Dave Goulson

biológ

Profesor Dave Goulson vyrástol vo vidieckom prostredí v oblasti Shropshire vo Veľkej Británií, kde si už v mladom veku vytvoril vášeň k prírode. Bakalárske štúdium biológie absolvoval na Oxford University a pokračoval doktorátom na tému ekológie motýľov na Oxford Brookes University. Následne prednášal 11 rokov biológiu na University of Southampton, kde sa začal vážnejšie venovať štúdiu čmeliakov. Vydal tri stovky vedeckých článkov o ekológií a ochrane čmeliakov a iných druhov hmyzu a je autorom viacerých kníh, medzi nimi aj bestseleru “A Sting in the Tale” popularizujúceho čmeliaky, ktorý bol preložený do desiatich jazykov. Dave založil fond na ochranu čmeliakov Bumblebee Conservation Trust a za svoju prácu získal viacero významných ocenení. Bol zvolený za člena kráľovskej spoločnosti Royal Society of Edinburgh a časopis BBC Wildlife ho označil za ôsmeho navplyvnejšieho človeka v ochrane prírody.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Téma hmyzu a jeho deklinácie ma zaujala už minulý rok a spolu s problémami pri prerozdeľovaní finančných prostriedkov určených pre poľnohospodárstvo sa pre mňa stala naozaj dôležitou. Po prečítaní recenzií na knihy profesora Goulsona a spoločnom telefonáte som vedel, že práve on je človek, kto vie túto veľmi dôležitú enviromntálnu tému podať tak, ako si alarmujúci stav úbytku hmyzu vyžaduje. Profesor Goulson je prirodzený rozprávač s obrovským nadšením pre hmyz a som presvedčený, že vás k tejto téme strhne so sebou. (Peter Jančár)

Atli Már Hreggviðsson

Dobrovoľný záchranár

Atli je Islanďan, ženatý, otec troch deti. Vyštudoval v Dánsku za mliekara a dnes na plný úväzok pracuje ako mechanik v dielni na opravu snežných skútrov, bugín a terénnych štvrkoliek. Okrem toho je však od roku 2010 aj aktívnym členom ICE-SAR, islandskej dobrovoľnej záchrannej jednotky. Vždy ho zaujímali všetky druhy áut, džípov a snežných skútrov, preto sa rozhodol pre prácu dobrovoľného záchranára. Momentálne pracuje v dvoch záchranných tímoch a má výcvik na zásahy v najnáročnejších situáciách – musím sa vedieť spoľahnúť sám na seba a prežiť sám počas 24 hodín. Je tiež členom regionálneho manažmentu, ktorý tieto pátracie a záchranárske práce koordinuje.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Pri pozeraní videí na internete som narazil na príbeh o Islandskej dobrovoľníckej záchrannej skupine. V určitých momentoch som mal zimomriavky a vedel som, že chcem o nich vedieť viac. Akí ľudia sú schopní pomáhať dobrovoľne v tak nehostinných podmienkach aké ponuka Island a riskovať život? Prečo to robia a akú majú motiváciu? Pri hlbšom badaní som narazil na Atliho, ktorý je jedným z členov tejto skupiny. Neváhal som, oslovil som a po prvom telefonáte som vedel že Atliho príbeh musí počuť každý, kto aspoň trochu rozmýšľa o dobrovoľníctve alebo sa mu venuje. (Šimon Šiplák)

Valentína Sedileková

Študentka

Valentína Sedileková je zakladateľkou celoslovenského projektu Chuť žiť venujúceho sa poruchám príjmu potravy, ktorými si sama prechádza. Jeho úlohami je šíriť informovanosť, povedomie, prevenciu a pomoc, ako aj zlepšovať a poukazovať na stav detskej psychiatrie na Slovensku. Okrem toho sa venuje písaniu kníh – fantasy trilógie s politickým motívom Pokrvní, či autobiografického diela Chuť žiť o živote s anorexiou. Zaujíma ju politika, školstvo, história a domáce i svetové dianie, o čom publikuje články do Denníka N a týždenníka Trend. Má osemnásť rokov a paralelne študuje v Bratislave na medzinárodnej škole LEAF Academy a v Banskej Bystrici na Gymnáziu Tajovského.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Digitálna doba prináša rôzne úskalia. Jedným z nich je obraz dokonalej ženy a dokonalého muža. Z každej strany sa na nás valí reklama na chudnutie, ponúka sa nám obraz šťastnej osoby s určitým stereotypným výzorom a figúrou. Nie každý vie ustáť tento tlak, a najmä mladí a dospievajúci, ktorí každý deň zápasia so svojím vlastným sebavedomím a hľadaním svojho miesta v spoločnosti, sú najzraniteľnejšími. O poruchách príjmu potravy sa na Slovensku hovorí veľmi málo. Akoby to nebola choroba, ktorú treba liečiť, ale iba rozmar a snaha byť zaujímavým. Pritom čísla sú alarmujúce. Valentína ma zaujala svojím vyzretým vystupovaním a odhodlaním pomáhať ľuďom, ktorí si prešli podobnými problémami, ako ona. (Monika Ďurajková)

Tibor Hujdič

Propagátor čítania

Tibor je propagátorom čítania detí a deťom. Cez dramatizované čítania a predstavovanie kníh inšpiruje deti na školách k čítaniu. Pre učiteľov, knihovníkov a rodičov lektoruje semináre na podporu záujmu o čítanie detí a na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Bol moderátorom autorskej rozhlasovej relácie Detská knižnica, zameranej na kvalitné knihy pre deti a mládež a zakladateľom detského kníhkupectva Mrkvicka.sk.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Tibora som spoznala vo vlaku. Rozprával mi, ako propaguje čítanie na školách a prečo je to podľa neho dôležité. Bolo jasné, že táto téma je jeho vášňou, o čítaní toho veľmi veľa vie a vie o tom zaujímavo rozprávať. Čítanie kvalitnej literatúry a zvyšovanie čitateľskej gramotnosti už od útleho veku považuje za cestu k skultúrňovaniu spoločnosti, najlepšiu obranu proti dezinformáciám a predpoklad budúcej ekonomickej prosperity. Tibor nás môže inšpirovať, ako zo svojej vášne urobiť svoju misiu a meniť krok za krokom svoje okolie. (Katarína Lesayová.)

Ján Gondoľ

Open inovátor

Jána Gondoľa je ťažké onálepkovať, lebo vytŕča z každej škatuľky. V roku 2009 získal doktorát z informačnej vedy, zaujíma sa o informácie a prácu s nimi. Po päťročnom pôsobení v akademickom svete sa začal intenzívnejšie venovať otvoreným dátam a stal sa kontaktnou osobou medzinárodnej iniciatívy Open Government Partnership (OGP) pre Slovensko, kde rozbiehal aktivity v oblasti otvoreného vzdelávania, otvoreného prístupu k vedeckým výskumom a open source softvéru. Spoluzakladal občianske združenie SPy (Slovak Python), ktoré organizuje populárne IT-čkárske konferencie PyCon Slovensko a robí vyučovanie informatiky na desiatkach škôl zaujímavejším. Pracuje s organizáciami po celom svete na šírení myšlienok otvoreného vzdelávania, otvorenej vedy, otvorených dát a otvoreného softvéru. Nadácia Res Publica, Google, Visegrad Fund a Financial Times ho zaradili do rebríčka technologických inovátorov New Europe 100. Je digitálny knihomoľ a keď prokrastinuje, tak najradšej na hckrnews.com.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Predtým, ako som stretol Džonyho, myslel som si, že o koncepte otvorených dát toho viem veľa. No už na prvom stretnutí som zistil, ako veľmi sa mýlim. Džony na mňa vychrlil neskutočne veľa príbehov o tom, ako otvorené veci (otvorené dáta, otvorené vzdelávacie zdroje atď.), ktoré ľudia voľne zdieľajú medzi sebou, vedia pomáhať ľuďom v bežnom živote. Používate Google mapy na navigáciu? Skúste sa niekedy pozrieť na Openstreetmap, ktorá je vyvíjaná neskutočným množstvom dobrovoľníkov a tak je oveľa aktuálnejšia ako akékoľvek iné mapy. Na príkladoch z otvorených hnutí môžeme pochopiť, akú hodnotu prináša otvorenosť a ako pomáha ľuďom vzájomne si viac dôverovať. (Šimon Šiplák)