Stefanie Wuschitz: Umelkyne open-sourcových technológiách / Women artists in the world of open-source technologies

O tomto videu

Ženy a technológie nejdú dokopy? Alebo možno áno? Stefanie nielen rozumie svetu technológií, ale využíva ho aj ako možnosť ku kreativite.

 

O rečníkovi

stefanie_wuschitz-thumb

Stefanie vycestovala v roku 2010 do Damasku v Sýrii, kde rozbehla čisto ženský workshop zameraný na open-source technológie, v ktorom sa účastníčky učili vyrábať obvody, hrať sa s elektronickými súčiastkami a vytvárať interaktívne umenie. V súčasnosti každý týždeň organizuje vo Viedni akciu s názvom Mz Baltazar’s Laboratory, kde sa venujú výrobe rôznych vecí. Všetky semináre sú zadarmo a ich cieľom je vytvoriť ľahko prístupnú platformu, kde sa ženy môžu bez obáv pohrávať s hračkami, ktoré sú považované za “mužské”. Tento proces búrania mýtov o technológiách vníma ako zábavný spôsob sebavyjadrenia a tvorivosti.

Bude hovoriť o tom, prečo je potrebné povzbudzovať ženy, aby si osvojovali nové nástroje, aby spolupracovali a aby vyvracali zažitú predstavu, že technika je ”chlapská vec”.

„Na našich workshopoch máte dovolené veci rozbiť, vybrať z nich komponenty a z nich vybudovať nové veci. Porušenie pravidiel môže byť niekedy veľmi emancipačný a posilňujúci proces, pri ktorom sa dozviete: „OK, nikto mi nebude hovoriť, čo môžem robiť a čo nie“.“

Kategória
Vzdelanie, IT, IT