Longital: Prečo ísť na TEDxBratislava a jedno mačiatko

Longital: Prečo ísť na TEDxBratislava a jedno mačiatko

Kapelu Longital som nepoznala dlho. Až napočudovanie dlho. Prvý krát som ich zažila priamo naživo a to na prvej lajfke kamarátov z Voices. Potom som sa nejakým činom dostala na ich koncert, kde som si kúpila všetky albumy. Ten s bielo-modrou grafikou (prepáčte, ja som lama na názvy albumov) ma sprevádzal kade tade. Bol so mnou dokonca aj v Gdansku. No, a potom prišli vystúpiť na TEDxBratislava 2010, na webe ktorého som vám ich predstavovala slovami:

Liečivá hudba Daniela Salontaya a Shiny je silná a zrozumiteľná. Elektronické pesničkárstvo akoby s prižmúrenými očami: ešte nie sen, ale už nie ani normálna, bdelá realita. Texty v slovenčine prinášajú poetiku z miesta, v ktorom ju opustil Dežo Ursíny. Vďaka Shininmu podmanivému hlasu a Danovej virtuóznej hre slákom na gitare a použitím nevídaného elektronického nástroja Lemur Jazz Mutans je skupina jedným s najoriginálnejších zjavov slovenskej hudobnej scény. Ich koncerty sú strhujúcou dávkou energie, hudobných farieb, slov a obrazov.“

Minulý rok tomuto popisu absolútne dostáli a nie len to. Pri rozhovoroch s nimi som cítila maximálne nadšenie z toho, čo sme spolu s ostatnými členmi organizačného tímu spáchali. Aj potom, keď som ich raz stretla v lenivé jesenné popoludnie vo Verne s úsmevom spomínali na náš výnimočný event. A mne to lichotilo a dodalo silu a podporilo motiváciu sa do toho pustiť tento rok znova. Tento rok bohužiaľ prísť nemôžu, ale vám odkazujú, aby ste prišli a potom im dali vedieť, ako bolo. Lebo okrem iného bolo v Heineken Tower Stage dobré jedlo. Pozor, vo videu sa nachádza absolútne totálne krásna podmanivá mačička. (Pozn. autora)