Aero čo?

Aero čo?

Nerozumiem technickým veciam, a preto ich nemám rada. Nevlastním smartphone, mám radšej mapu ako GPS, autá a bicykle rozlišujem podľa farby, donedávna som nevedela, čo je twitter a často tvrdím, že nové technológie nás raz zabijú. Pri každom vynáleze ako napríklad minitelevízor alebo prenosná fínska sauna ma napadne komentár Simony Stašovaj z Pelíškov: „To muselo dát práce. A přitom je to taková blbost.“ A tak keď Vlado Kaštier spomedul, že prvý TedxSalón bude o aeromobiloch, ohrnula som nosom. Prišla som naň len preto, že som členkou organizačného tímu TedxBratislava.

Salón začal tromi krátkymi TED videami, ktoré nabudili konštruktérsko-kreatívnu atmosféru. Potom prišiel na rad samotný rečník TedxSalónu – Štefan Klein – dizajnér, konštruktér a pedagóg, ktorý rozprával pútavo a zanietene o projekte, ktorému sa venuje už desiatky rokov – o aeromobile. Aeromobily sú lietajúce autá alebo ak chcete, lietadlá, ktoré viete šoférovať aj v meste. A čuduj sa svete, veľmi ma to chytilo. Nie tak, že by som bola prvým kupujúcim zákazníkom pána Kleina. Okúzlila ma premyslenosť, Kleinova dlhoročná oddanosť projektu a pekný dizajn skĺbený do alternatívy cestovania.

Nasledovala diskusia moderovaná Vladimírom Bužekom, kvantovým fyzikom a rečnikom na TEDxBratislava 2010. Zaujímavá prednáška inšpirovala účastníkov k množstvu zvedavých otázok, a tak bola diskusia dynamická, podnetná a miestami aj vtipná.
V závere sme si pozreli video o „konkurentovi“ aeromobilu – autolietadle Terrafugia, ktoré bolo vyvinuté v USA, čo vzbudilo ďalšiu diskusiu o tom, ktoré z nich je lepšie. Tu sa prejavila aj štipka zdravého vlastenectva, takže si určite domyslíte, ktoré by bolo víťazom. Verím, že nepreháňam, ak napíšem, že účastníci sa rozchádzali po viac ako 150 minútach vyčlenených na toto podujatie očarení.

TEDxSalón ma presvedčil o tom, že nezáleží na tom, aká je téma. Tým, že dáva priestor detailne vysvetliť, ukázať – skrátka ponoriť sa do témy s následnou diskusiou, sa stáva vzrušujúcim a obohacujúcim podujatím, na ktorom stojí za to sa zúčastniť.

Ďakujeme partnerovi Agemsoft za poskytnutie priestoru Edulabu, do ktorého táto prednáška padla ako uliata.