Do novej dekády hľadáme posilu do tímu TEDxBratislava

Organizačný tím TEDxBratislava počas už tradičných standing ovations.

Do novej dekády hľadáme posilu do tímu TEDxBratislava

Máme za sebou intenzívnu dekádu skvelých podujatí TEDxBratislava. A tak, ako sa lámu desaťročia, aj my cítime, že je čas začrieť do nových vôd. Hľadáme osobnosti, ktoré obohatia náš tím o čerstvé témy, odvážne nápady a novú energiu prinášať na Slovensko myšlienky hodné šírenia.

O čo nám vlastne ide

Organizačný tím TEDxBratislava tvorí skupina dobrovoľníkov, ktorí vidia zmysel v snahe otvárať na Slovensku nevšedné témy. Tak ako to hovorí aj podtitul konferencií organizovaných pod hlavičkou TED a TEDx, prinášame do nášho lokálneho prostredia „myšlienky hodné šírenia“.

Niekedy sú to témy s ambíciou popularizovať vedné odbory, inokedy otvárame pálčivé spoločenské otázky a občas sa nám podarí pozrieť aj na úplne obyčajnú súčasť života, no z iného uhla, než býva zvykom. Naším cieľom je rozdúchať zmenu. Inšpirovať ľudí k tomu, aby zmenili svoje názory či správanie, ultimátne zlepšili seba, svoje okolie alebo dokonca svet.

Dôkladne hľadáme rečníkov, ktorých príbeh, talent či práca sú také jedinečné, že by nám túto misiu mohli pomôcť plniť. Niekoľko mesiacov s nimi spolupracujeme na príprave vystúpenia a popri tom, samozrejme, neúnavne robíme na tom, aby konferencia, počas ktorej svoje myšlienky budú prezentovať, po produkčnej stránke prebehla na špičkovej úrovni.

Dnes takýchto podujatí robíme niekoľko ročne – v júli veľkú konferenciu TEDxBratislava v Slovenskom národnom divadle, v decembri menší formát TEDxBratislavaWomen a pomedzi to aj salóny, komorné stretnutia s ľuďmi nadšenými pre rovnakú vec ako my. Možno aj preto sme v posledných mesiacoch pocítili únavu „materiálu“ a potrebu nových impulzov od šikovných ľudí, ktorí sa k našej misii chcú pridať.

Ako to celé funguje

Ak našu prácu poznáte, zrejme viete, že do nej vkladáme úplne všetko – od presvedčenia v správnu vec cez naše talenty a zručnosti až po poslednú voľnú chvíľu, pretože to robíme zadarmo ako dobrovoľníci popri svojich rodinách a zamestnaniach. Jednoducho povedané, vkladáme do toho mozog aj srdce.

Pri tom, čo v roku 2009 začalo ako iniciatíva niekoľkých nadšencov, sa dodnes vystriedali desiatky dobrovoľníkov. Organizačný tím je živý organizmus, kde vítame každý nápad, ak si ho autor dokáže obhájiť a, prirodzene, aj zrealizovať. Máme obrovskú slobodu, čo však so sebou nesie aj veľkú zodpovednosť – zakaždým bez výnimiek splniť licenčné podmienky organizácie TED a udržať či dokonca predčiť kvalitu predchádzajúcich podujatí.

Na produkčných stretkách sa vidíme v jeden večer raz za dva týždne, aby sme sa zladili na práci k spoločnému výsledku a zároveň spolu strávili kvalitný čas, lebo okrem zmysluplnej aktivity sme v tíme TEDxBratislava našli aj blízke priateľstvá. Obsahové stretnutia trvajú celý deň, mávame ich raz do mesiaca a počas nich brainstormujeme o nosnej téme a programe konferencie.

Hľadáme spolu neobyčajné idey, ktoré by sme počas podujatí radi predstavili publiku a širokej verejnosti (pretože záznamy jednotlivých vystúpení povinne zverejňujeme online). A vymýšľame zaujímavé formáty, zážitky a prekvapenia, ako by sme z TEDxBratislava spravili originálnu konferenciu, ktorej sa nepodobá žiadna iná.

Dokážete nám pomôcť?

Aby sa nám to darilo aj naďalej, potrebujeme tím, v ktorom je momentálne 15-20 členov (zloženie sa obmieňa podľa toho, kto chce na ktorom podujatí dobrovoľníčiť), posilniť novými kolegami. Takže, ak veríte v silu šírenia pozoruhodných myšlienok a máte pocit, že disponujete časom a schopnosťami, ktoré by pre TEDxBratislava boli prínosom, veľmi radi o vás zistíme viac.

Pomôcť potrebujeme naozaj so všeličím: projektové riadenie, fundraising, spolupráca s rôznymi dodávateľmi od fotografov cez catering až po prenájom sály, marketing a sociálne siete, správa rozpočtu a účtovníctvo a vlastne čokoľvek, v čom ste dobrí alebo čo vás baví a zaujíma. Dôležité sú hlavne ochota, čas, disciplína, samostatnosť a schopnosť manažovať svoj progres, aby ste na každom stretnutí mohli ukázať, ako ste s prácou, ktorú vám tím zveril, pokročili.

Môžete si vyskúšať aj roly, na ktoré možno nemáte kvalifikáciu, ale vždy vás lákali. Získate nové schopnosti a spoznáte fascinujúcich ľudí, na akých by ste pri iných aktivitách zrejme nenatrafili. A najväčšou odmenou vám bude ten skvelý pocit zadosťučinenia, keď celú svoju snahu uvidíte bežať ako „dobre namazaný stroj“.

Ak ste sa dočítali až sem a ste presvedčení o tom, že sa nám zíde práve človek ako vy, dajte nám vedieť prostredníctvom tohto krátkeho formulára:

Ďakujeme aj za zdieľanie či odporúčanie, ak máte pocit, že šikovného človeka, ktorý by sa skvele hodil do tímu TEDxBratislava, poznáte. Všetkých záujemcov budeme kontaktovať v priebehu januára 2020 a s vybranými kandidátmi sa radi porozprávame osobne.