Organizovať TEDxBratislava nie je med lízať

Organizovať TEDxBratislava nie je med lízať

Nebojte, nebudem sa pridlho pitvať, pretože tento post nemá byť o tom, aké náročné je organizovať TEDx, a že sa niekedy aj hádame, a že niekedy aj nesúhlasíme, a že niekedy máme chuť povedať, že už nikdy viac. Žiadne telenovely ani insiderské drámy odo mňa nečakajte. Ten titulok mal len prilákať vašu pozornosť.

Mnohí sa ma pýtajú, či mi náhodou nešibe nabrať si na seba popri všetkých mojich aktivitách, práci aj niečo také veľké a dlhodobé, ako je organizovať TEDxBratislava. Čím viac nad tým premýšľam, tým opodstatnenejšia sa mi otázka o mojom duševnom zdraví javí byť. Opodstatnená sa zdá predovšetkým tomu racionálnemu pragmatikovi vo mne, ktorý sa ma často pýta, či mi to stojí za tie nervy a čas. Takže prečo? Pretože moje ľudské, snívačské a komunikačné „ja“ má jednoducho navrch.

Prečo ľudia robia veci, z ktorých nemajú priamy finančný, či inak hmatateľný prospech? Fakt neviem, ale viem, prečo som sa napriek minimu voľného času rozhodla prispieť svojou troškou aj ja. Lebo robiť veci, ktoré majú zmysel, ma baví, aj keby som kvôli nim nemala spať, jesť a upratovať. Pretože na to, aby som mohla robiť dobre to, čím sa živím – komunikáciou a budovaním vzťahov, musím mať prehľad, iný pohľad na šedú realitu a hlavne dobrý pocit. Pretože mi dobrý pocit stojí za viac ako teplú stoličku v nejakej veľkej firme. Pretože, keď robím niečo zadarmo s ľuďmi, ktorí to robia tiež len z presvedčenia a zadarmo, učím sa úplne novému štýlu manažmentu a posúva ma to vpred aj v profesionálnom živote. A tiež preto, lebo stretávať ľudí, ktorí majú o TED a TEDxBratislava záujem je jednoducho energetická a nápadová nabíjačka.

TEDxBratislava je zdroj inšpirácie a životného optimizmu prameniaceho z presvedčenia a dôkazov, že tento svet je plný šikovných ľudí, ktorí nesedia na zadkoch, ale namiesto toho tie zadky zdvihnú a majú silu skúšať zmeniť na prvý pohľad nezmeniteľné.

Takýchto ľudí stretnete, keď sa tmolíte okolo TEDx Bratislava. A stretnete ich potom aj v bežnom živote, v práci, chodíte s nimi na kávy, či IT konferencie alebo o nich čítate v novinách, či ich hlas rozoznávate v správach na Rádiu FM. Kvôli nim sa okolo TEDx Bratislava tmolím aj ja. Ak sa okolo neho tmolíte aj vy (čo asi tak bude, keďže ste sa dostali na tento blog), ďakujeme. Pretože to robíme s vami a pre vás. Pretože síce po ceste k cieľu nelížeme med, ale ak sa nám podarí vás potešiť, inšpirovať, skontaktovať s niekým, s kým budete schopní urobiť NIEČO, to bude naša pomyselná sladká odmena. Pozerajúc na long list potenciálnych spíkrov, ktorý nám ešte stále môžete pomôcť tvoriť, mám také tušenie, že to nebude len taký malý medový cukrík, ale dovolím si odvážne tvrdiť, že to bude riadna šľahačková torta.