Ako funguje TEDxBratislava tím

Ako funguje TEDxBratislava tím

Alebo: Ako by sme chceli aby fungoval TEDxBratislava tím
 

Podstatnou časťou “TEDxBratislava zážitku“ je pre mňa príprava tohto podujatia. Dôvodom prečo mám tieto prípravy mimoriadne rád nie je iba to, ČO organizujeme, ale aj AKO to organizujeme.

Upozornenie 1: Tak ako 359° nie je dokonalý kruh a ako ani jeden z TEDxBratislava nebol dokonalý, tak ani nasledujúce  ideálne princípy nefungujú vždy – aj my sme sa za posledné tri roky občas trochu hádali a trochu urážali. Sme len ľudia a utópie su len v knihách. Máme však myslím jasné, kde chceme TEDxBa tím smerovať a osobne mám jasné v tom, že keď budem mať malú firmu, tak ju budem stavať na týchto princípoch.

Upozornenie 2: Všetci vieme, že porušujeme väčšinu obvyklých pravidiel manažérskeho riadenia – o jednoznačnej zodpovednosti, o pyramídovej štruktúre, o zdieľaní informácií len bezprostredne potrebných ku práci a tak ďalej. Nás to však baví inak (:

Momentálne desať členný tím nemá hierarchickú štruktúru – o každom dôležitom rozhodnutí diskutujú a hlasujú všetci  – napríklad dizajnéri o výbere rečníkov, technici o výbere prestávkových aktivít, a ľudia, čo majú na starosti catering, diskutujú o prístupe k partnerom. Táto vlastnosť poskytuje možnosť dôležitej spätnej väzby, keď sa k téme vyjadrujú ľudia, čo sa na ňu pozerajú z úplne inej perspektívy. Zároveň aj všetci vedia, čo dôležité sa deje vo všetkých ostatných oblastiach a vnímajú aj na prvý pohľad skryté súvislosti s ich prácou..

Dôležitým aspektom je rôznorodosť prostredí, z ktorých prichádzame – sme študenti, živnostníci, zamestnanci nadnárodných firiem – dizajnéri, ekonómovia, učitelia, IT geeks, marketéri, právnici…. Rôznorodosť vedomostí, postojov a pracovných návykov na začatku vytvárala zaujímavé diskusie, s ktorých však napokon vznikla skvelá mozaika schopností a nápadov.

Osvedčilo sa nám, že zdieľanie všetkých informácii a rozhodovaní medzi všetkých členov tímu poskytuje všetkým oveľa väčšiu istotu, že budúcnosť TEDxBratislava je aj v ich rukách – čo sa pretavuje do väčšej odvahy v tvorivosti, väčšieho množstva síl do práce počas víkendov a individuálneho sledovania a vytvárania si vlastných úloh a deadlinov. TEDxBratislava nemá strop, vždy je možné vymyslieť a realizovať niečo nové alebo niečo staré inak. Samotná sloboda tvoriť jednoznačne zvyšuje schopnosť tvorivosti.

Keď všetci majú možnosť vymýšľať nové veci v akejkoľvek oblasti, dôležitým atribútom je možnosť a schopnosť otvorene vyjadriť nesúhlas. Keď sa niekomu čokoľvek nepáči, tak to otvorenie povie. Jedine takto je možné z toho množstva nápadov vyselektovať tie fungujúce a nevytvárať si “šéfov”, ktorí majú “vždy“ pravdu.

Dôležité je snaženie, aby bol každý v tíme nahraditeľný. Považujeme za nesmierne potrebné, aby sa tím dokázal zrekonštruovať, keď niekto vypadne – napríklad kvôli pracovným povinnostiam, sťahovaniu alebo materskej dovolenke (obvyklé riziko v neziskovke). Chceme byť ako améba. Jeden mesiac to vyzerá, že organizáciu ťahá dopredu jeden, neskôr druhý a inokedy naopak ďaľší dvaja.

Améba vie ľahko dorásť, ale občas aj prekvapivo narásť – tento rok napríklad veľmi spontánne vznikli nové plnohodnotné ”časti tela” – semiautonómni dobrovoľníci organizujúci viewing party v Cvernovke a skupina pracujúca na portáli spojka.tedxbratislava.sk.

Mimochodom, na organizáciu TEDxBratislava 2013 hľadá améba nových ľudí.
Na nadšenú prácu v ktorejkoľvek oblasti (trebárs aj na moderovanie) a na rozhodovanie o všetkom.