Ján Markoš

Lektor kritického myslenia

Ján Markoš je lektor kritického myslenia a šachový veľmajster. Vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu na Karlovej univerzite v Prahe. Učil na petržalskom gymnáziu CS Lewisa, v rokoch 2013-2016 viedol Sokratov inštitút, doplnkové vzdelávanie pre nadaných vysokoškolákov. Je autorom knihy manuálu kritického myslenia s názvom Sila rozumu v bláznivej dobe a knihy o etických dilemách Medzi dobrom a zlom. Kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roku 2018 od Anglickej šachovej federácie prestížne ocenenie Book of the Year Award.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Jána sme oslovili kvôli nadšeniu, ktoré sme v tíme zdieľali po prečítaní knihy Sila rozumu v bláznivej dobe a knihy o etických dilemách Medzi dobrom a zlom. Zastihli sme ho pri písaní ďalšej knihy. Zhodli sme sa, že ak chceme zamedziť hlbokej polarizácii spoločnosti, je dôležité hľadať spôsoby ako sa navzájom zhovárať aj napriek hodnotovým rozdielom. Ako byť otvorený a konštruktívny keď s niekým zásadne nesúhlasíme? Ján nám vo svojom vystúpení predstaví schémy, ktoré mu pomáhajú zvládať diskusie na etické alebo hodnotové témy (Peter Jančár a Rastislav Geschwandtner).

Svetlana Žuchová

Psychiatrička

Svetlana Žuchová, psychiatrička, pracovala na Psychiatrickej klinike 1. LF a VFN v Prahe, na psychosomatickom oddelení Schoen Klinik v bavorskom Rosenheime, v pražskom súkromnom zariadení TH klinika a aktuálne je psychiatrička vo všeobecnej ambulancii Národního ústavu duševního zdraví v Klecanoch. Profesionálne sa dlhý čas venovala najmä liečbe porúch príjmu potravy. Je autorkou štyroch kníh beletrie a prekladá odborné publikácie a beletriu z nemčiny a angličtiny. Žije pri Prahe.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Svetlana vie veľmi ľudsky pomenovať veci, ktoré nám mnohým bežia v hlave, vie položiť správne otázky a nasmerovať nás k hľadaniu odpovedí v sebe. Prináša zase trochu iný pohľad na tému psychických ochorení a považujem za dôležité, aby sa aj tento pohľad dostal do sveta. (Katarína Lesayová a Monika Barboráková). FOTO: Mišenka Plantážnik

Ladislav Miko

Pôdny biológ a ekológ

Ladislav Miko je pôdny biológ, ekológ a ochranár, rodák z Košíc. Pracoval v Slovenskej akadémii vied i vo vysokých funkciách v Európskej komisii. Bol ministrom životného prostredia Českej republiky. Od roku 2018 je vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Vyučuje na viacerých univerzitách, jeho autorské dokumentárne filmy získali medzinárodné ocenenia. Objavil niekoľko druhov pôdnych roztočov a päť druhov pomenovali iní autori jeho menom.

Prečo vám jo chceme predstaviť?

Chcete vedieť, ako súčasne nakŕmiť ľudstvo, zabrániť záplavám, ako z ovzdušia odoberať CO2 a pritom prinavrátiť potomkom krajinu v jej pôvodnom pôvabe? Prezradí vám počas 16 minút TEDx talku Ladislav Miko, objaviteľ niekoľkých druhov pôdnych mikroorganizmov a autor unikátnych záberov z podzemného vesmíru tmy a zázrakov. (Jana Tomková a Rastislav Geschwandtner).

Eva Wolfová

Učiteľka

Eva Wolfová sa narodila v Levoči v roku 1982. Vyštudovala dejepis a občiansku výchovu na Prešovskej univerzite. Doktorát so zameraním na slovenské školstvo v Košiciach v rokoch 1939-45 obhájila na filozofickej fakulte UPJŠ v roku 2015. Popri vysokej škole pracovala ako dobrovoľníčka v treťom sektore a neskôr viedla OZ, ktoré sa zameriavalo na prácu s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Od roku 2006 učí na Gymnáziu Poštová 9, kde vedie cez projekt študentských firiem predmet Aplikovaná ekonómia a učí študentov podnikať so sociálnym a ekologickým impaktom. Študentské firmy pod jej vedením dosahujú medzinárodné úspechy aj v medzinárodnom a európskom kontexte.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Eva nás oslovila jej vidinou lepšieho Slovenska. Ako je možné, že človek v dnešnej dobe môže mať takú istotu v lepšie Slovensko? Veľmi zaujímavý je jej spôsob práce s deťmi a vplyv tejto práce na ich rozvoj. Chceme, aby aj ostatní ľudia videli, ako sa dá s deťmi pracovať, aké pozitívne vplyvy má správna výučba a najmä, aby si ľudia po tomto talku vzali do rúk ďalekohľad a aj oni uvideli lepšiu budúcnosť Slovenska. (Nikoleta Moravcová, Danka Retová)

Viktor Beránek

Nosič a chatár Chaty pod Rysmi

Legendárny chatár Viktor Beránek (69) prišiel do hôr v čase, keď odišiel zo strednej školy, lebo mu hrozil trest za príživníctvo. Vystriedal viacero vysokohorských chát, kým sa v roku 1977 usadil ako chatár na najvyššie položenej chate Slovenska v nadmorskej výške 2 250 metrov. Na chate pod Rysmi pôsobí už viac ako 40 rokov. Najväčšiu rolu v horách pre ňho zohráva sloboda. Nie je v horách len kvôli ich kráse, ale hlavne kvôli tomu, že sa tu cíti slobodný.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Život v horách je krásny, ale aj veľmi ťažký. Viktor Beránek je vysokohorský nosič a jeden z najznámejších chatárov vo Vysokých Tatrách. Ubehlo už 52 rokov od vtedy ako svoj život obetoval tomuto vznešenému povolaniu. Je to muž, ktorý ponúka svetu jedinečný pohľad na svet a na hodnoty, na ktorých naozaj záleží. (Janka Solčianska a Rastislav Geschwandtner)

Lubomír Sazeček

Účastník únosu v Angole

Lubomír Sazeček pracoval ako robotník v papierňach. V roku 1981 odchádza v rámci technickej pomoci do papierne v Angole. Tu zaúča miestnych pracovníkov do výroby celulózy. Bol jedným z 66 Čechov a Slovákov – účastníkov dramatického únosu, ktorých sa ozbrojenci povstaleckej UNITA zmocnili v marci 1983. Po 1300 km pochodu džungľou a ďalšom vyše roku v internačnom tábore v angolskej divočine sa v júni 1984 vrátil do vlasti. Svoje zážitky opísal v piatich knihách.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Nechcem, aby bol príbeh z našej nie tak dávnej minulosti upadol zabudnutý. Účastník únosu Čechoslovákov v Angole vyrozpráva, čo to urobí s ľuďmi ako my. Lebo to, na čo zabudneme, sme niekedy odsúdení si zopakovať. (Janka Tomková)

Lenka Petráková

Senior Architektka

Lenka Petráková je architektka, ktorá ukončila postgraduálne štúdium odbornej praxe na University of Westminster a vstúpila do Kráľovského inštitútu britských architektov. Momentálne pracuje pre Zaha Hadid Architects v Londýne na pozícií Senior Architekt, kde sa zameriava na výškové budovy, ako napríklad OPPO HQ v Shenzene. V roku 2020 získala GRAND PRIX AWARD za konceptuálny návrh projektu Ôsmy kontinent. Ide o multifunkčné zariadenie, ktoré ponúka riešenie na čistenie a výskum oceánov.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Na Lenke sa nám veľmi páči, že svoje vzdelanie architektúry využíva aj na stavby, ktorými sa snaží o zlepšenie alarmujúceho stavu životného prostredia. Hoci je jej projekt Ôsmy kontinent zatiaľ len konceptuálny návrh, vidíme v ňom veľký potenciál a dúfame, že sa návrh v budúcnosti premení na realitu.  (Karolína Chromíková)

Sólisti Opery a Baletu s orchestrom SND

Umelecké predstavenie

Slovenské národné divadlo je prvou profesionálnou divadelnou scénou Slovenskej republiky, dôležitým symbolom národnej identity a súčasť európskeho kultúrneho priestoru. Slovenské národné divadlo tvoria tri umelecké súbory – Opera, Balet a Činohra. V dvoch ukážkach účinkujú sólisti Opery SND Andrea Vizvári a Tomáš Juhás v duete Violetty a Afréda z opery G. Verdiho La traviata a Baletný súbor SND sa predstaví novou choreografiou umeleckej riaditeľky Baletu SND Niny Polákovej. Dueto na hudbu Massenetovej husľovej meditácie z opery Thaïs uvidíte v interpretácii prvých sólistov baletu Olgy Chelpanovej a Konstantina Korotkova. Dirigentom hudobných ukážok je Martin Leginus, dlhoročný interný člen súboru Opery SND. Spoluúčinkuje orchester Opery SND.

Prečo vám ich chceme predstaviť?

Vždy som túžil dotiahnuť na červený koberec TEDxBratislava veľké teleso. Moje očakávanie začalo, keď mi vedenie Opery a baletu SND dalo malu nádej, že to je možné. Všetko je možné a sny sa plnia! Budeme prvé TEDx podujatie na svete s takto grandióznym umeleckým vystúpením. (Peter Jančár)