Jowan Österlund

biohacker

Jowan je CEO vo švédskej firme Biohax International, ktorá sa zaoberá biohackerstvom, upgradovaním tela a vývojom implantátov. Digitalizácia sa stala súčasťou Jowanovej praxe v oblasti estetickej modifikácie a piercingovania pred 3,5 rokmi a tak sa stal spolutvorcom novej disciplíny. Digitalizácia ľudského tela je tu a Jowan sa snaží, aby bola vykonávaná bezpečne a kontrolovane. Keďže Jowan k dnešnému dňu implantoval väčšinu digitálnych implantátov na svete, už teraz sa spolu s ostatnými globálnymi partnermi nevie dočkať, čo nás ďalej čaká. Jeho prvým cieľom je spraviť ľudskú každodennú interakciu s digitálnym prostredím čo najviac bezproblémovú a prispôsobenú používateľovi. A to ho naplno zamestnáva.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Každý z nás rád debatuje o tom, ako bude vyzerať budúcnosť ľudstva. Autonómne autá, výlety do vesmíru, umelá inteligencia ovládajúca emócie. Jednou z takýchto vyhliadok sú aj ľudskí cyborgovia. No čo keď je budúcnosť už tu a každý deň sa tvorí? Napríklad vo Švédsku je už úplne normálne mať v tele čipy, ktoré vám otvoria mávnutím ruky dvere do práce či načítajú lístok na vlak. U nás sme presvedčení, že také niečo bežné nikdy nebude. Vidíte paralelu s autami alebo internetom? Ani v minulosti nevedel nikto odhadnúť, že jedného dňa budeme všetci jazdiť autami a používať internet. (Monika Pohlová)

Iveta Chovancová

terénna sociálna pracovníčka

Iveta je terénnou sociálnou pracovníčkou a riaditeľkou v občianskom združení Odyseus. V bratislavských uliciach pracuje s ľuďmi, ktorí injekčne užívajú drogy, a so ženami pracujúcimi v sexbiznise. Spolu s tímom sa snaží týmto ľuďom pomôcť byť rovnocennou súčasťou spoločnosti a žiť kvalitnejší a zdravší život. Okrem toho aktívne zastupuje región strednej Európy v Eurasian Harm Reduction Network s cieľom prinášať inovácie v starostlivosti o ľudí užívajúcich drogy i na Slovensko. Aj vďaka skúsenostiam zo zahraničia Iveta verí, že komunita má silu na spoločné riešenia problémov, čo ju inšpirovalo k spusteniu iniciatívy, do ktorej sa dnes zapájajú samotní ľudia užívajúci drogy. Pri obhajovaní práv ľudí pracujúcich v sexbiznise najradšej poukazuje na odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a skúsenosti samotných žien, ktoré poskytujú sexuálne služby za peniaze.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Sloboda voľby. Slovné spojenie, ktorým prikrášľujeme ducha doby tak radi, až sme ho sprofanovali. Napríklad tvrdíme, že každý je výlučným vlastníkom svojho tela, a napriek tomu máme všetci tendenciu odsudzovať, ako iní so svojimi telami narábajú. A čo v nás spôsobuje najväčšiu vlnu nevôle, je sexbiznis. No ako to, že v niektorých krajinách ho už dekriminalizovali? Možno to predsa len bude „profesia ako každá iná“ – ak s ňou vie systém správne spolupracovať. (Dominika Babulicová)

Caspar Addyman

psychológ

Dr. Caspar Addyman je vývinový psychológ, ktorý skúma, ako deti spoznávajú svet. Je lektorom v spoločnosti Goldsmiths na univerzite v Londýne a strávil dekádu v svetoznámej spoločnosti Birkbeck Babylab. Špecializuje sa na štúdium učenia v prvých rokoch života a skúma, ako sa učíme prvé slová, prvé abstraktné pojmy a ako sa rozvíja náš zmysel pre čas. Počas projektu Detský smiech skúmal rodiny po celom svete, aby zistil, čo je príčinou detského chichotu. Caspar má tituly v matematike (Cambridge) a psychológii (Londýn) a PhD. vo vývinovej psychológii (Birkbeck). Pred vstupom do akademickej sféry pracoval ako šéfkuchár a potom osem rokov pracoval na pôde finančného obchodu, najskôr ako obchodník a neskôr ako vývojár softvéru. Napísal román o psychiatrovi – neúspešnom komikovi na dôchodku a v súčasnosti pracuje na populárnej vedeckej knižke o smiechu detí.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Moja dvaapolročná dcéra má od rána do večera dobrú náladu. Hrozne veľa vecí jej príde vtipných, a to je veľmi nákazlivé. Väčšinou to úplne zmení celý deň aj mne. Casparov výskum ma zaujal, lebo ukazuje, že úsmev a smiech sú už v prvých mesiacoch života úplne kľúčovými schopnosťami. A ja nepochybujem, že je to tak aj v dospelejšom veku a že sa od detí máme v tomto ohľade čo učiť. V neposlednom rade, tak ako smiech bábätiek, aj Casparova dobrá nálada je veľmi nákazlivá. (Dana Retová)

Lucia Molnar Satinska

Lucia Molnár Satinská

jazykovedkyňa

Lucia je jazykovedkyňa a vo svojich výskumoch sa venuje predovšetkým viacjazyčnosti v Bratislave a na Slovensku. Zaujíma ju, čo vplýva na to, prečo sa niektoré jazyky niekde udržia a iné zmiznú. Ako 15-ročná sa začala učiť po maďarsky a dnes maďarčina patrí popri slovenčine a angličtine k jej každodenným pracovným aj súkromným jazykom. K objektu svojho výskumu má osobný vzťah, dalo by sa povedať, že jazyky skúma všetkými zmyslami, a tak sa hranice medzi osobným a pracovným niekedy stierajú. Podľa Lucie jazyky nemožno oddeliť od ich používateľov a používateliek, preto má jej práca nielen vedecký, ale aj spoločenský rozmer.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Rodina mojej maminy žije na Morave, odkiaľ pochádza. Vyrastať v dvoch jazykových svetoch pre mňa znamenalo miešať slová z dvoch jazykov, ktoré sú si podobné, ale predsa sú iné. Zvedavosť a láska k jazyku mi zostali dodnes. Fascinujú ma všetky tie nové slová, ktoré sa v jazyku objavujú, ale takisto aj tie staré, ktoré ešte nie sú celkom stratené. Aspoň nie podľa mojej českej babičky. 🙂 (Karolína Chromíková)

Slava Epstein

Slava Epstein

mikrobiológ

Slava Epstein je uznávaným profesorom na College of Science na Northeastern University v Bostone v USA. Posledných 15 rokov jeho laboratórium pracuje na jednom z najzaujímavejších biologických javov: prečo 99 % mikrobiálnej diverzity chýba v laboratóriách. Základný a aplikovaný potenciál tejto mikrobiálnej „temnej hmoty“ je ohromný, a preto sa jeho laboratórium zameralo na uplatnenie inovatívnych prístupov k odberu vzoriek a využitia tohto súboru nepreskúmaných druhov. Vytvorili nový prevratný prístup k objavovaniu liekov, ktorý je rádovo lepší ako súčasné priemyslové štandardy.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Moja kamarátka Eva je farmaceutka. Väčšinou zdieľa dosť málo článkov na sociálnych sieťach, preto, keď nadšená zazdieľala článok o Slavových pokusoch, vedela som, že to bude niečo zaujímavé. Začítala som sa a bola som ohromená jeho príbehom, DIY prístupom, ktorý ide úplne proti prúdu súčasného high-tech trendu, ale najmä potenciálom, ktorý tento výskum pre nás všetkých má. (Dana Retová)

Tomas Brngal

Tomáš Brngál

absolvent medicíny

Tomáš Brngál je absolvent Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Spolu s Milošom Svrčekom z FEI STU je spoluzakladateľom start-upu Virtual Medicine, ktorý už takmer 3 roky vyvíja unikátnu medicínsku VR aplikáciu Human Anatomy VR. Táto vzdelávacia aplikácia je určená pre študentov medicíny a doktorov, pričom funguje na princípe virtuálnej reality. Mesiac po jej vydaní pre platformu Samsung GearVR si ju stiahli tisíce ľudí v 114 krajinách sveta.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Je úžasné sledovať Tomáša, keď rozpráva o prepojení technológií so svetom medicíny. Tomáš sa rozhodol popri náročnom štúdiu medicíny založiť startup, čo je obdivuhodné. Pomocou virtuálnej reality sa snaží pomôcť študentom si lepšie predstaviť abstraktné veci z kníh anatómie. Virtuálna realita má potenciál učivo z kníh vhodne dopĺňať. Verím, že Tomášove zanietenie a vášeň sa prenesie aj na diváka. (Monika Pohlová)

Robert Coombs

technológ a stratég

Robert Coombs už viac ako dekádu buduje a vedie tímy v technológiách, online, komunikácii, verejných veciach a vládnych vzťahoch pre uznávané štátne a národné neziskové organizácie. Ako lobista, technológ, stratég a hovorca mal príležitosť viesť úsilie pre celý rad sociálnych a politických otázok vrátane reformy trestného súdnictva, inovácií v oblasti zdravotnej starostlivosti a úlohy technológií v spoločnosti. A s mimoriadnou obľubou automatizuje všetko, čo sa zautomatizovať dá – aj hľadanie vlastnej práce.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Videli ste niekedy TEDx prednášku Amy Webb, ktorá hackla online randenie? Robert si pre zmenu nehľadal partnerku, ale prácu, keď zistil, že výber kandidátov popredných spoločností robia výlučne automaty. Ako oklamať robota, aby ste našli vysnívaný job? No predsa naprogramovaním vlastného bota! Teším sa, ako Robert na TEDxBratislava vyrozpráva výsledok svojho experimentu, ktorý môžeme všetci aplikovať do života 🙂 (Dominika Babulicová)

Ivana Šáteková

výtvarníčka

Ivana sa narodila v roku 1984 v Bratislave. Je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Katedry maľby a iných médií u profesora Daniela Fischera. V roku 2013 bola finalistkou slovenského kola medzinárodnej ceny Essl Art Award CEE. V roku 2014 jej bola udelená Cena Nadácie Tatra banky za umenie za výstavu Mám tridsať a nemám plán, konajúcej sa v Galérii Dunaj, v ktorej ironizovala súčasnú generáciu tridsiatnikov, ich povrchnosť a „zacyklenie sa“ vo vlastných životoch. Vo svojej tvorbe používa maľbu i kresbu inšpirovanú komiksom a fotografiami nájdenými v knihách či na internete, no pracuje aj s inými médiami. Typický je pre ňu nekompromisný humor, irónia a nadhľad, pomocou ktorých sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským otázkam. Medzi jej obľúbené témy patrí folklór a ľudové tradície, ktoré prepája s dnešným svetom a na základe ktorých demaskuje niektoré hlboko zakorenené paradoxy a absurdity v slovenskej spoločnosti. Je členkou kresliarskeho tria Dzive.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Umenie má veľa funkcií, jednou z nich je aj reflektovanie reality. Ivana to robí majstrovsky. Nad jej prácami sa najskôr pousmejeme, no po zamyslení si uvedomíme, že niektoré vyobrazenia sa týkajú priamo aj nás. A často dané veci aj sami robíme. Ivanine pozorné vnímanie je spätnou väzbou pre nás všetkých. Ivana cez svoje práce vyobrazuje niektoré typické črty nás Slovákov, čo sa nie vždy každému páči. Ja však verím, že sa jej talk na TEDxBratislava 2017 bude páčiť každému. (Monika Pohlová)

AirGym

akrobati

Akrobatická skupina AirGym sú profesionáli vo svojej oblasti a vďaka tomu účinkovali už skoro vo všetkých krajinách Európy a mnohých krajinách Ázie. AirGym má od roku 2012 hlavné sídlo v Prahe, jej zakladateľom je Tomáš Pintér, akrobat, lektor, produkčný a show rigger. Tomáš je zároveň PhD. študentom na Univerzite Karlovej, kde sa v obore Biomechanika zaoberá témou bezpečnosti v závesnej akrobacii. Špecializáciou skupiny AirGym sú hlavne akrobatické show, ich hlavnou prednosťou sú výšky. Zatiaľ ich najvyššie vystúpenie bolo vo výšky 30 m nad zemou.

Prečo vám ich chceme predstaviť?

S Tomášom som sa stretol na potulkách vo Vysokých Tatrách, vybehli sme pár kopcov, vypili niekoľko pív a odvtedy sme sa nevideli. Aj toto priateľstvo skončilo ako „+1“ kamoš na sociálnej sieti… Nebyť však tejto možnosti, nikdy by som sa asi nedozvedel, akej vášni prepadol. Akrobacia na hocijakom náčiní vo mne vyvoláva napätie aj úžas a nikdy sa neviem rozhodnúť, ktorý z týchto pocitov presviedča môj adrenalín, aby som akrobaciu nikdy neskúšal. Som rád, že Tomáš a členovia AirGym presvedčení sú a ich vystúpenie nám hladinu adrenalínu nastaví do ideálnej pohody. (Peter Jančár)

Scott Bedley TEDxBratislava

Scott Bedley

učiteľ

Scott Bedley je vášnivý „punk-rockový“ pedagóg, ktorý spochybňuje normy, ako funguje vzdelávanie. Tento ocenený učiteľ posledných 23 rokov pracuje na vytváraní výskumných vzdelávacích formátov na podporu vzdelávania na celom svete. Je zakladajúcim členom skupiny Skype Master Teachers zameranej na prepojenie učební na celom svete v snahe vytvoriť globálnejšiu komunitu, ktorá bude spolupracovať. Je spoluzakladateľom Svetového dňa hrania sa v školách a Technologického vedeckého veľtrhu. Scott sa snaží zmeniť život svojim študentom tým, že zasiahne ich srdcia a mysle.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

„Vieš vôbec, na čo si dal like?“ Túto otázku mám v poslednej dobe chuť klásť veľmi často. Ak rozumiete prečo, ba ešte skôr ak nerozumiete, Scottov príbeh si musíte vypočuť! Svoju triedu piatakov naučil spôsob, ako si v dobe nekonečného množstva informácií a pochybných zdrojov overovať fakty. A aktivita mala u detí taký úspech, že dnes s rovesníkmi hrajú súťaž v overovaní faktov na celoštátnej úrovni. Inšpirujeme sa aj na Slovensku? 🙂 (Dominika Babulicová)

Jessica McCabe TEDxBratislava

Jessica McCabe

youtuberka

Jessica je tvorcom a hostiteľkou How to ADHD, populárného YouTube kanálu, zameraného na vzdelávanie a podporu ADHDerov po celom svete. Každý štvrtok uverejňuje nové epizódy pre svojich 100 000+ sledovateľov. Série sú vystavané tak, aby fungovali ako súprava nástrojov pre zjednodušenie života s ADHD: skladajú sa z vtipnej a úprimnej zmes výskumných stratégií a poučení z Jessicinej vlastnej cesty do dospelosti s ADHD. Jessica je takisto aj hovorkyňou CHADD (Deti a dospelí s ADD / ADHD) a jej práca bola uvedená v magazínoch ADDitude Magazine, Today.com, Upworthy a ďalších.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Keď som bola dieťa, bola som nezastaviteľná, hyperaktívna, mala som problémy udržať pozornosť a väčšinu času som sa začala rýchlo nudiť, čo mi, samozrejme, spôsobilo problémy v škole. Moja triedna učiteľka povedala mame, že by mala byť prísnejšia v mojej výchove, pretože je neprijateľné vyrušovať počas vyučovania a zaobchádzala so mnou akoby som bola nejaký druh darebáka. Vtedy na prvom stupni ZŠ som nerozumela tomu, čo bolo so mnou „zlé“ a učiteľka neprejavovala žiadny súcit ani porozumenie. Neskôr, keď som dospela, som si začala uvedomovať, že sme možno trochu iní ako ostatní, ale nemalo by nám to brániť študovať na univerzite alebo mať vlastné úspešné projekty. Dôvodom, prečo som oslovila Jessicu, aby sa stala našou rečníčkou, je, že aj v roku 2017 je ešte stále veľa zavádzajúcich informácií a mýtov o ADHD na Slovensku, a to je čas objasniť ich a pomôcť ADHDerom viesť normálny život. 🙂 (Karolína Chromíková)

TEDxBratislava, Patricia Cernakova

Patricia Černáková

diplomovaná permakultúrna dizajnérka

Permakultúra je spôsob hospodárenia s pôdou udržateľným spôsobom, ktoré sa čo najviac snaží priblížiť prírode. Patricia, ako dcéra priekopníka permakultúry v bývalom Československu, Karola Končka, sa s permakultúrou stretávala už od detstva. V Nitre na SPU vyštudovala Záhradnú a krajinnú architektúru. Venuje sa navrhovaniu záhrad, verejných priestorov a architektonicko-sadovníckych diel v krajine. Lektoruje kurzy, prednáša a píše o permakultúre, eko-záhradníctve a eko-staviteľstve. Pomáhala zakladať viaceré školské a komunitné záhrady (BVS, Devínska Nová Ves, Jakubovo námestie v BA, Zvolen) a ekocentrá (Polomy Zaježová a Sosna). Žije na lazoch pri Hrušove v okrese Veľký Krtíš.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Väčšinu života som býval v byte. Keď som sa pred pár rokmi presťahoval s rodinou do domu, zrazu sme mali v opatere kus zeme. Čo s tým? Nenadchýnala ma predstava golfového trávnika, ale ani nekonečného okopávania záhonov. Potom som si prečítal knihu o biozáhradách a objavil krásu permakultúry. Dnes je úžasné denne sledovať premeny tohto fungujúceho mini ekosystému a ešte mať aj na raňajky čerstvú reďkvičku. 🙂 Patricia je najrenomovanejší odborník na permakultúru na Slovensku a to, čo robí nie je len o reďkvičkách. Keď sme debatovali o princípoch fungovania prosperujúcich eko-spoločenstiev, uvedomil som si, že mnohé z nich sa dajú veľmi dobre uplatniť aj na spoločenstvá nás, ľudí. Preto som veľmi rád, že Patricia, aj napriek tomu, že čoskoro čakajú bábätko, prijala naše pozvanie vystúpiť na TEDxBratislava. (Rasťo Geschwandtner)

TEDxBratislava Jarmila Bednarikova

Jarmila Bednaříková

historička

Docentka Jarmila Bednaříková pôsobí ako historička na Ústave klasických štúdií Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne. Migrácia v dejinách ľudstva je kľúčovou témou jej akademickej činnosti. Absolvovala zahraničné výskumné pobyty a konferencie o.i. v Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Švédsku a Veľkej Británii. Je autorkou vyše stovky odborných publikácií, v ktorých sa zaoberala najmä dejinami antiky, sociálnymi problémami Rímskej ríše, sťahovaním národov, históriou Frankov či Húnskej civilizácie. Okrem toho zostavila učebnicu dejín praveku a staroveku pre základné školy a historický román z neskoršej antiky Podzimní čas mocné říše (Brno, 2004).

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Strach predáva. „Čo s nami bude?“ kričia červené titulky tučným písmom. Prichádza nové, cudzie, nepoznané. A vôbec, čo tu chcú? Veď MY sme tu už… odjakživa. Vypínam telku, vypínam internet. Nebojím sa o svoju identitu, no mám strach z hystérie a mýtov; z diskusie, kde nad rozumom prevládnu emócie. Dejiny ľudstva sú pritom pretkané migráciou. Mnohé migračné vlny v minulosti svojím rozsahom ďaleko predbehli tú dnešnú. Napriek tomu sme tu, v bohatej Európe. Zabúdame, že aj my sme utekali hľadajúc šťastnejšie miesto pre život. Rovnako ako desiatky kultúr pred nami. Historička doc. Bednaříková dokáže hovoriť o migrácii úžasne pútavo. Svojím vystúpením jasne ukáže, že migrácia môže dopadnúť dobre aj zle. Je na nás, ktorou cestou sa vyberieme. (Marek Plavčan)

tedxbratislava veronika rybanska

Veronika Rybanská

antropologička

Veronika Rybanska získala v roku 2016 doktorát na Ústave kognitívnej a evolučnej antropológie na Oxfordskej univerzite. Je vývinovou psychologičkou a antropologičkou, ktorá vykonáva terénnu prácu na viacerých miestach v Spojenom kráľovstve, na Slovensku a Vanuatu. Jej práca sa zameriava na kognitívny vývoj, vzdelávanie a problematiku migrácie a integrácie. Jej výskum o medzikultúrnom kognitívnom vývoji bol publikovaný v časopisoch s vysokým dopadom a momentálne pracuje na vývoji výpočtových modelov a simuláciách kognitívnych mechanizmov, ktoré skúmala v tejto oblasti.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Keď som bol menší, pamätám si, že som chcel všetko a hneď. Aj teraz mam s tým často problém. Čím som ale starší, snažím sa viac pozerať do budúcnosti a odolávať určitým pokušeniam. Niekedy sa mi aj podarí zastaviť emócie a oddialiť okamžité uspokojenie s vidinou väčšieho prínosu v budúcnosti, ale stále to neviem ovládať. Antropologička Veronika Rybanská z Oxfordskej univerzity odišla do Oceánie, aby skúmala, ako sa deti z odlišnej kultúry učia odolávať pokušeniu. (Šimon Šiplák)

tedxbratislava eva mosnakova

Eva Mosnáková

vojnová pamätníčka

Narodila sa v roku 1929 v Brne. Jej otec pochádzal z židovskej meštianskej rodiny, mama z remeselnícko-roľníckej českej rodiny. Po potlačení SNP sa s rodičmi skrývala na majeri Laciház u statočných manželov Konrádovcov. Po obsadení Slovenska Nemcami jej rodina bola ohrozená pre židovský pôvod. Dramatické udalosti nastali, keď do Močenku prišiel hľadať ukrytých Židov SS-man Zimmermann z koncentračného tábora v Seredi. Rodina musela opustiť bezpečný úkryt na Laciházi. Obetavo sa o nich staral brat manželky ich záchrancu. Ten sa stal po vojne jej manželom. Aj v povojnových rokoch bol jej život poznačený novou diktatúrou. Manžel bol nespravodlivo odsúdený do uránových baní v Jáchymove. Jej osud bol tak výrazne poznačený pomocou ušľachtilých, statočných ľudí, ktorí ju inšpirujú, aby sa – ako protiklad k nenávistným prejavom, chamtivosti a lžiam- stavala na stranu slušnosti, pomoci iným bez nároku na odmenu, na stranu pravdy a humanity.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Eva Mosnáková je živým príkladom toho, ako sa aj po veľkej strate dá v živote veľa nájsť. Keď chceme. (Zuzana Kováčová)

tedxbratislava ester wiesner

Ester Wiesner

jazzová hudobníčka

Ester Wiesner je speváčka, skladateľka, textárka a pedagogička. Venuje sa kombináciám džezu so slovenským folklórom a klasickou hudbou a s jej textami trochu zachádza i do folku. Študuje spev a džezovú kompozíciu na Berklee College of Music v Bostone, kde je tiež súčasťou prestížneho 11-členného Berklee Global Jazz Institute. Magazín Forbes ju zaradil medzi 30 najúspešnejších Slovákov do 30 rokov a získala titul “Objav roka” v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Širokej slovenskej verejnosti sa Ester stala známa hlavne cez televíznu súťaž Hlas Česko Slovenska, no aj dobrovoľníckymi aktivitami – organizáciou benefičných akcií, koncertmi vo väznici, domove dôchodcov, či hudobnými detskými workshopmi.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Ester má talent a vášeň pre hudbu. Nie je však len hudobníčkou. Kráča za svojím snom a vzácne skúsenosti zo zahraničia chce zúročiť doma na Slovensku. Inšpirovať nás môže nielen svojím hlasom, ale aj životnou energiou. (Marek Plavčan)