Janka a Šimon Pajgerovci: Domáca škola / Learning at home

O tomto videu

Je škola naozaj to najlepšie miesto na vzdelávanie našich detí? Janka Pajgerová učí svoje deti doma a jej syn Šimon je veru šikovný chalan.

 

O rečníkovi

Pajgerova-thumb

Predstavte si, že by ste nechodili do základnej školy. Aké by to asi bolo, nemať vlastnú triedu, nemať spolužiakov, ale tiež nemať pevný rozvrh a hodiny s učiteľom pri tabuli? Aké by to asi bolo učiť sa namiesto toho v domácom prostredí, na výlete, či v múzeu? Ako vyzerá deň takéhoto školáka neškoláka? Aké nároky to kladie na rodiča, ktorý sa podujme svoje deti vzdelávať doma? A čo je najdôležitejšie, aký to má vplyv na dieťa. Aj o tom príde porozprávať Janka Pajgerová so svojim 12-ročným synom Šimonom .

Janka Pajgerová je matka troch synov, vyštudovaná pedagogička, spoluzakladateľka občianskeho združenia Spoločnosť priateľov domácej školy na Slovensku. Keď na Slovensku vznikla možnosť vzdelávať deti v domácom prostredí, Janka sa rozhodla túto možnosť využiť a učila pár rokov Šimona doma. Od piatej triedy už chodí Šimon do školy, má teda cennú skúsenosť a možnosť porovnať, čo sa mu páči doma a čo v škole. Jeho mama pokračuje vo vzdelávaní dvoch mladších synov.

„Bez ohľadu na to, či dieťa chodí do školy alebo nie, pri troške pozornosti zistíte, že život prináša mnoho príležitostí, kedy môžete svoje dieťa niečo naučiť.“

Kategória
Vzdelanie