Všetko o TEDxBratislava 2019 (čo sme ochotní prezradiť!)

TEDxBratislava dovod preco prist

Všetko o TEDxBratislava 2019 (čo sme ochotní prezradiť!)

Aby vám v piatok 5. júla v Činohre Slovenského národného divadla neušiel ani jeden náš výmysel, zhrnuli sme pre vás všetko podstatné.

TEDx je súčasťou nášho hlavného mesta už 10 rokov. Za tie roky sa pre nás, dobrovoľných organizátorov, ale aj pre mnohých vracajúcích sa návštevníkov, stal udalosťou roka. Nech sa páči, ťahák k TEDxBratislava 2019:

Tradične nadupaný program

Britský biológ Dave Goulson nám vysvetlí, ako môžeme predísť hmyzej apokalypse, český žurnalista Martin Ondráček priblíži projekt Ježíškova vnoučata, Valentína Sedileková popíše svoj boj s poruchami príjmu potravy, Jordan Shapiro preskúma, ako deti vychovať k zdravému používaniu technológií, urbanistka Milota Sidorová sa postaví za zeleň v mestách a Martin Lipták z Čiernych dier pripomenie zabudnuté miesta Slovenska.

Okrem nich na okrúhlom červenom koberci vystúpia aj islandský dobrovoľný záchranár Atli Már Hreggviðsson, riaditeľka environmentálnej školy Venus Jahanpour, britský pohybový terapeur Andrew Dalziell, úspešný slovenský dizajnér Dodo Dobrík, novinár Braňo Dobšinský, konzultantka Barbara Lisá, propagátor čítania Tibor Hujdič a uznávaný open inovátor Ján Gondoľ.

Vyberte si z knižných titulov, ktoré odporučili rečníci

Ich vystúpenia si počas prestávok môžete rozšíriť o zaujímavé informácie, ktoré vám sami prezradia počas diskusií v Lucron Štúdiu. Okrem toho zájdite do TEDx kníhkupectva s knižnými tipmi od rečníkov, ktoré pripravuje vydavateľstvo Slovart. Vyskúšajte aj originálne prestávkové aktivity, napríklad zachrániť ľudský život s Rescue, vcítiť sa do kože ľudí so zdravotným obmedzením vďaka HandCubeKeys, vytočiť si šťastie s Curaproxom či preveriť svoju imunitu voči trolom z Dobrej Krajiny.

10 rokov TEDx na Slovensku

Celodenný zážitok vám umelecky podčiarkne 12-ročný klavírny virtuóz Ryan Martin Bradshaw a bratislavské zoskupenie Preßburger Klezmer Band.

Oslavujeme 10 rokov a nič nenechávame na náhodu – podľa toho bude vyzerať aj piatková afterparty! Námestie pred SND rozospieva Katarína Máliková, roztancujú vás Monika a Matúš z New Style Hustle Bratislava, ktorým pod nohy zahrá DJ Zajo z Drumatique a grafický dizajnér Maté Macsicza vás zapojí do tvorby vašej vlastnej karikatúry.

A viete, z čoho sa tešíme úplne úplne najviac? Že TEDxBratislava 2019 konečne nie je v nedeľu a na druhý deň sa nevstáva do práce!

Viac návštevníkov, menej odpadu

Máme pred sebou veľkú výzvu: Takmer tisícku ľudí na TEDxBratislava 2019 chceme v tomto teple napojiť bez odpadu. Už dlho sa snažíme eliminovať neekologické materiály a tento rok to dotiahneme do úplného detailu. Pripravená bude Tatranská minerálka v sklenených fľašiach aj výdajných bareloch, džbány s vodou a limonádami, bublinky vyrobíme v reusable fľašiach Soda stream a čerstvé smoothies Froosh Slovakia v sklenených fľašiach.

Prispejte svojimi hrnčekmi do putovnej zbierky

Veľmi nám v servírovaní nápojov pomôžete, ak si prinesiete vlastnú fľašu, termosku či hrnček. Budete si tiež môcť zakúpiť štýlovú EQUA fľašu z tritánu či krásny bambusový Ecoffee Cup na kávu, ktorý vám vydrží roky. Používať budeme tiež zbierku putovných hrnčekov od TEDxTrenčín, ku ktorej môžete svoje staré hrnčeky a poháre pridať aj vy. A ak by ani to nestačilo, k dispozícii budeme mať festivalové poháre na opakované použitie.

Servírovať budeme len do porcelánu a všetok kompostovateľný odpad bude mať vyhradený vlastný kontajner. Zvyšný odpad budeme precízne separovať a veríme, že nám s tým zodpovedne pomôžete. 🙂

Tvoríme menej a recyklujeme použité

Ostávame aj pri šetrnej výrobe výročných tričiek a krásny motív od Rudolfa Letka z Go Bigname budeme tlačiť na počkanie, takže nevznikne ani jeden zbytočne vytlačený kus! Tričko vyrobené z organických vlákien, ktoré spĺňa všetky ekologické i sociálne kritériá výroby, si zakúpite výlučne na mieste konania. Objednáte si želanú veľkosť v našom merchandise stánku a v nasledujúcej prestávke vám ho čerstvučké a voňavučké privezieme priamo z tlačiarne MERCHYOU. Cena trička je 15 eur.

Dizajn tričiek pre TEDxBratislava 2019 od Rudolfa Letka

Okrem toho použijeme aj smerovníky, ktoré sme si na orientáciu v priestore vyrobili minulý rok, a na ruky vám tentoraz pripneme náramky od sobi.eco z recyklovaných textílií a plastov. Môžu byť síce peknou pamiatkou, ale ak viete, že po príchode domov by ste ich vyhodili, radšej nám ich pri odchode vráťte do na to určenej zbernej škatule a my ich nabudúce opäť použijeme. 🙂

Mozog, srdce aj bruško budú sýte

Kým sa zhurta pustíme do menu, osviežme sa kvalitnou kávičkou. French press, clever drip, aeropress, chemex, walkure, pour over… Opäť sme si do tandemu pozvali najpovolanejších, s ktorými môžete podebatiť o pražení, druhoch i spôsoboch prípravy dobrej kávy. Postarajú sa o vás fajnšmekri z Malý Princ espresso bar, v ktorom trávime väčšinu našich tímových stretiek, mladá slovenská pražiareň Verticcio, kávoví fanatici z Green plantation, ktorí majú na konte aj víťazstvo na Svetovom aeropress šampionáte, aj autori Knihy o káve z pražiarne COFFEEIN.

Hlavný catering od Red Monkey Group bude hotová almázia pre vaše chuťové bunky. Postarajú sa o celodenný catering, teda raňajky, desiatu, obed, olovrant aj večeru. Nezabudli sme ani na dietetikov, ktorým bude jedlo podávané v oddelených výdajniach. Vitamíny si počas dňa doplníme ovocím od LIDL. A samozrejme, budete sa aj zalizovať po dobrotách!

TEDxBratislava, zmrzlina

Ochutnáte originálne Fosinky, Syslíkove tortičky pripravia okrem lahodných plnených košíčkov aj ovocný zafír-marshmallow, Mandlove prinesie lieskovcovú a mandľovú roládu z čisto prírodných surovín, tradičnými slovenskými buchtami vám ulahodí Buchtáreň a nebude chýbať vaše za tie roky už obľúbené gelato od dievčat z Gio Caffe – Gelato italiano.

Afterparty bude poriadna oslava, ktorú vám obohatíme 100% prírodným nepasterizovaným ciderom Sigelsberg. O penu na čerstvo čapovanom pivku sa postarajú remeselné pivovary Shenk a piešťanský ŽiWELL a nápojový listok doplníme kvalitným vínom od najstaršieho vinárstva v Bratislave PD Bratislava – Vinohrady.

Tešíme sa na vás 5.7. v SND, #budetosviatok 🙂