Na TEDxBratislava 2015 sa volil vládca sveta

Na TEDxBratislava 2015 sa volil vládca sveta

Prestávkové aktivy sú súčasťou TEDxBratislava ako príjemná protiváha k prednáškam. V rámci tohto ročníka sme si z vlastnej zvedavosti a s vašou pomocou pripravili minimalistický sociálny experiment s krycím názvom  Volíme vládcu sveta. Naši dobrovoľníci chodili po divadle a vy ste mali šancu si na tabletoch zvoliť svojho kandidáta na Vládcu sveta.

V dnešnej demokraticky organizovanej spoločnosti je zvykom prijať rozhodnutia hlasovaním väčšiny.  Jednoduché hlasovanie sa vkradlo aj do každodenných drobností ako výber reštaurácie či filmu na večer. Každý má svoj hlas a väčšina vyhráva. Aj tím TEDxBratislava je jedna veľká demokracia. Jednoducho argumentujeme a hlasujeme. Vždy a o všetkom – o rečníkoch, aktivitách, šnúrke na menovku, či claime. Dá to poriadne zabrať, nebudeme vám klamať.

Okrem TEDx mailov si občas posielame aj “SPAM” , keď sa chceme o niečo zaujímavé podeliť s kolegami. Jedného dňa pristál v našej schránke blog o rôznych volebných systémoch – resp. rozhodovaní alternatívnym hlasovaním. S Ivon (mojou polovičkou v našom mikrotíme na aktivity) nás to zaujalo a aktivita “ Volíme vládcu sveta” uzrela svetlo sveta.

Desať jedinečných osobností kandidovalo na “Vládcu sveta”. Svoju preferenciu ste mohli vyjadriť dvoma spôsobmi. Prvý spôsob bolo klasické hlasovanie: jeden pozitívny hlas na osobu. Druhý spôsob bol zaujímavejší : dva pozitívne hlasy a jeden negatívny hlas.

 Výsledky hlasovania č.1 – klasické hlasovanie

Kandidát  Počet získaných hlasov
Marie Curie 17
Chuck Norris 16
Jára Cimrman 15
Hermiona Granger 14
Ľudovít Štúr 12
Homer Simpson 8
Kráľ Julien 8
David Hasselhoff 6
Majka z Gurunu 5
Monika Levinsky 3

 

 Výsledky hlasovania č.2 – alternatívne hlasovanie

 Kandidát Pozitívny hlas 1 Pozitívny hlas 2 Negatívny hlas 1 Výsledok
Hermiona Granger 24 11 3 32
Marie Curie 29 0 0 29
Jára Cimrman 6 27 4 29
Kráľ Julien 23 3 5 21
Ľudovít Štúr 17 13 11 19
Chuck Norris 24 10 18 16
Homer Simpson 10 19 25 4
Majka z Gurunu 2 11 19 -6
Monika Lewinsky 10 0 18 -8
David Hasselhoff 4 9 45 -32

Viac hlasov rôznych preferencii nás núti sa viac zamyslieť, naše preferencie priorizovať a súčasne vďaka negatívnemu hlasu máme možnosť nesúhlasu. Vyjadrenie negatívneho postoja k určitým kandidátom výrazne zmenilo finálny výsledok.

Hlasovanie číslo 2 poukázalo na komplexný postoj k Davidovi Hasselhoffovi (6 hlasov v 1. hlasovaní a -32 v 2. hlasovaní). Zaujímavý je tiež Kráľ Julien, ktorému naopak druhé hlasovanie pomohlo a v rebríčku sa posunul vyššie.

Aktivitu “Vládca sveta” uzavrieme otázkou na zamyslenie: Je demokratické hlasovanie ako ho momentálne využívame, najvýstižnejším obrazom o postoji väčšiny?