Spoločným menovateľom TEDxBratislava 2019 bude…

TEDxBratislava 2019

Spoločným menovateľom TEDxBratislava 2019 bude…

O tom, ako sme hľadali tému 10. ročníka, kedy spúšťame predaj vstupeniek aj kto nám pomáha s vizuálnou identitou. O všetkom, čo smeruje k 5. júlu v SND.

Krížové opeľovanie, uhol pohľadu, pod čiarou aj skutočný matroš. To sú len niektoré z mnohých nápadov, ktoré svišťali vzduchom počas našich zimných brainstormingov o ústrednej téme 10. ročníka TEDxBratislava. Vždy trvajú zopár týždňov a vždy v nich reflektujeme, čo práve najviac rezonuje v spoločnosti.

Zvedavo x Bezhlavo

Nájsť ten správny motív pre TEDx je vždy tak trochu alchýmia. Na jednej strane by to mal byť dostatočne konkrétny, zapamätateľný výraz, z ktorého dokážete odčítať hlavný zámer podujatia. Na druhej strane, mal by byť aj dosť univerzálny na to, aby obsiahol najrozličnejšie veci, ktoré budú tvoriť program na pódiu aj mimo neho. Či hovoríme o vitalizme, telegrafoch, epigenetike, sexbiznise alebo občerstvení v popoludnajšej prestávke.

V roku 2017 bol TEDxBratislava oddelením Strát a nálezov, minulý rok sme sa ocitli Na pomedzí. Postupne sme však dozrievali k tomu, že nehľadáme motív, ktorý sa vyhraňuje. Práve naopak, chceme, aby sa ľudia dokázali zhodnúť na určitých hodnotách a konečne sa spolu bavili o riešeniach, aj keď ich názory môžu byť na opačných póloch spektra.

Vzalo x Dalo

Ako nájsť medzi témami prekryvy a súvislosti? Ako ukázať to, čo majú spoločné, hoci by sa aj javili ako protipóly? A ako v spoločnosti pripraviť atmosféru na to, aby k týmto témam vznikala konštruktívna diskusia? Na naše vlastné prekvapenie nám bola odpoveďou matematika.

Spomeniete si ešte, ako spočítať 2/3 a 3/4? Jedine tak, že im nájdete spoločný menovateľ. Kým ho nemáte, jednoducho vám žiaden výsledok nevyjde. A rovnako ako v matematike to funguje aj v spoločenskej diskusii – iba spoločný menovateľ dokáže preklenúť bariéry a odhaliť tú hlavnú podstatu.

Aj ľudia s úplne odlišnými názormi musia na to, aby vôbec boli schopní sa počúvať a rozprávať, nájsť hodnotový prienik. Spoločnú pôdu, spoločnú reč, spoločný menovateľ. A pokiaľ ich nájdu, je možné, že spolu budú schopní nájsť konštruktívne riešenie a za znamienkom „rovná sa“ sa im podarí nájsť nejaký výsledok. Pretože…

Spoločný menovateľ tu vždy je, iba občas dlhšie trvá, kým ho nájdeme.

. . .

TEDxBratislava 2019

. . .

Mozog x Srdce

A tak isto sme ho našli aj my. Po týždňoch rozmýšľania sme sa zhodli na tom, že celý 10. ročník TEDxBratislava bude prierezovo sprevádzať motív Spoločný menovateľ. Napriek tomu ho nebudeme používať ako oficiálny podtitul. Spojili sme sily s brandingové štúdio Bigname, ktoré nám pomohlo nájsť správne kreatívne vyjadrenie nášho zámeru a vytvorilo krásnu vizuálnu identitu TEDxBratislava 2019.

Dali sme na radu Michala Pastiera a zhodli sa na tom, že aby sa spoločnosť skutočne začala zamýšľať nad obsahom, ktorý zaznie na podujatí, nemôžeme ho prekričať podtitulom. Spoločný menovateľ je zároveň taká krkolomná fráza, že by ste si ju ani nezapamätali. 🙂 A tak bude identita konferencie stáť na rôznych protikladných dvojiciach slov vyjadrených v prekrásnej kaligrafii z pera Rudolfa Letka.

Nikdy x Teraz

Dosýtosti si tohtoročnú identitu TEDxBratislava môžete užívať od 2. apríla, kedy sme spustili predaj vstupeniek. Tento rok s obrovským prekvapením, do ktorého sme vložili nemálo námahy – navyšujeme kapacitu podujatia, aby mohlo spoločný menovateľ hľadať ešte viac z vás!

Cena prvých 500 kusov vstupeniek je 69 eur, všetky ostatné (a nebudeme vám prezrádzať, koľko ich bude, to sa už musíte nechať prekvapiť 5. júla priamo v sále Činohry ;)) si zakúpite za 79 eur.

A aj keď sa nám podarilo spraviť miesto pre viac a viac zvedavých poslucháčov, ktorí chcú ísť pod povrch a hľadať spoločnú podstatu vecí, zo skúsenosti z posledných x rokov vieme, že lístky sa neujdú všetkým, ktorí by chceli. Nenechajte to preto na náhodu, zabezpečte si lístok hneď.

Pridajte sa tiež k odberu nášho newsletteru alebo do udalosti na Facebooku. Postupne vám predstavíme všetkých 16 účinkujúcich a ďalšie detaily o podujatí.