Ako si pes dohodol partnerstvo s TEDxBratislava

Ako si pes dohodol partnerstvo s TEDxBratislava

Pamätám si, keď ma prvýkrát oslovil Matej Toman v máji cez Facebook, že či je ešte možnosť partnerstva pre ročník 2014. Sušienkovo som registrovala len kútikom oka, a tak som mu napísala: Mohol by si, prosím, napísať na náš catering, lebo nemám prehľad, čo majú baby už podohadované v tejto oblasti. A on na to: “Nooo, len my sme sušienky pre psov, ľuďom by to moc nechutilo.” Vtedy mi docvaklo, že Sušienkovo vnímam len kútikom oka práve preto, lebo psa nemám.

Ďalší týždeň sme sa už osobne stretli s Matejom a Alie a ich psom Suši. Nie som veľmi psíčkarský typ, ale Suši si ma hneď získala, správala sa úplne úžasne. A o psovi som to ešte asi nepovedala, ale jej inteligencia ozaj sršala z očí.

Získali si ma aj Matej a Alie. Páčil sa mi nielen ich prístup k ich psovi, ale aj k ich biznisu. Sušienkovo dovtedy robili tak trošku pomimo, ale rozhodli sa ho rozbehnúť naplno. A jednou z ciest mal byť aj TEDxBratislava. Zaujímalo ma, prečo práve my, veď predsa tie prostriedky, ktoré dajú k nám, by možno inde mali väčší dosah?

Ich odpoveď bola, že jednak majú TEDxBratislava radi a jednak veria, že je to miesto, kde nájdu ľudí, ktorí premýšľajú trochu inak a riešia veci viac do hĺbky. Lebo “bio sušienky a eko hračky pre psov, to už je trochu prehnané, nie?”

Mne to veru prehnané prišlo, ale mali sme čas sa o tom porozprávať a ako mi vysvetľovali jednotlivé veci, dávalo mi to zmysel. Ako som už napísala, psa nemám. Ale mám dieťa a ešte predtým, než sa narodilo, som vedela, že mu chcem dať to najlepšie. Bio potraviny, eko produkty a pod., niekedy to možno až preháňam. A vidím okolo seba, že ľudia vnímajú svojich psov ako členov rodiny, niektorí vyslovene ako svoje dieťa, takže dáva logiku, že by aj pre svojho psa mali chcieť to najlepšie. Lebo pes zožerie v podstate všetko, čo dostane do misky, a tak je na majiteľovi, aby mu zabezpečil zdravú stravu.

Matej s Alie začali od piky. Nepáčili sa im výrobky, ktoré boli v ponuke, tak si začali študovať výživu pre psov, čo by mala obsahovať, alebo nie a začali ju aj sami pripravovať. Vedeli ste napríklad, že psy by mali jesť iba surové kosti? Že varené kosti z nedeľného kuraťa sa lámu a môžu mu uškodiť? Alebo že psia strava by mala pozostávať z 60 % tukov, z ktorých berú energiu, a zvyšok tvoria bielkoviny a sacharidy?

Stretnutie bolo teda zaujímavé a my sme sa rozhodli, že ich chceme za partnerov, Suši sa jednoducho nedalo odolať. A že určite by sa hodila aj nejaká prestávková aktivita. Po dohadovaniach sme sa zhodli na kvíze pre psíčkarov (ale aj nepsíčkarov), nech hádajú, čo je pre psa na jedenie zdravé a čo nie. Sušienkovo tak malo vlastný stánok, v ktorom všetko riadila samotná CEO Sušienkova Suši, ale mali tam aj veterinárku MVDr. Naďu Mocnú, čo mnohí návštevníci ocenili, že sa môžu priamo na mieste pýtať odborníka. Zopár účastníkov si vraj nestihlo prečítať, pre koho sú sušienky určené a ochutnali ich rovno bez opýtania. Zostali zrejme prekvapení a následne sa na sebe zasmiali (sušienky sú úplne ok pre ľudí, len bez výraznej chuti, keďže je to najmä tuk).

Sušienkovo na TEDxBratislava bolo jedno z tých mnohých ideálnych partnerstiev, ktoré na TEDxBratislava mávame. Zaujímavý biznis od skvelých ľudí, na ktorých vidíte, že to robia s láskou a nadšením. Že chcú byť našimi partnermi, lebo nás majú radi. Nie je to len o tom, že nám dajú peniaze a my im logo v našich materiáloch. Chápu podstatu podujatia, a tak prinášajú pre návštevníkov aj niečo nové a zaujímavé.