Know-how z Egypta

Know-how z Egypta

Workshopy, semináre, diskusie, exkurzie, parties, afterparties … od skorého rána do neskorej noci a to šesť dní za sebou. Tak vyzeral špeciálny program pre TEDx organizátorov na minuloročnom TEDGlobal v Edinburghu, na ktorom som sa mal možnosť zúčastniť. Spolu s asi 50tkou organizátorov TEDxov z celého sveta sme si rozhodne mali čo povedať. Bolo úžasné sledovať a počúvať, aké odlišné problémy majú organizátori v jednotlivých krajinách, čo ich motivovalo a čo sa im podarilo dosiahnuť.

 

Svoje krátke TEDtalky na jednom z workshopov predniesli aj Ahmad Coucha z TEDxCairo v Egypte a Houssem Aoudi z TEDxCarthage v Tunisku. Rozprávali, okrem iného, aj o tom, akú dôležitú úlohu zohrali ich TEDxy pri spoločenských zmenách, ktoré sa v ich krajinách udiali v rámci Arabskej jari. TEDxy sú podujatia organizované ľuďmi ako vy a ja, bez politickej alebo akejkoľvek inej agendy, len s cieľom podeliť sa o myšlienky, ktoré považujeme za hodné šírenia. Aj napriek tomu, alebo možno práve preto, majú potenciál meniť myslenie ľudí a v niektorých prípadoch, ako sa zdá, aj spoločenské zriadenia.

S Ahmadom som mal počas toho intenzívneho týždňa v Edinburghu ešte mnoho zaujímavých diskusií, a keď sme sa začali pohrávať s myšlienkou pozvať ako rečníka niektorého z TEDx organizátorov, automaticky som si spomenul na Ahmada. V Egypte sa im podarilo dosiahnuť úctyhodné výsledky: 4 podujatia, viac ako 3000 účastníkov, viacero kampaní, najväčšia TEDx online komunita na svete, takmer 1 milión zhliadnutí videí, … a všetko to začali štyria študenti. Teším sa, že jedného z nich privítame aj v Bratislave.