TEDxBratislava 2011 – odkiaľ kam

TEDxBratislava 2011 – odkiaľ kam

Vitajte na blogu venovanému podujatiu TEDxBratislava a jeho pridruženým aktivitám. Volám sa Rasťo Geschwandtner a som iniciátorom myšlienky a vedúcim tímu nezávislých jednotlivcov, ktorí sa rozhodli bez nároku na odmenu vložiť svoj čas, úsilie a talent  do prípravy druhého ročníka tohto neziskového podujatia, ktoré sa minulý rok stretlo s nadšeným prijatím účastníkov a niektoré médiá ho označili za „udalosť roka“.

Ako profesionálny tlmočník mám často možnosť stretávať sa výnimočnými ľuďmi z rôznych oblastí života. Stretnutia s nimi sú pre mňa natoľko inšpirujúce, že som rozmýšľal, ako túto skúsenosť sprostredkovať aj iným. A potom som na internete objavil stránku TED s dnes už legendárnymi videami vystúpení rečníkov na konferencii TED. V krátkom slede za sebou som si pozrel viacero videí a už nebolo úniku. Vedel som, že toto je presne spôsob, ako inšpirovať seba aj iných. V rámci projektu TED Open Translation Project som začal prekladať titulky videí do slovenčiny. Krátko na to sa ozvala Lucia Lukáňová, že organizuje minipodujatie TEDxPrievidza – malá sála v dome kultúry, dvaja rečníci, šesť videí, slané tyčinky, pár mandarínok a minerálok a prvý TEDx na Slovensku bol na svete. Na TEDxDanubia do Budapešti, sme už išli s Luciou so zámerom zistiť, ako môže v reále vyzerať veľký TEDx pre niekoľko sto účastníkov. Po návrate sme sa s Luciou zhodli, že Bratislava si zaslúži svoj TEDx. Zriadili sme teda účet na Facebooku a zverejnili náš zámer. O iniciatíve takmer okamžite informoval E-trend, ale prvé reakcie neboli príliš lichotivé: „Znie to ako zlý vtip. TED stojí na exkluzívnych spíkroch. Koho asi zoženú dvaja nadšenci bez peňazí?” reagoval ktosi v diskusii na článok.

Našťastie, našli sa ľudia, ktorí na to mali celkom iný názor a o pár týždňov sme už boli 14-členný tím nadšencov. Naším cieľom bolo priniesť do Bratislavy tú magickú atmosféru TEDu, ktorú sme poznali z videí na TED.com a intenzívny networking, ako sme ho zažili na TEDxDanubia. Ja osobne som si tiež chcel vyskúšať, čo dokáže, bez akéhokoľvek nároku na odmenu, spraviť skupina ľudí, ktorých nespája žiadna formálna štruktúra či organizácia, ale len spoločná myšlienka a chuť spraviť niečo pre druhých. Nasledovali štyri mesiace intenzívnej práce, hľadania, skúšania a učenia sa a výsledkom bol prvý TEDxBratislava, ktorý vrchovatou mierou naplnil naše predstavy. 29. máj stál v divadle Heineken Tower Stage rozhodne zato. Inšpiratívne vystúpenia rečníkov, intenzívny networking, perfektná atmosféra, nadšené ohlasy účastníkov a médií, to všetko nám dávalo dôvod k maximálnej spokojnosti.

Každá minca, akokoľvek jagavá, má však dve strany. Pocity spokojnosti sa u mňa miešali s nahromadenou únavou. Ešte pár týždňov po podujatí sa mi nechcelo robiť nič, len oddychovať a nemal som vôľu ani slamku preložiť. Viacerí členovia tímu sa priznali k podobným pocitom. S odstupom času som rozmýšľal, či to naozaj stálo za to štyri mesiace sa nevenovať rodine, zanedbávať firmu, svoje zdravie a koníčky. Nie je to príliš vysoká cena? Som ochotný podstúpiť niečo podobné znova? Pochybnosti sa mi neprestávali rojiť hlavou.

Potom však prišlo leto a čas oddychu a po lete sa začali pomaličky objavovať prvé správy od ľudí, pre ktorých TEDxBratislava znamenal viac, než len jeden príjemne strávený deň. Niektorí sa pochválili projektmi, ktoré sa rozhodli realizovať, iní spomínali zmenu postojov a ďalší príležitosti, ktoré sa im po TEDx Bratislava naskytli.  (O mnohé z týchto príbehov sa s vami v priebehu nadchádzajúcich mesiacov podelíme.) Vtedy som si uvedomil, že si kladiem nesprávnu otázku. Otázkou nie je, či to má zmysel, ale ako to spraviť, aby to zmysel malo. Ako zorganizovať kvalitné podujatie udržateľným spôsobom a obmedziť negatívne dopady? Aký by mal byť ďalší TEDxBratislava, aby stálo zato ho organizovať?  Toto sú veci, nad ktorými som sa zamýšľal pred tým, než som sa rozhodol ísť do toho znovu.

Je mi teda nesmiernym potešením predstaviť vám takmer kompletný tím ľudí, ktorí pre vás pripravujú TEDxBratislava 2011. S väčšinou z nich ste sa mali možnosť spoznať už minulý rok, ale prišli aj noví ľudia s novými zručnosťami. Ich profily nájdete v tomto blogu. Čo sa týka organizácie, zmenili sme spôsob koordinácie tímu, zaviedli nový nástroj na projektové riadenie a on-line spoluprácu (teamlab.com – vrelo odporúčam). Verím, že sa tento rok naučíme spraviť viac s menším úsilím.

No, a aký by mal byť tohtoročný TEDxBratislava? Predovšetkým orientovaný na dosiahnutie zmeny. Spravíme všetko pre to, aby bol tohtoročný TEDxBratislava skutočným katalyzátorom zmeny a inkubátorom nových aktivít. Našim cieľom je, aby sa inšpiratívne myšlienky premenili v činy – aby sme vám pomohli uskutočniť vaše nápady a projekty, prípadne zmeniť postoje či správanie. Pre tých, ktorí  nebudú môcť byť na samotnom podujatí, vytvoríme podmienky, aby mali možnosť zorganizovať si skupinové sledovanie živého prenosu vo svojom meste. Prinesieme vám rozhovory s minuloročnými rečníkmi a tiež informácie o tom, na koho sa môžete tešiť tento rok. Na tomto blogu a v ostatných sociálnych médiách sa budete postupne dozvedať viac. Prihovárať sa vám budú najviac naši hlavní komunikátori: Lucia Hlubeňová, Petra Jankovičová, Peter Kučerka a Veronika Pizano.

Verím, že s vašou pomocou sa TEDxBratislava 2011 stane tým, čo sme si predsavzali.