Je krásne, ak človek zostáva človečím, s pokorou v srdci

Je krásne, ak človek zostáva človečím, s pokorou v srdci

Pozvanie na TEDx ma minulý rok veľmi milo prekvapilo. Prvé čo ma zaujímalo, ako vlastne si mavybrali, prečo práve ja?  Zrejme za to môže internet, médiá, prípady, ktoré sme riešili, ľudia, ktorí mi píšu. Aj minulý týždeň mi napísala neznáma pani.Vyberám z jej mailu:

Je úžasné, ako rodinám pomáhate k ich šťastiu a dávate im nádej. Ja sama som sa rozhodla pre pôrody v novej nemocnici z jediného dôvodu – kvôli neonatológii. Bála som sa rodiť v iných nemocniciach z dôvodu, že ak by došlo u detí k nejakým problémom, kým by ich previezli k Vám, bolo by neskoro.

Takéto listy mi dodávajú silu, aby sme chránili novorodencov v dnešnej hektickej dobe, kde sú často peniaze dôležitejšie ako ľudský život. Súčasne ma znova veľmi potešilo, že sú mamičky, ktoré si vyberajú pôrodnicu podľa toho, akú úroveň zdravotnej starostlivosti je schopná poskytnúť nemocnica novorodencovi a nie podľa toho, či majú, alebo nemajú nadštandartné izby s televízorom, či sa dá, alebo nedá rodiť do vody… hoci to môže byť pre mamičku dôležité, ale chýbajú informácie, čo je vlastne pri pôrode naozaj to najdôležitejšie.

Vyberám z mailu, ktorý som dostal:

Všetci sme len ľudia, každý sme jedinečný a máme iné schopnosti, ale je krásne, ak človek zostáva človečím, s pokorou v srdci… (pretože nie všetko je v moci lekára, žiaľ).

Aj táto veta ma veľmi povzbudila, aby som svojím konaním chránil novorodencov, hľadal pre nich najoptimálnejšie riešenia, pokiaľ sú v ohrození. Verejnosť často ani nevie, aké prípady sa riešia u nás na koncovom pracovisku pre novorodencov, mnohí rodičia po tom čo prijmeme ich deti na našu kliniku, s prekvapením konštatujú, že vôbec netušili, že takéto oddelenia existujú, že aká náročná a zodpovedná je práca neonatológa lekára a neonatológa sestry.

K mojej prednáške, ktorá zaznela na TEDx…chvíľu som uvažoval, čo by bola najvhodnejšia téma pre verejnosť. Potom som si položil otázku, či plod v maternici vie o tom, že sa bude musieť narodiť, ako to asi vníma, čo sa deje v jeho organizme a ako si to uvedomuje.

Tí ktorí, sa stretávame s týmito deťmi v ich prvých minútach života, vidíme veľa, vidíme ich výraz tváre, pokoj, kľud, plač alebo prekvapenie, neistotu a tieseň, a preto som za tému svojej prednášky zvolil tému:  Vie plod o tom, že sa bude musieť narodiť?

Do children know they are to be born?  Organizátori TEDx  to dokonca preložili do angličtiny, a tešilo ma, že si ju pozreli aj v zahraničí.  Snáď som zasial novú myšlienku a možno na to budeme častejšie v dnešnej uponáhľanej dobe myslieť, a možno bude aj menej novorodencov, ktorí si nestihli uvedomiť, že sa už musia narodiť.

MUDr.Peter Krcho, PhD.
riaditeľ DFN Košice