Prečo nemôžem spávať

Prečo nemôžem spávať

Tento rok sme si dali ako prioritu prilákať nových ľudí, ktorí ešte na TEDxe neboli. Minulý rok sa lístky vypredali ako teplé rožky. A my sme nadobudli pocit, že keď to takto pôjde ďalej, staneme sa uzavretým klubom našich verných fanúšikov, ktorí si stihnú kúpiť lístky. Vedeli sme, že chceme ísť do väčšieho. A našli sme aj skvelý priestor s nadšenými ľudmi ochotnými vyjsť nám v ústrety. A zistili sme, že je absolútne nedostupný v našom tradičnom obľúbenom májovom termíne. Čo s tým?A tak sme asi pred 2 týždňami spravili dôležité rozhodnutie.

SND. 5.7.2013.

V tú noc som sa zobudila o 4:36 s búšením srdca a katastrofickými scenármi v hlave. Čo ak je letný termín úplne zlý a nikto nepríde? Čo ak ten obrovský priestor organizačne nezvládneme a bude to prepadák? Čo ak nezoženieme dostatok sponzorov, aby sme zaplatili sálu? Čo ak rečníci budú všetci v lete na dovolenkách?

Pár dní na to som sa prvýkrát bola pozrieť, ako to vyzerá v divadle. A musím povedať, že ten priestor ma očaril. Polkruhové javisko obklopené sedením tak blízko, že si z neho môžete podať ruku s niekým, kto sedí v prvom rade. Veľký priestor, ktorý však vôbec nepôsobí monštrózne, ale naopak, veľmi intímne a bezprostredne. Rozhľahlý foyer, do ktorého sa vojde úplne akákoľvek prestávková aktivita, akú si len vymyslíme. Z budovy sme s Peťom vyšli s trasúcimi kolenami, trochu vystrašení, ale zvláštne nabudení. Bolo nám jasné, že TOTO je veru veľké sústo pre bandu amatérov, ktorí robia jednu netradičnú konferenciu vo svojom voľnom čase.

Ale odvtedy som spala dobre.
Všetko je len otázkou uhla pohľadu a čo ma v prvom momente trápilo ako nevýhody, môžu byť v konečnom dôsledku výhody. Áno, je to letný termín a mnoho ľudí bude na dovolenkách. Na druhej strane, leto je o zábave a uvoľnení sa. Leto je o tom, spraviť si čas na veci, ktoré nám robia dobre. Leto je obdobím festivalov a my sa úprimne cítime viac byť festivalom myšlienok ako nejakou škrobenou konferenciou pre uponáhľaných kravaťákov.
A že je to pre nás veľká výzva?
Prirodzená reakcia každého organizmu je utiekať sa k známemu a bezpečnému. Preto bola moja panika prirodzená. Tu plávame do neznámych vôd. No niekedy treba tento pud prekonať, aby sme objavili nové kontinenty.

Pred 2 dňami som sa opäť zobudila o pol piatej. S búšiacim srdcom a hlavou plnou nápadov.
Lebo to pre nás toto rozhodnutie znamená. Plavbu do neznámeho. Nové kontinenty, nový priestor na kreativitu.