Superorganizmus TEDx: Úľ

Superorganizmus TEDx: Úľ

Superorganizmus sa skladá z mnohých jednotlivcov s ohraničenou inteligenciou a neúplnými informáciami. Spolu sú však títo jednotlivci schopní dosiahnuť ciele, ktoré presahujú osobné možnosti každého z nich.

Ak máte pocit, že by medzi mravce a včely – najznámejšie superorganizmy na Zemi – mali patriť aj ľudia, tak ste práve pochopili, prečo sme sa TEDxBratislava 2013 rozhodli organizovať s podtitulom: Úľ.

Je to náš odkaz na to, že ľudstvo sa dnes v mnohých oblastiach podobá na superorganizmus, ktorý má sedem miliárd buniek a ktoré spoločne dokážu vytvoriť výrazne viac, ako keby každá pracovala osobitne. V strede včelieho úľa je kráľovná, v strede toho nášho budú myšlienky hodné šírenia.

Na TEDxBratislava dáme 5. júla 2013 aj po štvrtýkrát priestor tým najrôznorodejším témam tak, aby sa ľudia z jednej oblasti mohli inšpirovať ľuďmi z inej oblasti – vedomosťami alebo nadšením. TED tomu hovorí krížové opeľovanie.

Našim pomyselným úľom – domácou pôdou superorganizmu – bude nielen samotný TEDx v Slovenskom národnom divadle, ale vlastne celé mesto a samozrejme sme radi, ak sa dosah prejaví aj na ďalších miestach našej krajiny, niekedy dokonca aj za jej hranicami.

P.S. Ak vám dvojpísmenkový claim príde uletený (alebo, ako moja manželka, by ste sa radi opýtali, či v tom TEDx hulíme, keď máme takéto nápady), nebudeme sa hnevať. Chceme podnecovať myšlienky a kritické otázky.