Lietať je ťažké, ale udržať nohy na zemi je ešte ťažšie

Lietať je ťažké, ale udržať nohy na zemi je ešte ťažšie

Vymyslel som si porekadlo, že: “Lietať je ťažké, ale udržať nohy na zemi je ešte ťažšie.“

Stať sa šikovným a niečo dosiahnuť nie je ľahké, ale udržať si pri tom svoje ideály a vlastnosti, nespyšnieť, nezaspať na vavrínoch a vydržať v snažení, je myslím oveľa ťažšie.  (Nadpis znie ako pokus zaslaný do sútaže o najlepší návrh nového klišé, ale myslím, že vystihuje dôvody, prečo bol TEDx príjemná udalosť.)

Nenamyslení rečníci – Skúsenosti ma naučili, že čím niekto viac dosiahol, tým ma väčšinou menší záujem rozprávať sa a počúvať (!) ostatných. Po rozhovoroch s mnohými rečníkmi bolo zrejmé, že nechceli len rozprávať, ale chceli SA rozprávať, čo je myslím najdôležitejšia vlastnosť, ak chce človek svoje výnimočné myšlienky šíriť a pretaviť do skutkov. Viac rečníkov mi poďakovalo, že sa pri príprave prezentácie veľa naučili. Super! Aj my sme sa veľa naučili.

Ľudský jazyk – malo izmov, žiadne zakrývanie nedostatku významu cudzími slovami. Žiadne nadbytočné hranie formy v prezentáciách a v rozhovoroch pred sálou. Ak sa dvaja neznámi ľudia rozprávajú v meetingroome v oblekoch a ak sa ti istí dvaja ľudia rozprávajú o tej istej veci na lavičke pri Dunaji, tak je medzi tým rozdiel a všetok ten rozdiel je nadbytočná a zbytočná forma, ktorá pochopeniu nepomáha.

Rozhovory na TEDxe boli ako rozhovory pri rieke, nie v meeting roome.