TEDxBratislavaSalón

TEDxBratislavaSalón

Niektoré myšlienky a niektorí ľudia sa Vám hlboko vryjú do pamäte. Pri niektorých to chvíľu trvá, pri niektorých je to otázkou pár chvíľ a pri Vladimíroví Bužekovi to u mňa bola otázka pár sekúnd. (Vladimír Bužek je teoretický fyzik, “Hlava roka” 2008 a jedným z rečníkov na TEDxBratislava 2010; talk o Borgesovi, Kafkovi a troche kvantovej teórie nájdete tu).

Dovolím si odcitovať časť jeho reakcie na náš prvý e-mail: “K Vasmu pozvaniu: Predovsetkym dakujem. Som pocteny (myslim to uprimne). 29. maja dopoludnia by som sa mal vracat z konferencie v zahranici. V principe, by som mohol pricestovat o den skor. To nie je problem. Skor, mam pocit, ze je to pre mna prilis velka vyzva. Nic taketo som doteraz neabsolvoval. Takze ak ma napadne nejaka “jedinecna myslienka”, ktorou by som mal sancu zaujat, ozvem sa. Dokedy potrebujete zavaznu odpoved?”

Vzdelanosť, otvorenosť a skromnosť je kombinácia vlastností, ktorú by podľa mňa mali vyučovať.

Po dvoch rokoch sme sa k pánovi Bužekovi vrátili s prosbou o tipy na rečníkov (odporučil o.i. človeka v ktorom sa snúbi Mac Gyver, Star Trek a Stephen Hawking 🙂

Popri rozhovore o skupinovom rozhodovaní a o tom, či je veda sexi, sme vymysleli TEDxBratislava Salon. Bude to večer, v ktorom bude premietnutých pár TED videí z jedného oboru. Následne na základe témy jedného z videí odznie dlhšia detailnejšia prednáška živého rečníka. Po prednáške bude priestor na otázky, odpovede a diskusiu (Viac o formáte TEDx Salon na stranke TED.)

Cieľom je poskytnúť ideám hodným šírenia viac priestoru: viac priestoru na detaily, otázky, vysvetlenia, rozhovory – a viac TEDx atmosféry aj v ostatných mesiacoch roka..

Večer sa bude opakovať na dvojmesačnej báze (počas týždňa), so zameraním na rozličné témy (veda, umenie, IT), pravdepodobne v rôznych priestoroch (podľa témy), s kapacitou maximálne 50 ľudí, do 3 hodín a bol by s dobrovoľným vstupným. Čo vy na to?

Prvý TEDx Bratislava Salon bude o vede, v týždni od 23. – 28.4. (mesiac pred ”veľkým” TEDxBratislava) a preto máme na vás dve otázky:

Vedci aj nevedci, pozeráte na TED talky s tagom “science”? Ktoré sú Vaše najobľúbenejšie?

Toto nie je rečnícka otázka, podľa vašich tipov vyberieme tému a nájdeme rečníka, ktorý by k nej dal dlhšiu (hodinovú) prednášku.