Neobyčajná smrteľníčka

Neobyčajná smrteľníčka

Ak počas jedného talku TEDxBratislava zrazu vypadne zvuk alebo zhasne svetlo, je možné, že na pódiu bude stáť Zdenka Homolová.
Cez veľkonočné sviatky sme sa s manželom vybrali na východ Slovenska. Bol to nás rozlúčkový mini road trip s naším starým autíčkom – Fiatom Barchetta, ktorý sme nasledujúci týždeň so slzičkou v oku (hlavne manželovom) plánovali predať. Hlavným dôvodom bolo však navštíviť Zdenku Homolovú – jednu z našich tohtoročných rečníčok.

Zdenka je učiteľka na „Májovke“ – základnej škole v Prešove. Tento rok bola vyhlásená za najlepšiu učiteľku mesta a keď sa s ňou stretnete, po chvíli je jasné prečo. V očiach iskričky, podrezaný jazyk, brain storming v priamom prenose, šibalstvo a odvaha byť bezprostredná a bláznivá – nafarbiť sa na zeleno a byť Janko Hraško nie je problém. Deti ju musia milovať.

Zdenka je jednou z ľudí, ktorých obdivujem. Takmer nikto o nich nevie (aj keď sa zdá, že Zdenka je v Prešove hviezda ☺), sú v podstate úplne obyčajní smrteľníci, a predsa nesmierne zaujímaví. Sú prekvapení, ak ich oslovíme a nechápu, v čom sú výnimoční a ako by len mohli vystupovať pred 370 (!) ľuďmi? Ja však viem, že pre ostatných obyčajných ľudí ako som ja, sú práve oni tou najväčšou motiváciou. Poviem si: aha, nemusím byť významný neurochirurg alebo majetný filantrop, aby som niečím prispela, urobila túto spoločnosť bohatšou, pestrejšou, krajšou.

Zdenku na jednej strane desí veľké publikum, na druhej strane si uvedomuje príležitosť porozprávať o téme, ktorá nie je len milá, ale má aj vážny cieľ. Aby som ju upokojila, vysvetlila som, že ju na pódiu budú oslepovať svetlá a ďalej ako po prvý rad neuvidí. No a v prvom rade bude sedieť jej manžel ako podpora.

Zdenkin manžel na toto žartovne odpovedal: „To je dobre, že budem sedieť v prvom rade. Ak začne tárať, odpojím káble.“
Takže ak sa na TEDxe ocitnete v tme a tichu, prosím, podporte Zdenku potleskom ☺. Zaslúži si ho.