o stretnutie či videohovor?

Hľadáme:

  • nevšedné myšlienky,
  • zaujímavé aktivity či výskum,
  • originálny pohľad na známu vec,
  • povestnú iskru v očiach rečníka,
  • zanietenie pre danú vec.

 

Lepšie raz vidieť, ako tisíckrát čítať

Ak potenciálny rečník podľa nás spĺňa tieto body, oslovíme ho. Zvyčajne tak robí člen tímu, ktorý osobu nominoval. Ak má rečník záujem porozprávať nám o svojej téme viac, stretneme sa s ním, prípadne si zatelefonujeme. Tento rozhovor už ide do hĺbky. Aj keď člen tímu nie je odborníkom v danej problematike, mal by z rozprávania rečníka pochopiť čo najviac. Konkrétnu tému si preto člen tímu musí dopredu poriadne naštudovať a o rečníkov zistiť čo najviac podstatných informácií (napríklad čo je supravodič alebo extrémofil). Úplne ideálne je, pokiaľ sa stretnutia alebo skypu zúčastnia aspoň dvaja členovia tímu. Jeden, ktorý do problematiky trochu vidí a druhý, ktorý je naopak v nej úplne mimo. Práve ten vie často vhodnými otázkami vydolovať z rečníka aj to, čo bude zaujímave pre laické publikum. Zároveň je ľahšie sa zhodnúť na rečníkovi, z ktorého majú dobrý pocit dvaja. Je pre nás dôležité, aby sme si s rečníkom vzájomne “sadli”, keďže po jeho schválení sme s ním niekoľko mesiacov v intenzívnej komunikácií.

Monika Ďurajková pri príprave svojich rečníkov

Z rečníkov skladáme puzzle

Zápis zo stretnutia s rečníkom pošleme celému tímu. Niekedy sa stane, že sme nie úplne presvedčení, že daná téma má potenciál, a preto vyžiadame od rečníka krátky sumár jeho myšlienok alebo výskumu. Následne sa vždy demokraticky v rámci celého tímu rozhodneme, či daného rečníka chceme, alebo nie. Téma by sa nemala opakovať ani prekrývať s inou prednáškou daného ročníka. Konferencia má široký záber. Od spoločenských tém až po vedu. Je pre nás dôležité na pódium dostať aj témy, ktoré sú v spoločnosti aktuálne. Finálne schválenie rečníka je opäť sprevádzané dlhými diskusiami, ale vždy pre dobro veci. A následne rečníci pracujú na svojom vystúpení a my im pomáhame koučingom. O tom však niekedy nabudúce.

Vyjdite zo svojej bubliny

Ako vidíte, výber rečníka na TEDxBratislava je dlhá a kľukatá cesta. No veľmi nás to baví – objavovať nové témy, vzdelávať sa a stretávať sa so zaujímavými osobnosťami. Rozširujeme si tak obzory a búrame svoje predsudky. Preto odporúčame aj vám diskutovať s ľuďmi mimo okruhu vašich záujmov a názorov, veľa čítať a mať oči otvorené. Neskutočne to posúva človeka vpred a nikdy neviete, kedy vám otázka “prečo” zmení život. Sľubujeme, že aj tento rok sa máte na čo tešiť. Stačí si včas zakúpiť vstupenku na TEDxBratislava 2018 s podtitulom Na pomedzí.

REZERVUJTE SI LÍSTOK

Sledujte aj udalosť na Facebooku, kde sa postupne dozviete všetky detaily o podujatí.