TEDxBratislava očami dobrovoľníka

TEDxBratislava očami dobrovoľníka

Za prípravou každoročného podujatia TEDxBratislava sa skrývajú hodiny a hodiny príprav organizátorov, ale aj neskutočnej pomoci dobrovoľníkov, ktorí nám každý rok v deň konferencie pomáhajú s tým, aby všetko prebehlo podľa plánu. Ako sa cíti taký dobrovoľník, kde všade a ako sa zapája, a prečo sa do toho vôbec púšťa? Opýtali sme sa rovno jedného z nich, Dominika Kozmáliho . 

Dominik (26) má za sebou už päť podujatí TEDxBratislava, pričom na troch v roli dobrovoľníka. A keďže má rád výzvy, prihlásil sa rovno do sekcie TECHNIKY. Vybral si ju, lebo mu je od detstva blízka, najmä audiovizuálne “kúzla”, ktoré dokážu umocniť emóciu na javisku.

Do našej dobrovoľníckej výzvy sa prihlásil, pretože formát TED a TEDx veľmi dobre pozná. O to väčšmi je pre neho cťou, byť súčasťou TEDxBratislava a priložiť ruku k dielu.

Aké je to byť súčasťou tímu čo stojí za organizáciou eventu ?  

Pocit byť súčasťou podujatia je neuveriteľný. Najprv sa môže zdať, že dobrovoľníkov je veľa, ale ich je akurát. Pre technický tím, ktorý tvorí kostru sály divadla, je to približne 10-11 ľudí, ktorí na čelej s vedúcim preberajú plnú zodpovednosť za audio-vizuálno-poznávací zážitok návštevníkov od momentu, keď vkročia do divadla. 

Komunikácia prebieha v priateľskom duchu, avša je dobré sa pripraviť na dominantné tempo vedúcich, pretože to všetko však šlape ako dobre namazaný stroj.  Keď to celé vidíte a počujete na generálke, ste v nemom úžase, ako  jednotlivé diely spolu hrajú a dopĺňajú sa. Vnímate výsledky práce, prostredníctvom, ktorej ste pomáhali tvoriť podujatie TEDx od rána až do do úplného konca afterky.

Na čo je dobré sa ešte pripraviť?

Predovšetkým je dobré sa pred tým poriadne vyspať a dať si energeticky bohaté raňajky. 

Zobrať si pohodlnú obuv, pretože budete celý deň stáť na nohách a nachodíte toho naozaj dosť. Tiež je fajn mať pohodlné oblečenie, ktoré sa nebojíte trochu zapotiť a ideálne nohavice s opaskom, pretože za ním budete nosiť zapnutú vysielačku. Nesmie chýbať ani fľaša s vodou a malá desiata ako banán alebo čokoláda na rýchle dobitie energie.

Čo Ti osobne dobrovoľníčenie pre TEDxBratislava dáva?  

Na konci dňa okrem dobrého pocitu a nespočetného množstva zážitkov i vtipných situácií, človek získava aj mnoho skúsenosti a nové priateľstva s ľuďmi, ktorí boli ráno ešte úplní cudzinci. Dobrovoľníctvo spája a aj vzdialení ľudia sú si zrazu blízki.

A my už len dodáme, že niektorí naši dobrovoľníci našli počas TEDxBratislava nielen nových priateľov, ale aj budúcich start-up partnerov či lásky. A niektorí sa z dobrovoľníkov stali neskôr spoluorganizátormi konferencie a dnes sú súčasťou nášho core tímu.