Náhodné stretnutia

Náhodné stretnutia

Ak sa pozriem do svojho telefónneho zoznamu, zoznamu priateľov na Facebooku a zoznamu kontaktov na LinkedIn, vidím tam štyri skupiny ľudí podľa toho, odkiaľ ich poznám. Prvá skupina je rodina, druhá škola (základná škola, gymnázium, univerzita) a tretia práca. No a štvrtú skupinu tvoria ľudia, ktorých  som spoznala len tak nejak náhodne. Začali sme sa rozprávať vo vlaku, sedeli sme vedľa seba na nejakej konferencii alebo podujatí, zoznámili nás priatelia priateľov, keď sme sa stretli na vianočných trhoch. S niektorými sa poznám lepšie, s niektorými menej, s niektorými komunikujem veľmi často, s inými takmer vôbec.

Tieto náhodné stretnutia môžu vyústiť do niečoho veľkého – dobrého priateľstva, spoločného podnikania, a dokonca poznám manželský pár, ktorý sa spoznal práve vo vlaku. A tak sa im vôbec nebránim, práve naopak, vyhľadávam ich. Začínam rozhovor s cudzím človekom, ktorý vedľa mňa sedí, lebo chcem vedieť, kto je a čo robí a prečo nás náhoda posadila vedľa seba. (Ale priznávam, že to neplatí v čakárni u lekára, kde je príliš veľká šanca, že ak oslovíte vedľa sediacu staršiu pani, tak sa dozviete všetky možné aj nemožné diagnózy).

A tak keď prídete na náš TEDx Bratislava, nebojte sa nadväzovať rozhovory, komunikujte s ľuďmi, ktorých nepoznáte. Veď kedy a kde inde, ak nie práve 21. mája v Heineken Tower Stage máte možnosť spoznať ľudí, ktorí robia rôzne veci, ale spája ich jedno – záujem o nové veci a myšlienky a majú chuť nechať sa inšpirovať.

A mimochodom, na náhody až tak veľmi neverím. Ak si raz ku vám sadne niekto cudzí, má to svoj dôvod. Je len na vás, či sa ho dozviete tak, že s ním nadviažete rozhovor. A len vašou akciou sa ten dôvod aj stane skutočnosťou.