Prečo vo voľnom čase pracujem zadarmo

Prečo vo voľnom čase pracujem zadarmo

Veľa ľudí v mojom okolí sa stále čuduje, prečo vo svojom voľnom čase makám zadarmo a beriem na seba ďalšiu zodpovednosť. Pýtajú sa ma, či z toho naozaj nič nemám, prípadne dodajú, že oni by nikdy nič nerobili zadarmo, veď načo. Potom sa však posťažujú, že ich práca nebaví, ale musia pracovať, lebo hypotéka a výdavky… Majú dokola tie isté výhovorky a pritom stačí tak málo.

Odpoveďou na ubíjajúci stereotyp a túžbu robiť niečo zmysluplné je dobrovoľníctvo. Rozvíjajte svoj potenciál, projekt, zapojte sa do dobrovoľníckych aktivít.  Miesto sedenia na topkách a facebooku počas práce si môžem vyriešiť veci spojené s mojou popracovnou aktivitou. Dobrovoľníctvo je možnosť, ako na sebe pracovať. V ňom dostanete šancu aj bez 3-stranového životopisu. V práci ani počas školy sa vám často nenaskytne možnosť organizovať konferenciu pre 700 návštevníkov. Pri dnešnej 35% nezamestnanosti mladých sa každá aktivita vníma ako plus. Budúci zamestnávateľ vždy uvíta, ak uvidí, že rozvíjate svoje zručnosti aj zadarmo.

Minulý rok som sa stala členkou tímu TEDxBratislava a je to pre mňa výnimočná skúsenosť. Človek sa reálne naučí ako funguje event management, stretne zaujímavých ľudí a najmä je to únik z každodennej rutiny.  V tíme máme demokraciu, takže človek môže prísť s hocijakým nápadom. Snažíme sa vymýšľať nové aktivity, hľadáme spíkrov, hádame sa, máme stres. Potom sa to v jeden deň všetko skončí a vy máte úsmev na tvári.

Dobrovoľníctvo je pre mňa možnosť riskovať, pracovať na vnútornej  motivácií, realizovať svoje nápady a zlepšovať soft aj hard skills. Takže pre mňa dobrovoľníctvo nie je len nezištná aktivita, naopak, je to celkom sebecká možnosť pracovať sama na sebe. Každá jedna aktivita, ktorú robíte či už zadarmo alebo v práci, je vašou vizitkou. Verím, že silnejšou motiváciou než peniaze je to, či vás práca baví a či tomu veríte.

Ak vás organizácia eventu neláka, nájdite si niečo iné, sprevádzajte cudzincov cez couchsurfing, založte miestny krúžok pre deti, susedov alebo vykročte zo svojej pohodlnej zóny. Čaká vás dobrý pocit na duši, posilníte si vieru v ľudské dobro a možno nájdete zmysel života. Tak načo ešte čakáte?