Dá sa spraviť TEDxBratislava #bezodpadu? Nevieme, ale vyskúšame

Tričká TEDxBratislava 2018

Dá sa spraviť TEDxBratislava #bezodpadu? Nevieme, ale vyskúšame

Dokážeme spraviť konferenciu pre 700 účastníkov úplne bez odpadu? Nevieme, ale skúsime to. Aj s vašou nepostrádateľnou pomocou.

Jednorazové plastové poháre, agresívne červené tričká, priveľké účastnícke brožúry… Aj tieto slovné spojenia nás po TEDxBratislava 2017 trápili. Mnohí z účastníkov v nich videli zbytočnú ekologickú záťaž. A hoci my sme v nich videli aj neodmysliteľný význam pre podujatie a vôbec nám nenapadlo nemať ich, museli sme si po 8. ročníku priznať, že sa to dá aj inak. Presne o to sa pokúsime tento rok.

Aby to však vyšlo podľa našich predstáv, prosíme o pomoc všetkých, ktorí sa v nedeľu 1. júla chystajú do SND. Iba vaša spolupráca nám pomôže dosiahnuť, že ani kúsok odpadu nevznikne zbytočne a žiadne odpadky nebudú odhodené do nesprávneho kontajneru. Ako na to, to sa dočítate nižšie.

TEDxBratislava štrnejšie

Už minulý rok sme zaviedli dôslednejšie separovanie a teraz sa posúvame o krok ďalej. Našou najväčšou snahou za posledných 12 mesiacov bolo nájsť riešenia, ako zabehnuté veci, ktoré nám na konferencii TEDxBratislava dávajú zmysel a uľahčujú jej priebeh, urobiť bezodpadovo. Alebo aspoň odpady čo najviac minimalizovať a dostať do 100% separovateľnej podoby. A samozrejme, recyklovať a hľadať nové využitie starým veciam.

Takto sa nám podarilo odstrániť aj snáď každý nevyžiadaný odpad, ktorý nám na konferencii po minulé roky vznikal:

1. Nápoje nerozlievame do jednorazových pohárov

Určite ste z TEDxBratislava zvyknutí na rôzne gastro vychytávky, ktoré lákajú zo všetkého ochutnať. Víno, cider, čapované pivko… No pohárik sem, tácka tam a koše na triedenie sú čochvíľa plné. Zbytočne. Aby sme vytváraniu odpadov predišli, chceme vás poprosiť, aby ste si na TEDxBratislava 2018 priniesli svoju vlastnú fľašu. K dispozícii budete mať barely s vodou, ktorú si môžete kedykoľvek doplniť. Pre zábudlivcov budeme mať fľaše k dispozícii, no sami určite uznáte, že ak máte vlastnú, ktorú zvyknete používať, je doslova zbytočné pýtať si ďalšiu.

Na svoju fľašku si, prosím, dávajte pozor. Pri registráciách si ju môžete označiť nálepkou s menom, aby ste si ju nepoplietli s fľašou niekoho iného. A ak ju náhodou stratíte, označené fľaše nájdete medzi „stratami a nálezmi“ v okienku pri registráciách. Neoznačené fľaše však z hygienických dôvodov budeme nútení vyhadzovať a ďalšiu fľašu si už budete musieť zakúpiť v merchandise stánku.

2. Káva a čaj chutia najlepšie z vlastného hrnčeka

Dosť bolo jednorazových pohárikov na kávu! Tento rok skúsime nabúrať zaužívané dogmy a kávičku či čajík vám radi spravíme do vašej vlastnej termosky, hrnčeka či KeepCup pohárika. Ak taký ešte nemáte, na TEDxBratislava si KeepCup môžete zakúpiť so zľavou, rovnako ako EQUA fľaše na opakované použitie.

Široký výber od mabets.sk nájdete v merchandise stánku na prízemí a výrobky si môžete zakúpiť za mimoriadne výhodných podmienok. Vlastný pohárik si po dopití nápoja jednoducho umyjete a je pripravený na ďalšie použitie.

3. Rozpoznáme vás vďaka recyklovaným náramkom

Niekoľko rokov sme diskutovali o tom, aká dôležitá je papierová brožúra, ktorú pri registráciách dostáva každý účastník a vyzývame, aby ju ľudia po celý deň nosili zavesenú na krku. V prvom rade totiž slúžila ako rozpoznávací znak, že patríte ku konferencii TEDxBratislava. Hrubé brožúry však niektorým účastníkom zavadzali, a tak ich nenosili poctivo a museli sme mnohých vyzývať, aby sa ňou preukázali. Nie je to príjemné vám ani nám a hľadali sme niečo, s čím na prvý pohľad uvidíme, že v Slovenskom národnom divadle nie ste omylom alebo načierno. 🙂

Ideálnym riešením sú účastnícke náramky, no s obyčajnými plastovými sme sa jednoducho nevedeli zmieriť. A tak sme si vymysleli recyklované náramky, ktoré sme nechali ušiť zo starých nadrozmerných tričiek TEDxBratislava, ktoré nám ležali v sklade. Čierne z roku 2016 dostanú dietetici, aby ich tak rozoznala obsluha vo výdajniach jedla, červené z 8. ročníka dostanú všetci ostatní účastníci.

Prosím, podľa špeciálnych diét sa zaraďte aj do radu pri registráciách – pre dietetikov bude určené separátne okienko, všetci ostatní sa môžu voľne zaradiť k zvyšným prepážkam.

Účastnícke náramky na TEDxBratislava

4. Brožúra vám viac nebude zavadzať

Okrem rozoznávania však brožúra slúžila aj ako menovka a nositeľ všetkých dôležitých informácií o podujatí. Keďže však všetky priebežne zverejňujeme na našom webe, podarilo sa nám okresať obsah brožúry na nevyhnutné minimum a zmenšili sme jej veľkosť približne na štvrtinu. Bude praktická a skladná, môžete ju mať po celý deň schovanú vo vrecku. 🙂

To zároveň znamená, že ani registrácia nebude prebiehať na vaše meno a ráno nebudeme strácať čas hľadaním vašej menovky. Pri registračnom okienku sa jednoducho preukážete QR kódom zo vstupenky, ktorá vám po nákupe prišla na e-mail uvedený pri registrácii. Majte, prosím, tento QR kód pripravený – nemusíte ho tlačiť, stačí, keď si ho pripravíte v mobilnom telefóne.

5. Žiadne tričko nevznikne bez majiteľa

TEDxBratislava máte radi a chcete ho nosiť na hrudi. A my za to máme radi vás. 🙂 No keďže z licenčných podmienok nemôžeme tričká ani iný merchandise predávať inokedy ako priamo na podujatí, nedokážeme len tak spustiť e-shop na webe. Skúšali sme všeličo. Nechať vás objednávať si tričká vopred aj dať vytlačiť tričká pre každého jedného účastníka.

Objednávka tričiek však odchádza do tlačiarne už 3 týždne pred podujatím, a tak sa ťažko odhadovala objednávka jednotlivých veľkostí. Niekto chcel a neušlo sa mu, inokedy sme zase objednali zbytočne veľa alebo nám zostali málo frekventované veľkosti. Tričko pre každého zase znamenalo vyrábanie zbytočností pre ľudí, ktorí ho v skutočnosti nechceli. Navyše, posledné dva roky boli tričká čierne a červené a dobre vieme, že textilné farbivá veľmi eko veru nie sú. Tento rok bude všetko inak!

Tento krásny motív, ktorý pre nás vytvoril šikovný Jozef Arpa, budeme tlačiť na počkanie. To znamená: ani jeden zbytočne vytlačený kus! Tričko vyrobené z organických vlákien, ktoré spĺňa všetky ekologické i sociálne kritériá výroby (certifikáty GOTS a FAIR WEAR), si zakúpite výlučne na mieste konania. Objednáte si želanú veľkosť v našom merchandise stánku a v nasledujúcej prestávke vám ho čerstvučké a voňavučké privezieme priamo z tlačiarne MERCHYOU. Cena trička je štandardných 10 eur.

6. Vo foyer SND sa už nestratíte – nikdy

Chodieb divadelného foyer nie je veľa, no aktivít, ktoré pre vás na TEDxBratislava pripravujeme, áno. A tak sa môže stať, že niekedy ani nezachytíte všetky vychytávky, ktoré sme pre vás na podujatí pripravili. Tento rok tomu predídeme vďaka mape priamo v mini brožúrke, ktorú dostanete pri registrácii, a pomôže aj navigácia v priestore.

Aby sme však netlačili zbytočné množstvo plagátov, rozhodli sme sa navigáciu si vyrobiť, a to tak, že ju môžeme používať hádam aj naveky 🙂 Jednu sobotu sme spoločne strávili v dielni a zbúchali sme dokopy smerovníky, ktoré vás vždy navedú tam, kam treba. Orientáciu na ne budeme písať kriedou, a tak nápisy môžeme jednoducho zotrieť a prepísať na niečo iné, čo bude treba. Tieto cirkulárne smerovníky sú zároveň pomerne vysoké, takže ich uvidíte aj z veľkej diaľky.

Smerovacie tabule na TEDxBratislava

Spoliehame sa na vás

A tak bude TEDxBratislava v mnohom nový – nielen pre účastníkov, ale aj pre nás, organizátorov. Dúfame, že to vypáli dobre. A oceníte aspoň našu snahu 🙂 Veríme, že ak sa 1. júla 2018 chystáte do SND, budete nám v nej nápomocní. Vopred vám za to ďakujeme.