Poďte sa stratiť i nájsť na TEDxBratislava 2017

Poďte sa stratiť i nájsť na TEDxBratislava 2017

Keď niečo získame, niečo iné stratíme. Možno nie hneď, možno nie naraz. Strácame sa, strácame iných, noví ľudia nám vstupujú do života, nachádzame sami seba.

V tíme sme, ako každý rok, rozmýšľali nad podtitulom aktuálneho ročníka TEDxBratislava. V každom z nás rezonovala iná téma. Najčastejšie však rasizmus a imigrácia. Čo tieto témy spájalo, bola rozdielnosť. Polarita v názoroch prezentovaných na sociálnych sieťach. A tak vznikli Straty a nálezy.

V tejto uponáhľanej dobe vieme veľmi rýchlo zmeniť názor bez toho, aby sme si vypočuli protistranu. Čoraz častejšie strácame pevné hodnotové presvedčenie, utiekame sa k rýchlym záverom, radikálnym názorom a nachádzame útočisko v nekritickom odsudzovaní.  Cynizmus sociálnych médií nás načisto pohltil. Imigračná kríza v nás spúšťa mnoho otázok o definovaní národnej identity. Strácame ju alebo naopak, nachádzame?  Čo sa dá považovať za zdravý lokál patriotizmus a čo už zaváňa extrémizmom?

Straty a nálezy môžeme chápať aj v inej ako obsahovej rovine. Práve to materiálno nás často krát dokáže pohltiť viac, ako si chceme pripustiť. Veď si spomeňte, ako ste sa rozcítili, keď ste pri upratovaní našli staré denníčky s popisom prvých lások.  Alebo naopak, pamätáte si, kedy ste naposledy stratili niečo cenné a nakoniec ste si uvedomili, že to ani nepotrebujete? Závan jari v mnohých vyvoláva nutkavý pocit zbaviť sa nepotrebného. Prekutrať šatník, vyčistiť dom.  Síce sa vzdáme nepotrebných vecí, no nájdeme spokojný pocit obnovy.

Najbolestnejšie, no zároveň najkrajšie sú straty a nálezy v oblasti medziľudských vzťahov. Ľudia nám do životov vstupujú, pozmenia ho a na čas sa vytratia. Nachádzame a strácame aj samých seba. Sú momenty, kedy strácame vieru vo svoje schopnosti. Každý z nás je osobitý, no pre prežitie potrebujeme spoločnosť druhých.

Tento ročník vás chceme pozvať  na TEDxBratislava 2017 získať nové pohľady na samozrejmé veci a zároveň stratiť predsudky. Vidíme sa 2. júla v novej budove SND. Sledujte udalosť na Facebooku, kde sa dozviete, keď o pár dní spustíme registrácie.