Len žiadna nuda cez prestávky

Len žiadna nuda cez prestávky

Tento rok sme na TEDxBratislava o malý kúsok skrátili bloky a predĺžili prestávky, pretože počas prestávok sa napĺňa jeden z nosných pilierov TEDx podujatí – networkovanie. Pre náš tím sú však dôležité aj prestávkové aktivity, ktorými sa snažíme priniesť niečo nové, zaujímavé, zábavné a tiež sa do nich snažíme zakomponovať aj to networkovanie.This year we decided to shorten the sessions and extend the breaks of TEDxBratislava event, because we believe networking is one of the main pillars of TEDx events. We also like to bring activities that connect people and make the networking even easier and funnier.

Práve takou aktivitou bol guličkový bazén, do ktorého si mali sadnúť dvaja, ideálne cudzí ľudia, vyloviť si kindervajíčko a navzájom si odpovedať na otázku v ňom ukrytú. Otázky typu: „Kedy si sa naposledy cítili výnimoční?“, „Aká by bola prvá vec, čo by si vyskúšali, keby ste zrazu boli nesmrteľní?“ alebo „Čo je vám najviac ľúto, že ste neurobili?“ dali možnosť spoznať nielen cudzích ľudí, ale aj priateľov, len z trochu inej stránky.

Ako znejú vzájomne dotyky si mohli návštevnici vyskúšať na hudobnej lavičke. Hrala, keď sa ľudia na nej sediaci navzájom dotýkali. Inšpirovali sme sa a zrealizovali lavičku na základe tejto stránky. Je to jednoduché, zostrojte si takú aj sami.

Zaujímavé prepájanie ľudí pripravil aj náš partner Zľava dňa. Mohli ste vypísať kupón na 100 %-nú zľavu na čokoľvek, čo môžete poskytnúť. Napríklad, že niekoho naučíte piecť Sacherovu tortu, alebo ponúkate odvoz do Žiliny po podujatí. Kupóny sa pripevnili na nástenku a ktokoľvek si ich mohol zobrať.

Kreatívne duše sa mohli zrealizovať pri aktivite Martinusu. Napísať dobrú haiku, navyše ak musí byť na tému nášho tohtoročného claimu Festival. Tú najlepšiu vytvorila Jana Dologová.

Trochu zručnosti bolo potrebnej pri tvorbe vlastného kaleidoskopu, ktorú zabezpečilo Úžasné Divadlo Fyziky.

Zmysly si návštevníci mohli potrénovať hneď na niekoľkých miestach. Kognitívny kútik miatol špeciálnymi okuliarmi oči.

A sci-fi vyzerajúcimi slúchadlami uši.

Chuťové bunky preverili chalani z Herbert sirupy. Uhádnuť trojkombináciu z jazmínového čaju, mladých výhonkov (ihličia) smreku a mäty sa súce nepodarilo nikomu, ale sirupy si svojich víťazov aj tak našli.

Trojica zo Sušienkova síce robí sušienky, ale asi by ste si na nich nepochutili. Sú totiž určené psom. CEO Suši preverovala psích milovníkov, či vedia, aké jedlo je pre ich domácich miláčikov dobré a čo im môže uškodiť.

Náš ďalší partner Pixel Federation priniesol Oculus Rift, na ktorom motorike účastníkov dávala zabrať na parádnej húsenkovej dráhe.

Okrem toho priniesol Pixel aj hru, kde dvaja ľudia museli spolupracovať. Kým jeden hopkal s panáčikom na obrazovke prostredníctvom dance padu, druhý banánom a pomarančom ovládal panely, ktorých sa panáčik nesmel dotknúť.

Lahôdkou pre milovníkov grafiky bola reálna tvorba počítačových postáv priamo na stanovišti Pixel Federation.

Ovplyvniť trochu podobu Bratislavy mohli návštevníci hlasovaním o tom, čo bude v obnovenej záhrade Prügerka.

Tento rok sme chceli byť aj trochu ekologickejší, a tak sa všetok gastronomický odpad spracoval po podujatí v kompostéri. V SND sme mali jeden malý elektrický kompostér s kompostom v procese.

Aby účastníkom ostal aj obrazový dôkaz, že boli na TEDxBratislava, mohli využiť našu fotostenu, kde mohli aj napísať svoju myšlienku hodnú šírenia. Fotostenu sme si vyrobili sami. Najprv sme sa toho báli, ale nakoniec sme zistili, že je to veľmi jednoduchá a lacná záležitosť. Koberec, plastové tabule, fixky a usmievaví návštevníci zabezpečili perfektné fotky.

Chceli sme podporiť zdieľanie fotiek, tak sme mali v priestore aj tri obrazovky Enplug, kde fotky zazdieľané s hashtagom #TEDxBAsk boli hneď vidieť.

Kto chcel byť slávny, mohol sa nechať odfotiť aj na titulku .týždňa.

Pravú festivalovú aktivitu zabezpečil Curaprox. Hádzaním do terča mohli diváci získať rôzne produkty dentálnej hygieny.

S prvým rečníkom Robom Šarinom súvisela aktivita, ktorú spomenieme ako poslednú. Posunkový jazyk učila spolu s nepočujúcimi deťmi Agata Blahutová Čermáková. Naučiť sa pár fráz alebo svoje meno v posunkovom jazyku snáď pomôže tomu, že keď nabudúce stretneme nepočujúceho, namiesto odvracania sa si s ním trochu pokecáme.

Po skončení oficiálneho programu sme si pre divákov spolu s Rytmikou pripravili bubnovačku. Keďže nám počasie prialo, konala sa vonku pred SND. Skúsení hudobníci nás učili hrať na djembe a iné perskusie. Tento jeden rytmus dokonale zavŕšil náš deň plný inšpirácie a aktivít.

Dry pool is exactly such an activity. Two people sit in the pool, find a surprise egg pod with different questions, e.g. „When was the last time you felt special?“, „What is the first thing you would try if you were immortal?“ or „What do you regret not having done?“

How does the touch sound? Our visitors could find out on this musical bench. It played when they touched each other.

Another way of connecting peple was the option to give a 100% discount for anything. Can you teach somebody to bake a Sacher cake or can you share a ride on the way home from the event? Just write a coupon and get surprised who will pick it up from the board and contact you.

Do you know haiku, a short Japanese poem? Our audience had a chance to write one on the topic of festival and read it on the stage.

Do you know what a kaleidoscope is? What about making your own at TEDxBratislava?

Test your senses. First try to throw a ball to the basket with confused eyes through perception goggles.

Then try how it feels to hear noise from opposite directions.

Taste and smell the syrup and try to find out what ingredients were used.

This is not for tasting, but if you are a dog lover, find out what food is healthy for your dog and what does harm to him or her.

Do you know Oculus Rift? Well take a roller coaster ride on it.

And something else for networking. Game where an avatar needs to avoid panels. One person controls a computer avatar by jumping on the dance pad and the other person navigates the panels with banana and orange (Makey Makey involved, of course).

For the design lovers we had a real time creation of game graphics at the event.

This activity was about getting the locals involved in the creation of a new park in the city. They could voted what they want to see in the new park.

To be more ecological we have processed all the food leftovers in a composter.  One small electric composter was placed right in the middle of the foyer with a compost in the process.

There cannot be an event without a photo booth. At first we were worried about making our own, but in the end we realised it was quite easy and cheap. A carpet, some plastic board, markers and smiling visitors make great pictures.

To support the photo sharing we had three screens where all the shared photos and status updates with the hashtagom #TEDxBAsk were immediately displayed.

And if somebody felt like becoming famous, he could get on a cover photo of the best Slovak weekly magazine .tyzden.

As our claim was Festival this year, we also wanted one typical fair activity. Throwing darts to win a tooth brush.

Our first speaker talked about the community of hearing impaired people. So we had a corner where you could learn a sign language.

Everybody had time to absorb all the talks while while drumming together A perfect end to a perfect day.