Anders Nyquist: Zmeňme rozmýšľanie o odpadovej vode / Close the loop: rethink waste water

O tomto videu

Anders Nyquist je švédsky architekt, dizajnér, plánovač, staviteľ a učiteľ a nehovorí o hovne! (teda vlastne áno)

 

O rečníkovi

Anders-Nyquist-thumb

Švédsky architekt, dizajnér, urbanista, stavebník, učiteľ a riaditeľ školy, ktorý začal s ekologickým stavebníctvom, keď na to ešte ani neexistoval výraz. Jeho projekty, sú založené na koncepte nazvanom EcoCycleDesign. Ide o holistický prístup k výstavbe budov a miest, ktorý kombinuje nádherný dizajn s funkčnosťou. Jeho školu Laggarberg v Timra, využívajúcu princípy odpozorované z termitiska, si prišla pozrieť osobne aj jej veličenstvo kráľovná matka Butánu. Princípmi EcoCycleDesign sa nechal inšpirovať aj Will Smith pri budovaní jeho novej školy New Village Leadership Academy v Los Angels.

Pán Nyquist se domnieva, že by sme sa mali zrieknuť lineárneho rozmýšľania – Produkcia, Spotreba, Odpad, ktorý sme si osvojili v období  industrializmu, a vrátiť sa k cyklickému zmýšľaniu. Jeho takmer 50-ročné dielo je dôkazom, že sa to dá. Často to však vyžaduje zásadný posun v myslení. Napríklad, čo ak existuje dôvod, prečo ľudské telo drží kvapalný a pevný odpad samostatne? Nebolo by logické tento odpad, keď sa dostane z nášho tela von, ďalej spracovávať  samostatne? V čom ďalej sa môžeme poučiť z prírody? Vírové toalety, udržateľná architektúra, ako uzavrieť cyklus obnovy vody, ako si osvojiť cyklické myslenie – o tom všetkom a mnohom inom príde porozprávať muž žijúci v blízkosti  polárneho kruhu.

„Som presvedčený a dokázal som, že je možné stavať ekologické budovy systémovým spôsobom EcoCycleDesign. My architekti môžeme zohrávať životne dôležitú úlohu pri vytváraní udržateľnej budúcnosti pre ľudstvo a našich spolupasažieroch na zemeguli. Zem sme nezdedili od našich rodičov. Požičali sme si ju od našich detí.“

Kategória
Globálne problémy, Globálne problémy