TEDxBratislava 2016: Posledný nech zažne

Sú momenty, kedy sa zdá, že spoločnosť prepadáva akémusi kolektívnemu marazmu. Dobre už bolo, bude už len horšie, všetci klamú, kradnú a podvádzajú, nič nefunguje, nevieme, nemáme, nedá sa & nezáujem. Najradšej by sme sa odtrepali niekam ďaleko, niekam, kde to funguje a „volič nie je hovno“, kde úrady slúžia občanom a ľudia sú k sebe tolerantní a poctiví. Dovi dopo, posledný nech tu zhasne.

Ako sa vraví, tráva na susedovom trávniku je vždy zelenšia. Možno však nevidíme, že aj jemu tam občas rastie burina, že na ňom tiež musí makať a že má takisto svoje problémy. V konečnom dôsledku je všetko len o tom, ako sa k tým svojim postavíme. Namiesto rezignácie alebo úteku je lepšie uvedomiť si, že ešte vždy máme slobodu konať a veci meniť. A kde sa nám to podarí ľahšie než na našom malom Slovensku? Vy poslední, čo ste tu ostali, v tom môžete pomôcť. Témou TEDxBratislava vás vyzývame: „Posledný nech zažne!“

Rečníci

Spoznajte rečníkov, ktorí vystúpili na TEDxBratislava

Paul Bogard

Michaela Musilová

Bjorn Ihler

Marek Fanderlík

Pekka Tahkola

Carl Cederström a André Spicer

Jana Kirschner

Moshe Szyf

Michal Čudrnák

Renáta Jaffe

Michal Novák

Janette Motlová Maziniová

Margus Mägi

Monika Rychtáriková

Boris Čellár & Woodpack Brothers

Eva Kušíková

Prestávkové aktivity

Svet 3D tlače (Aktivita pripravená v spolupráci s kreatívnou dielňou Lab)

Dá sa vytlačiť mozog? Kedysi futuristické technológie 3D tlačenia sú už dnes dostupné. Spoznajte, čo všetko sa dá vyrobiť pomocou digitálnej fabrikácie a 3D tlače. Počas TEDxBratislava vyrobíme zopár 3D kľúčeniek, kto prv príde, prv uchmatne.

Digitálna garáž (Aktivita pripravená v spolupráci so spoločnosťou Google Slovakia)

Online žijeme takmer všetci, ale viete, ako digitálny svet funguje? Koľkokrát denne sa pozriete na mobil? Že za minútu pribudne na YouTube 400 hodín videa? Otestujte svoje znalosti v Digitálnej Garáži, najšikovnejších z vás čaká prehliadka Googlu!

Cyklojazda s Pekkom Tahkola (Aktivita pripravená v spolupráci s Pekkom Tahkola a Cyklokoalíciou)

Všetci, ktorých inšpirujú myšlienky rečníka Pekku, môžu na konci dňa premeniť myšlienku na čin. Po večere o 19:00 sa stretávame pred SND a vyrážame spolu do ulíc. Komu pes zožral bicykel, môže si od nás požičať. Sedieť a počúvať budeme počas celého dňa viac ako dosť.

Pozrite sa na Mars (Aktivita pripravená v spolupráci so spoločnosťou Slovenské elektrárne)

Nemusíte byť kozmonautmi, aby ste sa mohli pozrieť na Mars. Vďaka najnovším technológiám sa môžete virtuálne dostať mimo našu planétu, hoci ste pred pár minútami o kozmonautoch ešte len počúvali inšpiratívny talk. Necháte sa zlákať na misiu za Marťanmi?

ChemPlay (Aktivita pripravená v spolupráci s autormi hry ChemPlay)

Pamätáte si ešte vzorec uhlíka? A dokázali by ste z hlavy napísať chemické zloženie vody? Vďaka študentom Gymnázia Jura Hronca v Bratislave sa vrátite do školských lavíc na hodinu chémie. S hrou ChemPlay sa rozpamätáte, ako tvoriť zlúčeniny a chemické vzorce, a potrénujete svoje logické, analytické aj kreatívne myslenie a schopnosť komunikvať a pracovať v tíme.

Maľovanie svetlom (Aktivita pripravená v spolupráci so spoločnosťou Zuno)

Pastelkami vie kresliť každý, no kresliť svetlom, to je výzva! Keď zoženiete kamoša, čo sa nebojí poriadne šliapnuť do pedálov, vaša fixka zažne. Vyšantite sa na žiarivom plátne a nechajte svoju kreativitu svietiť aj pre ostatných.

Hra Bratislava (Aktivita pripravená v spolupráci s autorkami hry Bratislava)

Poznáte jedinečnú hru Bratislava? Tak takto ste ju určite ešte nehrali! Na TEDxBratislava vás prenesie v čase a sami sa stanete osvietencami na ceste barokovou Bratislavou. Túlajte sa uličkami Starého mesta ako Mária Terézia, Johann Wolfgang von Kempelen, Franz Xaver Messerschmidt či prešporský kat, objavujte jeho zákutia alebo absolvujte slávnu Academiu Istropolitana. Na TEDxBratislava navyše po prvý raz s 200 novučičkými hernými otázkami!

Titulka, ktorá zmení svet (Aktivita pripravená s magazínom PROFIT)

Každý z nás je jedinečný a dokáže meniť veci. Predstavte si, že sa ocitnete na obálke známeho magazínu, cez ktorý sa vaša vízia dostane do sveta. Čo by ste chceli svojim čitateľom odkázať? Tím zložený z redakcie PROFIT a koučov vám pomôže pútavo komunikovať vašu aktuálnu misiu.

Živá knižnica (Aktivita pripravená v spolupráci so spoločnosťou Slovak Telekom)

Čítali ste už niekedy živú knihu? Na TEDxBratislava prinesú Slovak Telekom a nezisková organizácia Eduma takýchto kníh plnú knižnicu! Stačí sa usadiť, ponoriť do príbehu a na jeho konci možno prídete na to, ako vám živá knižnica zmenila pohľad na svet.

Gigantická omaľovánka (Aktivita pripravená v spolupráci so spoločnosťou Profesia)

Keď v práci potrebujete nakopnúť, väčšinou sa spoliehate na kávu? Zabudnite na kofeín, oveľa lepším budičom energie aj kreativity je takzvaný flow! Do tejto fázy absolútneho sústredenia vás dostanú rôzne relaxačné aktivíty, napríklad obľúbené antistresové omaľovánky. A keďže tím z Profesie vie, aké býva v pracovnom procese ťažké nakopnúť kreatívny mód, na TEDxBratislava prinesie omaľovánku netypických rozmerov.

Rozpoznávanie tvarov (Aktivita pripravená v spolupráci so Slovenskou národnou galériou)

Už malé deti spoznávajú svet prostredníctvom geometrických tvarov. Prečo by ste tak vy nemohli spoznávať umenie? Vyskúšajte si softvér Slovenskej národnej galérie a zistite, na akých umeleckých dielach nájdete napríklad iluminátske trojuholníky, potešte niekoho kúskom šťastia a pošlite mu odkaz na obrazy so štvorlístkom alebo nájdite srdcia a vyznajte niekomu svoje city e-mailom so svetoznámymi výjavmi lásky.

Svetelná čiara

Vyberte z darčekovej tašky svoje céčka, nájdite si protivníka a na zemi rovnú čiaru. Koľko céčok dáte do stávky? Kto hodí bližšie k čiare, berie všetko. Alebo si to pamätáte inak? Vyzvite hociktorého návštevníka a zahrajte si podľa vlastných pravidiel!

Viewing parties

Streaming podujatia ste spolu s ďalšími divákmi mohli zažiť v:

Eleven Books & Coffee, Baštova 9, Bratislava
Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli
KC PRIESTOR, Sereď
Coworking Šaľa

Program

09:00 - 10:30 Prvý blok

Monika Rychtáriková

Margus Mägi

Renáta Jaffe

TED video

Eva Kušíková

11:10 - 12:45 Druhý blok

Moshe Szyf

Marek Fanderlík

TED video

Michal Čudrnák

Pekka Tahkola

Michaela Musilová

14:15 - 15:50 Tretí blok

TED video

Bjørn Ihler

Boris Čellár a WoodPack Brothers

Carl Cederström a André Spicer

Open Mic

Partneri

Ďakujeme partnerom TEDxBratislava 2016