Dajte si s nami rande na TEDxBratislavaSalon: RANDE(NIE)

Dajte si s nami rande na TEDxBratislavaSalon: RANDE(NIE)

Rande(nie). Pre niekoho klišé, my to vidíme inak. Chceme ho preniesť zo sféry osobnej skúsenosti do širšieho spoločenského kontextu. Prijmete naše pozvanie?

Čo vlastne dating je? Pre väčšinu je randenie prostriedok na dosiahnutie dlhodobého spolužitia v manželstve či partnerstve, ktorý plní úlohu určitého testovania. Moira Weiger vo svojej knihe Labour of Love prirovnáva dating k najkrutejšej forme modernej práce, neplatenej stáži. Pre romantických podvodníkov z románov Jane Austenovej či Maupassantovho Duroya bolo randenie prostriedkom na dosiahnutie úplne iných hodnôt, bohatstva či spoločenského postavenia. Rodičmi dohodnuté či kúpené sobáše plnia v niektorých kultúrach túto úlohu dodnes.

V 19. storočí boli populárne pytačky, ktoré mali prísne pravidlá. Nebolo prípustné, aby žena išla von na rande. Začiatkom 20. storočia s postupom urbanizácie a emancipačného hnutia sa situácia menila, i keď pomaly. Prvým lastovičkám v baroch a na diskotékach chuť vybehnúť na rande značne zľahčila reputáciu. Titulok v denníku Times z roku 1922 „MOTHERS COMPLAIN THAT MODERN GIRLS ‘VAMP’ THEIR SONS AT PETTING PARTIES” celkom vyvracia mýtus, že muži sa tradične naháňali za ženami, nie naopak.

Napokon, pre určitú skupinu ľudí v západných spoločnostiach sa dating stal akýmsi koníčkom, teda cieľom samým o sebe. OKCupid či Tinder sú zrkadlom toho, čo s randením urobila online komunikácia a ekonomizácia vzťahov. Z pompézneho dvorenia sa za sto rokov vykľul moderný speed-dating, ktorý sa snaží čo najefektívnejšie maximalizovať výnos. Proces hľadania partnera podľahol sofistikovaných metódam a technickým analýzam. Čo je horšie, prebytok digitálnej komunikácie zrejme viacerým sťažil schopnosť komunikovať offline.

Randenie je banálne a komplexné zároveň

Že má dating aj ekonomický rozmer, dokazuje napríklad fakt, že najrýchlejšie rastúci typ domácností v Európe a na Slovensku sú domácnosti jednotlivcov. To napríklad zvyšuje dopyt po malometrážnych bytoch. Z rôznych dôvodov sa zvyšuje priemerný vek sobáša a tým priemerný vek prvorodičky. Tým sa výrazne znižuje pravdepodobnosť pôrodu druhého dieťaťa, čo znemožňuje prirodzenú mieru reprodukcie. Slovensko je pritom najrýchlejšie starnúca ekonomika v EÚ.

Ochota ľudí viazať sa, vytvárať vzťahy a neskôr rodiny závisí od očakávaní budúcnosti. Štát podporuje zakladanie rodín sumou vyše 800 mil. eur ročne. Rande(nie) je síce osobnou záležitosťou, avšak má celospoločenský dosah a nepriamo je predmetom verejných politík.

Dating je banálny a zároveň komplexný koncept. Niečo si v ňom nájde duša rozcitlivená aj analyticky ladená. Preto sa po roku vraciame ku komornému podujatiu, ktoré poznáte ako salón a venujeme ho téme Rande(nie). Už sa tešíte na aktivity počas prestávok? 😉

Vidíme sa 28. marca 2017 na TEDxBratislavaSalon. Vstup na podujatie je zadarmo, počet miest je však limitovaný. Aby sa vám ušlo miesto, zaregistrujte sa na TEDxBratislavaSalon: RANDE(NIE) čo najskôr. Mená rečníkov a ďalšie informácie budeme postupne zverejňovať na Facebooku, nezabudnite potvrdiť svoju účasť na udalosti.