Môj svet a TED

Môj svet a TED

Nerada som patetická, ale Sarah Kay ma svojim prejavom na poslednej TED konferencií v Long Beach takmer rozplakala. Od včera som si toto video pozrela niekoľkokrát a zakaždým mi nemý úžas stiahne hrdlo. Okrem iného hovorí o tom, ze byť otvorený svetu prináša často veľa bolesti, ale rovnako, byť otvorený znamená tešiť sa z krásy, ktorú nam život ponúka. Chcem vám povedat, že keby TED nebol, vôbec nič by sa tomu nášmu svetu nestalo. Naďalej by sme žili naše malé životy, v našich malých krajinách, na našej malej planéte. Ale chcem vám tiež povedať, že ľudia ako Sarah robia môj svet vačším, krajším a hodnotnejším a to stačí na to, aby TED a TEDx boli navždy sučasťou môjho života.

Keď som prvýkrát natrafila na TED, bolo to zväčša len o  informáciách. Vedela som, ze moje vedomosti sú v mnohých oblastiach nedostatočné a TED mi ich jednoducho pomáhal zábavnou formou rozširovať. Učila som sa o počítačoch, globálnom oteplovaní, štatistike, architekúre, umení a iných produktoch ľudskej snahy, o ktorých som vedela pramálo. Potom som sa zamerala na videá, ktoré sú šokujúce, inšpiratívne a motivačné. Bez ohľadu na to, či sú to právnici, vedci, športovci, spisovatelia alebo učitelia, mnohí prednášajúci formujú môj svetonázor, lebo vidieť daný problém ich optikou mi dáva šancu zamyslieť sa nad otázkami, ktoré by som si bez nich nekládla. Neskôr som v TED-e začala hľadať svoje vlastné smerovanie. Sústredím sa na videá, ktoré sú spojené s mojim štúdiom a profesionálnymi ambíciami. Učím sa od expertov, že v oblasti, ktorú som si vybrala neexistujú hranice, a je len na nás, aký potenciál jej priradíme. Svoju závislosť na TED-e budujem ako pyramídu – nikdy ničoho neubúda, stále je toho viac a všetko so všetkým súvisi. TED ma vzdeláva, zabáva, otvára mi myseľ, robí ma tolerantnejšou, a múdrejšou a to všetko doma, v kaviarni, v knižnici a dúfam, že jedného dňa priamo tam, na mieste diania.

TED je pre mňa aj o inovacií. Nech to znie akokoľvek klišé, tá nas vďakabohu stále posúva vpred. Môžeme sa staviať negatívne a pesimisticky k budúcnosti našej planéty ako len chceme, kým sme schopní nachádzať nové riešenia a byť vynaliezaví, naše šance žiť zdravý a dôstojný život sú stále relatívne vysoké. Tu, podľa mňa, prichádza na rad dôležitosť TEDx konferencií. Na to, aby inovácie skutočne menili svet okolo nás, musia sa uplatňovať globálne. Vášeň, talent, pracovitosť a výdrž sú univerzálne atribúty, všade nájdeme ľudí ktori sú odhodlaní excelovať a inovovať. Som hrdá na to, že aj ja mám svoj lokálny TEDx, lebo to znamená, že v mojej krajine sú ľudia, ktorým záleží na tom, aby doležité myšlienky dostali priestor a ľudia, ktorí tie myšlienky tvoria. TEDx Bratislava vysiela svojmu obecenstvu signál, že aj náš región je zdrojom pozoruhodných informácií, nápadov a činov a že aj u nás máme možnosť spoznať prácu ľudí, od ktorých sa oplati učiť. Vďaka TEDx Bratislava aj v Bratislave odznievajú myšlienky, ktoré menia našu planétu k lepšiemu. Čo, ak nie to, robí z našinca hrdého našinca?

Okrem inovácie, TED otvára brány aj konfrontácií, takej tej zdravej, ktorá vlastne ide ruka v rukáve so vznikom niečoho nového. Niekedy mám pocit, že sa jej u nás trochu bojíme, že sa radšej držime silného stredného prúdu, lebo sme sa naučili, že ísť proti prúdu može byť nepohodlné. Ak sa vyhýbame konfrontácií, vytvárame skupiny, v ktorých každý s každým súhlasí a tým brzdíme náš potenciál inovovať. Myslím si, že je to o dôvod viac podporovať TEDx Bratislava, kde tieto pravidlá neplatia a kde konfrontovať znamená učiť a učiť sa.

Vždy som mala rada z každého rožku trošku. Moji rodičia mi hovorievali, že som ako ryba – zhltnem všetko, čo je menšie ako ja, ale pred tým, co je vačšie, utekám. Mali pravdu, doteraz som nenašla výzvu, ktorej by som venovala všetkú pozornosť. Kráčam týmto svetom skôr ako špongia. Nasávam čo najviac podnetov a verím tomu, že postupne, pomaličky aj ja prídem na to, v čom môžem byť výnimočná. TED nie je o ľudoch ako som ja, ale rozhodne je pre ľudí, ktorí sú otvorení možnostiam a robia veci s mysľou dokorán. A kto vie, možno raz aj ja vynájdem niečo, čo niekomu zmeni život. Alebo časť života. Malú časť. Fajn, možno napíšem dobrú knihu. A je to.

Prosím, vypočujte si reč Sarah Kay. Ak nič viac, aspoň si zväčšíte svet.