Vladislava Dolníková: Nás bláznov je viac

Vladislava Dolníková: Nás bláznov je viac

Zakladateľka programu, ktorého dlhodobým cieľom je vytvoriť prostredie na vznik rómskej elity a strednej triedy, ktoré v súčasnosti prakticky neexistujú. V programe sa snaží napomôcť vzniku generácie, ktorá svoje skúsenosti odovzdá v prospech rozvoja rómskej menšiny a posunie jej šance ďalej.

Je to beh na dlhé trate, ale len takéto zmeny majú skutočný zmysel. Verí, že dôvera zaväzuje. A práve dôveru do misie programu Divé maky ona a jej spolupracovníci zakomponovali – dôveru, že z detí Divých makov budú raz skvelí umelci, učitelia, intelektuáli či športovci, ktorí dokážu prekonať všetky prekážky. Dôvera voči deťom, darcom, partnerom aj dôvera v samých seba. Nečakaný efekt projektu je aj v tom, že pôvodne anonymní darcovia spoznávajú podporované deti a vytvárajú si k nim vzťah, ktorý prechádza často až k priateľstvám. Otvárajú sa tak dvere porozumeniu, ktoré má obojstranný efekt – deti majú o dôvod viac sa snažiť, a darcovia majú byť na čo hrdí.

Takto sme vám predstavili Vlaďku Dolníkovú približne pred rokom. Pripomeňme si jej talk z TEDxBratislava 2010.

Vladislava Dolníková – on bringing up future Romany leaders

Stretli sme sa s ňou nedávo, aby sme sa jej spýtali, čo jej účasť na TEDxBratislava 2010 dala. Podujatie zhodnotila ako jeden z krokov k rúcaniu predsudkov. K niečomu, o čo sa ona sama snaží. A tak ako my, aj ona vám odporúča, aby ste neprestali snívať a tiež, aby ste sa k nám pridali v sobotu 21. mája v Heineken Tower Stage.

Vladislava Dolníková – o TEDxBratislava na jar 2011

Zaujíma vás, čo majú Divé maky nové? Sledujte ich napríklad na Facebooku.

Za pomoc s videom ďakujeme Peťovi Budayovi a Martinovi Ingerovi.