Eva Benková

Biologička

Molekulárna biologička Eva Benková, prvá slovenská nositeľka prestížneho ERC grantu, vedie výskum hormonálnej regulácie vývoja rastlín v rakúskom ISTA.  Pôsobila na Ústave Maxa Plancka v Kolíne nad Rýnom, ako aj v Centre rastlinnej molekulárnej biológie v Tübingene. Podieľala sa tiež na vývoji mikroskopového systému na filmovanie rastu rastlinných orgánov.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Eva Benková nielenže objavila univerzálny mechanizmus tvorby orgánov rastlín a úlohu, ktorú pritom zohráva hormón auxín, ale celý proces zároveň zachytila na video s názvom “Tancujúci koreň”. V roku 2017 s ním dokonca vyhrala celosvetovú fotomikrografickú súťaže Nikon – Small World in Motion. Vo svojom talku nám odhalí magickú silu rastlín a spôsob ako spolu komunikujú. (Jana Tomková)

Valéria Vaškaninová

Paleontologička

Paleontologička Valéria Vaškaninová pôsobí ako vedecká pracovníčka v Prahe a vo svojom výskume sa zameriava na jednu z najdôležitejších udalostí vo vývoji stavovcov, ktorou bol vznik čeľustí a s tým spojená radikálna prestavba anatómie hlavy. Vďaka najmodernejším zobrazovacím a rekonštrukčným metódam poskytujú títo najstarší zástupcovia našej evolučnej línie informácie porovnateľné a v mnohom prekonávajúce štúdium dnes žijúcich živočíchov. Prvé výsledky jej medzinárodného výskumného tímu boli publikované v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov – Science.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Valéria Vaškaninová nás zaujala výskumom, v ktorom sa vďaka najnovším rekonštrukčným technológiám aj naoko vzdialený výskum fosílií stáva blízkym a rozhodujúcim pre poznatky súčasnej vedy. (Nikoleta Moravcová)

Ľuboslav Beňa

Lekár

Ľuboslav Beňa od ukončenia štúdia medicíny pracuje v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, kde v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ. Intenzívne sa venuje problematike transplantácií orgánov na celoštátnej úrovni.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Je v životnom záujme nás a našich blízkych, aby sme v prípade potreby dostali alebo darovali orgány. Hovorme otvorene o tom, ako to funguje. Čas pracuje proti nám. (Jana Tomková)

Dominika Valentovičová

Grafická dizajnérka

Dominika Valentovičová má blízko ku knihám, symbolom a písmu. Hlavne k tomu písmu. Zároveň je  milovníčkou abecied, písma a tiež rada robí detailné rešerše. Táto kombinácia záľub ju priviedla k vytvoreniu vlastného projektu The Script Hunter, v ktorom sa venuje písmam, ktorými píšu ľudia v krajinách mimo Európy.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Písmo však nie sú len náhodné znaky bez chuti a zápachu. Práve tie chute a „zápach“ sú na tom to najzaujímavejšie. Čo sa stane ak sa necháme viesť našou zvedavosťou? Ak si dovolíme stratiť čas skúmaním toho, čo nás aktuálne zaujme?  (Jana Osičková)

Oto Kóňa

Konzultant

Oto Kóňa sa po podnikateľskom období, kedy otvoril niekoľko prevádzok v Bratislave (napr. Regal Burger, NYC Corner) stal konzultantom pre malých podnikateľov a inovácie. Rovnako tak pomáha bankám, telco operátorom a poisťovniam, robiť zmysluplné kampane a produkty s pozitívnym dopadom. Podieľal sa na tvorbe Priznanie.Digital, ktoré môže pomôcť viac ako 250 000 živnostníkom každoročne jednoduchšie vyplniť daňové priznanie.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Oto v nedávnom podcaste otvoril tému introverzie a nás zaujal efekt, ktorý vyvolal – introverti sa v jeho slovách našli a extroverti priznali, že zrazu majú väčšie pochopenie pre svoje rodiny či kolegov. Je dôležité, aby sme sa ako osobnostne rozličné tábory od seba nevzďaľovali, ale naopak, stávali sa bližšími a empatickejšími. (Dominika Kašiarová)

Gábor Bindics

Kultúrny manažér

Gábor Bindics je zakladateľom Kultúrneho centra Dunaj a bratislavskej kuriérskej služby Švihaj Šuhaj. Aktuálne vedie projekt Starej tržnice v Bratislave a pracuje na projekte, ktorý má prinavrátiť život kúpeľom Grössling. Spolupracuje aj na projektoch ako Živé námestie alebo iniciatíve Sadni si! – voľného sedenia v meste.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Gábor Bindics je zodpovedný za oživenie zabudnutých priestorov vďaka práci a tímu ľudí. Odkrývajú a vytvárajú nové vrstvy, vďaka ktorým si k priestorom ľudia vytvárajú vzťah, a taktiež prispievajú k podpore a rozvoju komunít, miest či regiónov.  (Martin Péchy)

Jakub Nagy

Študent, mladý vedec

Jakub Nagy je študentom na strednej škole, no zároveň vedie tím mladých výskumníkov, ktorí pracujú na vývoji ultraľahkých sond na monitorovanie atmosféry – Project Picoballon. V minulosti pracoval na projektoch pre ministerstvo školstva, americkú armádu a dnes pracuje na vytvorení komunity podnikavých študentov a možnostiach ich vzdelávania.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Jakuba sme oslovili, lebo nás zaujala pestrosť projektov, na ktorých vo svojom mladom veku už pracoval. Ukazuje nám však, že talent nie je to, čím sa odlišuje od ostatných. (Dominika Kašiarová)

Štefan Karak

Ultra trailový bežec

Štefan Karak je slovenský ultra trailový bežec, ktorého vášňou sú dlhé behy v horách.Vo veku 62 rokov ako ultra trailový bežec absolvoval jeden z najťažších pretekov na svete UTMB Ultra Trail Mont Blanc (trasa je dlhá 166 km s prevýšením 9 400 m). O 3 roky neskôr ako najstarší účastník pretekov úspešne dokončil jeden z najprestížnejších behov na svete Leadville Trail 100 v Colorade (trasa má 160 km). Zúčastnil sa šiestich Majstrovstvách sveta v behu do vrchu, je držiteľom niekoľkých slovenských rekordov.Nebolo to však tak vždy, k behaniu sa dostal až po 50-tke a dnes vo veku 71 rokov stále trénuje a je odhodlaný naplniť si svoje ďalšie bežecké ciele.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Štefan Karak nám ukázal, že vek nás nelimituje, a na to, aby sme začali s niečím novým, nikdy nie je neskoro. Aj keď mal po 50-ke podlomené zdravie, dnes, vo veku 71 rokov ho kondične dobehne málokto. Okrem samotného odhodlania zmeniť svoj zdravotný stav, nás zaujali rôzne technické problémy, ktoré musí bežec na dlhej a náročnej trase riešiť. Svoje rozprávanie prelína myšlienkami o dôležitosti pravidelného pohybu v živote pre zdravie človeka a sile komunity, s ktorou ide všetko ľahšie. (Jana Flachbartová)

Tomáš Jahelka a Roman Jančiga

Politológovia

Roman Jančiga je politológ a predseda občianskeho združenia Communio Minerva, zaoberajúce sa výskumom a publikovaním z oblasti slovenských politických, kultúrnych a sociálnych dejín a spolu s Tomášom Jahelkom z Katedry politológie na Trnavskej univerzite napísali a vydali knihu Prečo zmizli Ťapákovci, s podtitulom O mimoriadnom úspechu jednej zdravotníckej intervencie.

Prečo vám ich chceme predstaviť?

Tomáš s Romanom nás zaujali spôsobom, akým vo svojom výskume prepájajú poznatky z viacerých vedných odborov, a tak sa aj história jednej zásadnej medicínskej intervencie stáva až dobrodružným počúvaním a nachádzaním prepojení na postavy slovenskej literatúry, o ktorých sme doteraz netušili. Určite si ich vystúpenie nenechajte ujsť! (Monika Kapráliková)

Veronika Vitázková

Hudobníčka, flautistka

Veronika Vitázková je profesionálna flautistka pôsobiaca vo Viedni, ktorá plynule vyjadruje svoju lásku k hudbe prostredníctvom rôznych žánrov, štýlov a nástrojov z celého sveta. Ako všestranná umelkyňa  predstavuje tradičné, už  polo zabudnuté nástroje na medzinárodnej scéne. Neustále inšpiruje a prináša nové poznatky pre svoje publikum. Jej video hrajúce na slovenských ľudových nástrojoch Fujara a Koncovka sa krátko po zverejnení stalo virálnym a za krátky čas nazbieralo viac ako milión videní.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Je tiež flexibilnou klasickou hudobníčkou, ktorá je pravidelne pozývaná hrať a koncertovať s významnými telesami a dirigentmi a ako aj s legendou filmovej hudby Ennio Morriconem. Veronika má vášeň pre nahrávanie a vnáša novú energiu do mnohých filmových skladieb a soundtrackov (napr. pre Netflix, Disney, HBO či BBC) ako sólová aj orchestrálna hudobníčka.

Zuzana Šidlíková

Historička módy a dizajnu

Zuzana Šidlíková vyštudovala Vedu o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte univerzity Komenského a Odevný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Dlhodobo sa venuje výskumnej, publikačnej a pedagogickej činnosti v oblasti dizajnu a najmä téme odevnej kultúry. Je autorkou viacerých kníh o móde a módnej fotografii. Pripravovala tiež rôzne výstavné projekty doma i v zahraničí, medzi najväčšie patrila výstava Nech šije v Slovenskej národnej galérii v roku 2017. Momentálne pracuje na novom projekte v Múzeu ľudovej umeleckej výroby v Stupave a okrem toho sa venuje aj výskumu módy z obdobia druhej svetovej vojny na Slovensku.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Móda sa dotýka každého z nás a častokrát si to ani neuvedomujeme. Obľúbený kúsok zo skrine starých rodičov nie je len rodinným dedičstvom, ale môže vypovedať niečo aj o našej histórii. Prečo je dôležité venovať sa štúdiu módy a čo vypovedá o našej minulosti, nám porozpráva Zuzka Šidlíková.

Petra Kotuliaková

Propagátorka diverzity v IT

Petra Kotuliaková je zakladateľkou a riaditeľkou neziskovej organizácie Aj Ty v IT, ktorá od roku 2012 vzdeláva dievčatá a ženy v IT oblasti, motivuje ich k štúdiu informatiky a zamestnaniu v sektore technológií. V roku 2018 za svoje aktivity získala ocenenie Female Role Model of the year by CESA Awards, dva roky na to tiež európsku cenu Women TECH Inclusion Award.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Petra svojim úsilím a aktivitami organizácie, ktorú založila, narušuje vžité stereotypy. Prepája ženy s naoko vzdialeným svetom IT – vzdeláva, motivuje a vysvetľuje, prečo je dôležité, aby boli aktívnou súčasťou našej technologickej budúcnosti.  (Monika Kapráliková)

Mila Medvedovskaya a Daniel Špiner

Speváčka a klavirista

Mila Medvedovska je speváčka a pedagogička spevu z východoukrajinského mesta Dnipro. Vyštudovala sólový spev a pedagogiku spevu na Charkovskej akadémii umení. Od školských čias sa venuje sólovému spevu v rôznych projektoch, muzikáloch, show programoch a hudobných zoskupeniach. Doma v meste Dnipro vedie svoju vlastnú súkromnú spevácku školu. Po príchode na Slovensko sa jej vďaka šťastným náhodám podarilo nadviazať priateľstvo a spoluprácu s klaviristom a skladateľom Danielom Špinerom. 

Prečo vám ich chceme predstaviť?

Mila a Daniel si umelecky sadli od prvej skúšky. Majú za sebou prvé spoločné vystúpenia a pripravujú spoločný album. Ich vystúpene bude ukrajinsko-slovenské stretnutie s autorskou hudbou inšpirovanou ukrajinskými piesňami v aranžmánoch s nádychom folku, jazzu a šansónu.

Marianna Richtáriková

 IT manažérka

Marianna Richtáriková sa profesijne venuje sieťovým technológiám a aktuálne pôsobí ako IT manažérka. Vo voľnom čase pro bono koučuje na platforme Lemon coaching. Je mamou dvoch dospelých detí. Hovorí o tom, že nám vyrástla úžasná porevolučná generácia mladých ľudí, a o tom čím môžu inšpirovať generáciu svojich rodičov.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Nedočkaví, nezodpovední, čumia stále do mobilov. Aj tak bývajú popisovaní dnešní dvadsiatnici. Mariannu sme sa rozhodli osloviť kvôli tomu, že sa na nich díva inak. Hovorí o tom, že nám vyrástla úžasná porevolučná generácia mladých ľudí. Žijú v inom režime ako ich rodičia, s inými podmienkami a možnosťami. Aj ich výzvy sú odlišné. Svet je ich ihrisko, zložité a komplexné. Sú otvorení, slobodní a chcú sa venovať tomu, na čom im záleží. Generácia ich rodičov sa môže inšpirovať. (Miroslava Daňová)

Anastasiia Kuzmichova

Tanečníčka scénického tanca

Anastasiia je tanečnica, choreografka a učiteľka tanca, ktorá vedie skupiny detí, mládeže aj dospelých. Jej choreografie sa umiestňujú na popredných miestach v tanečných súťažiach na Ukrajine aj v zahraničí. Mila s Anastasiiou sú obe z mesta Dnipro a spoločný útek do Bratislavy ich ešte viac ľudsky a umelecky zblížil.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Prostredníctvom svojho tanca vyjadruje rôzne životné situácie a s nimi spojené emócie. Momentálne pripravuje choreografiu s názvom MUM – My Ukrainian mind (Moja ukrajinská myseľ), v ktorej spracováva prežité situácie počas úteku z vojnou zasiahnutej oblasti Ukrajiny spolu s dvoma malými deťmi a svoju rolu matky, ochrankyne a sprievodkyne na tejto ťažkej ceste. Hudbu k choreografii jej zložil skladateľ a klavirista Daniel Špiner.   (Katarína Lesayová)

Projekt Paul

Nadšenec Paula McCartneyho

Paľo Petrovič alias KIRO je síce farmaceut, ale aj nadšenec pre hudbu The Beatles a Paula McCartneyho. V kapele The Chrobaky odohral mnoho koncertov, ktoré približovali ľuďom krásu, energiu a fantastickú hudbu Legendárnych Liverpoolčanov. Svojim vystúpením chce vzdať hold a zagratulovať k 80-tim narodeninám asi najväčšiemu skladateľovi, pesničkárovi a multiinštrumentalistovi tejto doby. Projekt Paul je Paľovým osobným komorným vyjadrením vďaky za skvelú Paulovu hudbu.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

O Paľovi som vedel, že hral The Beatles, ale až v momente, keď som ho počul spievať komorné verzie sólových skladieb od McCartneyho sa mi to celé spojilo. Nevem si predstaviť krajší darček k 80 -tke. (Peter Jančár)