Dominika Valentovičová: Prekvapivá cesta za písmami iných kultúr a civilizácií

O tomto videu

Vo svojom originálnom a zároveň zábavnom rozprávaní vás grafická dizajnérka Dominika vtiahne do fascinujúceho sveta cudzokrajných písmových systémov a abecied. Dozviete sa, napríklad, ako píšu Inuiti, ako tvar písmen v Indii ovplyvnili banánové listy, prečo Huttovia z Hviezdnych vojen používajú osmičkovú sústavu, ale tiež ako sa zdravia Klingoni zo seriálu Star Trek a ďalšie životne dôležité veci :-). A popri tom si možno uvedomíte, aké uspokojivé je nechať sa občas nepredvídateľne unášať svojou zvedavosťou.

O rečníčke

Dominika Valentovičová vyštudovala vizuálnu komunikáciu. Má blízko ku knihám, symbolom a  písmu. Hlavne k tomu písmu. A tiež rada robí detailné rešerše. Táto kombinácia záľub ju priviedla k  vytvoreniu vlastného projektu The Script Hunter, v ktorom sa venuje písmam, ktorými píšu ľudia v krajinách mimo Európy.

Projekt bol v roku 2018 vybraný do finále V4 Graduation Projekt, bol zaradený do  European Design Festival 2019 vo Varšave a v rámci V4 sa objavil aj na Vienna Design Week. The Script Hunter bol nominovaný na Národnú cenu za dizajn v študentskej kategórii v roku 2020.  Písmo však nie sú len náhodné znaky bez chuti a zápachu. Práve tie chute a „zápach“ sú na tom to najzaujímavejšie. 

 

Kategória
Art, Literatúra, Spoločnosť, Identita, Umenie, Jazyk, 2022, História, Vzdelanie