Daniela Dvořáková

Historička, spisovateľka

Daniela Dvořáková prekopáva archívy, láme listové tajomstvá, loví stredoveké hoaxy a temné historické klišé prevetráva na výslní našej súčasnosti.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Podarilo sa mi vypočuť niekoľko podcastov s Danielou a vzbudili vo mne zvedavosť, dokonca prekvapenie, že v našich končinách žili aj iné múdre a schopné ženy panovníčky, než len Mária Terézia. Dychtím po tom, aby sme toto prekvapenie zdieľali. (Jana Tomková)

Ľubica Čekovská

Skladateľka

Ľubica Čekovská komponuje opernú, symfonickú, filmovú a príležitostne aj popovú hudbu. Ako skladateľka sa pohybuje vo sfére, ktorá je ešte stále skôr dominantou mužov. Svojou tvorbou si vydobyla uznanie doma aj v zahraničí.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Ľubicu pozná veľa Slovákov najmä z televíznej obrazovky, už menej z nich však vie, že je tiež prvou slovenskou skladateľkou, ktorá skomponovala hudbu k opere. Teším sa na to, ako budeme spolu odkrývať, koľko odvahy a úsilia ju stálo presadiť sa v tejto ešte stále najmä mužskej profesii, aj koľko radosti a naplnenia jej prináša život s hudbou. (Monika Kapráliková)

Ľubica El Malaheg

Zdravotníčka

Ľubica El Malaheg je zdravotnou sestrou. V 90-tych rokoch vycestovala so skupinou československých zdravotníkov do Líbye a strávila tam 30 rokov. Zažíla tam profesijné naplnenie, šťastné manželstvo, ale aj márny boj o život chorého manžela a Arabskú jar. V súčasnosti pracuje na Malte ako vedúca zdravotnej starostlivosti pre Líbyjčanov, ktorí potrebujú liečbu v zahraničí.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Pred časom som videla časozberný dokument režiséra L. Kaboša Farby piesku, zachytávajúci život Ľubice v severoafrickej Líbyi. Mala som z neho zimomriavky. Po zverejnení tohtoročnej témy TEDxBratislavaWomen, bola Ľubica prvou ženou, ktorá mi prišla na um. Je to neobyčajná obyčajná žena. (Jana Tomková)

Mária Víteková

Sociálna pracovníčka

Mária Víteková je vedúcou poradkýň Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie. Hľadá odpovede na otázky o predsudkoch, stereotypoch a mýtoch o násilí, ktoré často počúvala aj od ľudí vo svojom blízkom okolí. Venuje sa propagácií linky, vzdelávaniu pracovníčok, supervízií, absolvovala niekoľko vzdelávaní k téme domáceho a partnerského násilia, krízovej intervencie a psychotraumatológie, rodovej problematiky ako aj právne minimum oblasti trestného a civilného práva a mnohých ďalších. Jej cieľom je, aby boli ľudia všímavejší k tomu, čo sa deje v ich okolí a za dverami iných domácností.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

V sociálnej izolácií počas pandémie výrazne stúpa miera a intenzita domáceho násilia. Chceme podporiť diskusiu k tejto téme, aby si závažnosť situácie spoločnosť začala aktívne uvedomovať a zaujímať sa o svoje okolie. (Dominika Babulicová a Martina Juríčková)