Claim 2015 (ne)všední hrdinovia

Claim 2015 (ne)všední hrdinovia

Koľkých hrdinov poznáte? Ak ste odpovedali číslom väčším než nula, máme pre vás ďalšiu otázku. Koľko z týchto hrdinov pochádza z filmu (tj. majú za sebou zelené plátno) a koľko z nich z 18. storočia (tj. majú pod sebou koňa či iné zviera)? Určite ale hrdinov stretávate častejšie než si myslíte. A možno ste ich zopár stretli aj dnes. Stačí sa len dobre pozrieť okolo seba. Dáme vám jednu pomôcku.

Predovšetkým ale musíme mať predstavu, kto je to hrdina a čo robí hrdinu hrdinom. Môže ním byť napríklad aj človek, ktorý celý život “pláva” proti prúdu a má odvahu robiť zmeny, ku ktorým by sme sa niekedy sami neodhodlali. Možno práve dnes je na mieste aj ďalšia otázka – Čo by mal robiť bežný hrdina? Môže byť aj bežný človek, človek, ktorý bez povšimnutia chodí každý deň do práce a v súkromí bojuje s nedostatkom peňazí. Rovnako tak aj lekár, ktorý nezištne pomáha pacientom aj nad rámec toho, čo sa od neho očakáva, a len preto, lebo si myslí, že je to správne.

Mimochodom, slovenčina má tiež svojho hrdinu. Medzi vzormi mužského rodu. Nie je to ale žiaden superman, ale človek, od ktorého sa môžme učiť, inšpirovať. Človek, ktorý poukazuje na problémy, prípadne aj navrhuje riešenia, ktoré pomôžu ostatným. Nemusia ale pochádzať len z jednej hlavy.

Ako sa už veľakrát ukázalo, Slovensko je krajina zázrakov. Nie preto, že na ne všetci čakáme, ale preto, lebo aj utopistické nápady sa vďaka tvorivým ľuďom menia na realitu a posúvajú nás všetkých vpred. Často tieto zmeny ani nevidíme. Tí, ktorí sú ich hnacím motorom, tak robia nezištne a bez veľkej pompy. Práve preto si zaslúžia náš obdiv a prívlastok hrdinovia všedných dní.

Aj o nich bude tohtoročný TEDxBratislava. O (ne)všedných hrdinoch, ktorí sa so svojimi skutkami nechvália, a napriek tomu dokážu ovplyvniť desiatky, stovky, tisíce či dokonca milióny ľudí po celom svete. Možno medzi nich zapadnete aj vy, možno si uvedomíte, že ste sami hrdinom. Ak vám ale niečo vieme sľúbiť, sú to myšlienky, ktoré vás behom jedného dňa môžu ovplyvniť na dlhé mesiace, roky alebo dokonca na celý život.