Rozhovor s organizátorom živého premietania v Cvernovke

Rozhovor s organizátorom živého premietania v Cvernovke

Skvelé veci vznikajú z nenápadných iniciatív. Od ľudí, ktorí sa svojmu povolaniu venujú naplno a aj napriek tomu si nájdu čas, aby silné zážitky sprostredkovali ďalším. Len tak, pre dobrý pocit. Ako amatéri (v dobrom slova zmysle), ktorí sa do vecí pustia, pretože ich tešia a dávajú im zmysel. O živom premietaní v Cvernovke sme sa zhovárali s Martinom Horákom.

Maťo, vlani ste v Cvernovke zorganizovali asi najväčšiu Viewing party TEDxBratislava na Slovensku vôbec, ako to celé začalo?
Pamätám si, že na Veľkú noc som sa zaregistroval ako potenciálny dobrovoľník na TEDxBratislava. Po pár dňoch mi prišiel mail, že hľadajú ľudí na organizáciu hlavnej Viewing party v Bratislave. Ľudia z TEDx tímu nás pozvali na stretnutie, veľmi zbežne vysvetlili, že by boli radi, keby sme vymysleli nejaký zaujímavý program a sprievodné aktivity počas premietania priameho prenosu z TEDxBratislava. Nebolo to síce dobrovoľníctvo priamo na TEDxBratislava ako som dúfal, ale páčilo sa mi, že sme si mohli zorganizovať viacmenej vlastnú akciu.

Prečo padlo rozhodnutie zorganizovať živé premietanie práve v Cvernovke?
To vlastne ani neviem. Danka nám povedala, že máme zarezervovaný priestor v Cvernovke a keďže osobne ten priestor milujem, nesťažoval som sa 🙂 Premietať však môžete takmer kdekoľvek sa vám to zapáči.

Nebola to akcia na plný úväzok. Každý z vás má svoje civilné zamestnanie. K tomu príprava niečoho takéhoto. Spoločenský život netrpel?
Nevnímal som to tak. Spoznal som skvelých a šikovných ľudí. S Miškou Kučovou, Zuzkou Greškovičovou a Lukášom Heškom sa naďalej stretávame. Úplne dobrovoľne, bez povinnosti čokoľvek zorganizovať.

Akciu mohol každý sledovať z pohodlia svojho domu prostredníctvom online prenosu. Ako ste na živé premietanie pritiahli ľudí?
Vedeli sme, že musíme divákom ponúknuť niečo navyše. Pozvali sme rečníkov – analytika Miroslava Helbicha a pani doktorku Satinskú, študenti VŠMU s pomocou návštevníkov počas celého dňa naživo maľovali a vytvárali umelecké dielo, Giraffe bakery a Wafličky priniesli niečo pod zub. Na záver programu odovzdali Samo Marec a Radovan Bránik ceny pre najlepších blogerov študentského projektu združenia Človek v ohrození.

Nebáli ste sa malej účasti? Cvernovka tiež nebola úplne dostupným priestorom.
Myslím, že ľudia sú zvyknutí chodiť do Cvernovky. A tiež sme sa ich snažili prilákať sprievodným programom a navyše našu Viewing Party propagovali aj na Facebooku TEDxBratislava, čím nám tiež pomohli.

Po skončení TEDxBratislava 2012 sa v Cvernovke konala aj afterparty. Aká bola nálada?
Podľa mňa skvelá 🙂 Poňali sme ju ako skutočnú party. Prišli piati skvelí slovenskí DJ-i z Exitabu a vďaka nim to v Cvernovke žilo do 3 do rána. Počul som o ľuďoch, ktorí prišli ako na party bez toho, aby boli na TEDxBratislava 🙂

Tvoj najlepší moment zo živého premietania?
Keď sa nám po útrapách podarilo spustiť prezentáciu Mira Helbicha 🙂

Čo by si urobil úplne inak?
Prinútil by som niekoho iného, aby viewing party moderoval 🙂

Z vlaňajšieho tímu zostal len jeden člen, ktorý sa do organizovania živého premietania môže naplno zapojiť. Podarí sa živé premietanie aj tohto roku? Kde môžu fanúšikovia prísť 5. júla?
Z minuloročného Cvernatímu zostala Zuzka, no pridali sa k nej noví dobrovoľníci. Nepochybujem o tom, že opäť pripravia skvelý sprievodný program, tentokrát v priestore Connect Coworking na Páričkovej 18, čo je vlastne iba o poschodie vyššie, než minulý rok.

(Tento rok si živé premietanie TEDxBratislava môžu fanúšikovia užívať vďaka nadšeným organizátorom aj v Žiline, Nitre, Liptovskom Mikuláši, Lábe (pri Malackách), Košiciach, Šali a Prievidzi. (Poznámka TEDxBratislava))

Aktuálne si spoluorganizátorom TEDxBratislava, znamená to, že zorganizovať živé premietanie bola jednoduchá vec a hľadáš novú výzvu?
Čiastočne to beriem ako novú výzvu, ale nie preto, že by organizovanie viewing party bola jednoduchá vec. Bola to dobrá rozcvička pred tohtoročným TEDxBratislava. Minulý rok sme viewing party pripravovali viacmenej na kolene. Na hlavnom podujatí je toho na prípravu samozrejme oveľa viac a konečný efekt musí byť blízky dokonalosti.

Nejaká rada pre organizátorov živého premietania z bratislavského TEDx-u tento rok?
Skôr pre tých, ktorí ešte zvažujú, či viewing party zorganizovať – Určite áno. Pozrieť si live streaming sám doma pri počítači je super. Pozerať prenos s ľuďmi, ktorí nemusia mať ten istý názor ako vy, a s ktorými môžete o jednotlivých prednáškach diskutovať, je ešte lepšie 🙂

Ako tento rozhovor uzavrieme?
Aj premietania pomáhajú šíriť myšlienky a meniť veci v našej spoločnosti k lepšiemu. Sú súčasťou TEDxBratislava. Fandím im.