O TEDxBRATISLAVA

Čo je TEDxBratislava?

Multižánrová konferencia TEDxBratislava je oslavou tvorivosti, myšlienok hodných šírenia, inovácií a otvorenosti.

Dávame priestor jedinečným osobnostiam zo Slovenska aj zo zahraničia, ktoré sú výnimočné svojim zmýšľaním, skutkami, talentom, či potenciálom.

Snažíme sa sprostredkovať stretnutie čo možno najrôznorodejšej skupine zaujímavých ľudí, rozprúdiť živé diskusie na rôzne témy a umožniť účastníkom získať nečakanú inšpiráciu, nadviazať nové kontakty a podnietiť kreatívny prístup pri hľadaní nových riešení starých problémov.

Aký je rozdiel medzi TED, TEDx a TEDxBratislava?

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet.

Na konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju 6 až 18-minútovú reč. Na konferenciách TED už vystúpili aj Roger Ebert, Sheryl Sandberg, Bill Gates, Elizabeth Gilbert, Benoit Mandelbrot, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Brian Greene, Isabel Allende a bývalý premiér Veľkej Británie Gordon Brown. Tri veľké TED podujatia sa uskutočňujú každý rok: TED konferencia sa každú jar uskutočnuje v kanadskom Vancouvri a zároveň s ním TEDActive vo kanadskom Whistleri. TEDGlobal sa zas každý rok uskutočňuje v lete v škótskom Edinburgu.

V roku 2009 TED uvoľnil formát TEDx v podobe voľnej licencie v duchu motta „myšlienky hodné šírenia” ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi* (Organizátori musia splniť určité pravidlá a predpisy.)

TEDxBratislava je teda nezávislé podujatie formátu TEDx, ktoré sa každoročne koná v Bratislave. Organizuje ho tím nadšených dobrovoľníkov vo svojom voľnom čase bez nároku na odmenu.

TÍM TEDxBRATISLAVA

TEDxBratislava je dielom nezávislých jednotlivcov, nadchnutých pre „myšlienky hodné šírenia“, ktorí bez nároku na odmenu vkladajú do prípravy podujatia svoj, čas, energiu a talent. Stretávať ľudí, ktorí majú o TED a TEDxBratislava záujem je energetická a nápadová nabíjačka. TEDxBratislava je zdroj inšpirácie a životného optimiznu prameniaceho z presvedčenia a dôkazov, že tento svet je plný šikovných ľudí, ktorí majú silu skúšať zmeniť na prvý pohľad nezmeniteľné. V organizačnom tíme sa stretli ľudia rôznych pováh, zamestnaní, s pestrou paletou záujmov. Šikovní prekladatelia, tlmočníci, študenti, komunikační experti, vysokoškolskí pedagógovia, konzultanti, otcovia, mamy, cestovatelia aj aktívni domasedi. Každý z nich má inú motiváciu, prečo sa TEDxBratislava venuje. Všetci však robia svoje maximum pre to, aby výsledok stál za to, potešil a inšpiroval účastníkov.

DBabulicova

Dominika Babulicová

marketing

Niečo o mne:  Vraví sa, že každá cesta bez cieľa je blúdením. Trošku sa stratiť občas síce padne dobre a človek vďaka tomu viac otvorí oči a pozornejšie sa pozrie na svet. Zmyslom našej existencie však má byť, aby sa veci každý deň hýbali smerom k lepšiemu. A tak nikdy nestojím na mieste a blúdim iba občas. Milujem kľukatosť svojich životných cestičiek a verím, že žiadna nemá koniec, iba ďalšiu križovatku.

Prečo TEDx: Každého človeka a každú skúsenosť v živote vnímam ako smerovú tabuľu a hľadám si cesty, ktoré nie sú najľahšie, ale núkajú nádherné výhľady. A TEDx práve takú jazdu ponúka, či ho sledujete, alebo organizujete.

Srdcové záležitosti: Každý deň byť o niečo lepšia ako včera, prekonávať vlastné pochybnosti a brať každú výzvu, vidieť aspoň jeden TED talk denne a obracať večných pesimistov na odvážnych idealistov.

img_2453

Dominika Verníčková

catering

Niečo o mne:  Som neobyčajne – obyčajné žieňa z Oravy. Ak mám nejaký voľný čas tak ho trávim pri domácich prácach, ktoré ma niekedy doslova bavia. Tvrdohlavosť, zorganizovanosť, nerozhodnosť spolu s romantickosťou a citlivosťou sú mojimi charakteristickými vlastnosťami. Zo všetkého najviac neznášam nespravodlivosť akéhokoľvek rázu. Riadim sa pravidlom „nikdy to nevzdávaj“.  Na vrchole môjho rebríčka hodnôt  je rodina, ktorú zbožňujem a je pre mňa všetkým. Nakoniec, aj keď pomaly, ale isto, žijem svoje sny a nesnívam o nich.

Prečo TEDx: Páči sa mi myšlienka celého projektu. Je to úžasné, že sa na jednom mieste dokážu stretnúť tak veľmi odlišní a inšpiratívni rečníci, ktorí Vám dokážu zmeniť pohľad na svet. Ďalej sú to mladí a skvelí ľudia, stojaci za projektom TEDxBratislava, ktorí toto všetko robia vo svojom voľnom čase s obrovskou vášňou a presvedčením šírenia dobrých myšlienok.

Srdcové záležitosti: dobrá kniha, divadlo, rodina, cestovanie, úsmev, osobnostný rozvoj, jazyky, dobrá hudba, exotika a samozrejme čokoláda

R_Geschwandtner-600x600

Web: Entia.skKreolab

Rastislav Geschwandtner

držiteľ licencie TEDxBratislava

Niečo o mne: Najviac sa vo svojom živle cítim vtedy, keď sa môžem niečo učiť, skúšať alebo hľadať. Priťahuje ma rôznorodosť a zmena. Možno táto črta ma podvedome priviedla na dráhu profesionálneho tlmočníka a prekladateľa, kde si toho učenia sa a zmeny užívam do sýtosti. Som notorický zástanca menšiny –  baví ma menšinová hudba, hľadám alternatívne riešenia, obhajujem menšinové názory. Sem tam sa prichytím, že obhajujem aj názor, ktorý nezdieľam – len tak, aby bola rovnováha :-)   Rád tvorím – baví ma robiť s drevom, fotiť, maľovať, kresliť, brnkať na piano.  Rád sa hýbem – turistika, beh lesom, karate, cchi-kung.

Prečo TEDx: Ako tlmočník sa stretávam s množstvom výnimočných ľudí, ktorí ma neustále inšpirujú. Organizovanie TEDxBratislava je môj spôsob, ako preniesť túto inšpiráciu ďalej a pri tom uplatniť všetko to, čo je môjmu srdcu blízke – niečo hľadať, skúšať, prezentovať menšinové názory a tvoriť.

Ako otca 12-ročnej dcéry ma veľmi zaujíma téma vzdelávania a kreativity – čo a ako by sme mali učiť deti na našich školách a ako u detí a dospelých podnecovať kreativitu. Medzi moje ďalšie veľké témy patrí udržateľný rozvoj, sociálne podnikanie, obnoviteľné zdroje energie a osobný rozvoj.

Srdcové záležitosti: TEDxBratislava – Som iniciátorom myšlienky a hlavným organizátorom. V rámci projektu Open Translation Project  prekladám TED videá do slovenčiny.  V základnej škole Montessori vediem krúžok majstrovania. S prvákmi až piatakmi režeme, pílime, lepíme, pribíjame klince a rôzne tvoríme.

1

Šimon Šiplák

prestávkové aktivity

Niečo o mne: V ľuďoch sa vždy snažím hľadať niečo dobré. Neustále sa snažím na niečom robiť a nemám rád, keď mám “voľný čas”. Uznávam, že veľa vecí možno nezanechá žiadnu stopu, ale verím, že keď človek maká, je odvážny a bojuje za to čo chce, vždy sa dostane tam, kam chce. Momentálne pracujem ako analytik v IT sektore, kde sa snažím každý deň prísť na to, ako efektívne spájať ľudí s vecami a službami, ktoré chcú, ale ešte o nich nevedia.
Prečo TEDx:  Rad spoznávam nových ľudí a myšlienky z iných bublín. Verím, že potrebujeme vidieť viac inšpiratívnych “hrdinov”, ktorí tvoria a menia svoje okolie a inovujú. A tiež som vždy chcel nahliadnuť do zákulisia!
Srdcové záležitosti: Longboard, Video, Filmy, Lyže & skúšanie všetkého, čo má v sebe aspoň kúsok adrenalínu. Tým sa snažím vyrovnať môj svet čísel, grafov a racionality.
Karolína_Chromíková

Karolína Chromíková

sociálne siete

O mne: Zaujíma ma veľmi veľa vecí, všetko zaujímavé, čo sa deje nielen okolo mňa, ale aj vo svete. Baví ma učiť sa, objavovať a skúmať a obdivovať. Keď ma niečo nadchne, som priam ako nezastaviteľná (ne)riadená strela. Študujem romanistiku na UK a pracujem v oblasti sociálnych médií a komunikácie. Mám rada príbehy vo všetkých formách – v umení, knihách, na plátne i na uliciach. Veľa času trávim potulkami po Bratislave, niekedy sama, inokedy s mojou psicou alebo s M_P_BA.  Mám rada Prévertove básne, sladké, teplo a ten pocit, keď viete, že ste na správnom mieste so správnymi ľudmi. Naopak nie som ranné vtáča a nemám rada keď nestíham, pretože všetko musí byť tip top :)

Prečo TEDx: Pretože na svete je mnoho inšpiratívnych ľudí, ktorí nám majú čo povedať. Tak prečo nebyť priamo pritom?

Srdcové záležitosti: George Harrison, koláče, francúzska literatúra, nadšenie psice, keď prídem domov, Kino Lumière, M_P_BA, nočné prechádzky.

Peter Jancar

Peter Jančár

technika, stage dizajn

O mne: Od útleho detstva som hračky skôr rozoberal ako skladal, čo vo mne zanechalo potrebu venovať sa veciam do detailu, nachádzať krásu aj v inom uhle pohľadu. Som racionálny optimista a učiteľ mat-fyz, ktorý sa v súčasnosti musí živiť aj niečim iným.

Prečo TEDx: Rád poznám ľudí, ktorí poznajú ľudí a som veľmi rád, že vďaka TEDx mám túto možnosť.

Srdcové záležitosti:  ranne lúče slnka, divadlo, bicykel, výroba ovocných destilátov a funk-rock

vk (1)

Vladimír Kaštier

rečníci

Niečo o mne: Baví ma objavovať skryté súvislosti v komplexných javoch a som nadšený túžbou pochopiť ako funguje Svet. Som business konzultant a amatérsky grafický dizajnér.

Prečo TEDx: Spájať ľudí a myšlienky, ktoré by sa možno nestretli.

Srdcové záležitosti: Knihy, hudba s textami stimulujúcimi predstavivosť a ľudia, ktorí ma menia k lepšiemu.

Ivan Lacko

Ivan Lacko

rečníci

Niečo o mne: Asi by sa dalo povedať, že som všetko možné – učiteľ na univerzite, prekladateľ, bývalý ochotník a dramatik, pseudoumelec, a najnovšie aj otec.

Prečo TEDx: Pozeráš sa na oceán a vidíš, ako sa mení. Sleduješ duny v púšti a uvedomuješ si ich neustály pohyb. Vnímaš život okolo seba a dochádza ti, že ho poháňajú myšlienky, pocity a viera. Chceš tieto myšlienky, pocity i vieru uchopiť – chytiť ich za pačesy, využiť ich a niekam ich nasmerovať. Preto pomáhaš s organizovaním TEDxBratislava. Teda… asi preto. Prečítaš si, čo si doteraz napísal a okamžite to chceš zmazať. Ale neurobíš to. Zostane to tak, ale bude sa to ďalej meniť a hýbať, ako malé trblietajúce sa zrniečko piesku na vrchole pohyblivej duny.

Srdcové záležitosti: Zaujímam sa o klasické i nové formy vzdelávania, a o to, ako náš vnútorný svet súvisí s tým vonkajším. Resp. či súvisí.

vp (4)

Veronika Petrovičová

catering

Niečo o mne: Som večný optimista a s odvahou sa stále púšťam do nových projektov. Držím sa motta, keď neskúsiš, nezistíš. Niečo sa musí okolo mňa stále diať. Mám rada úprimných a nekonfliktných ľudí, ktorí si užívajú život. Pôsobila som v akademickom a konzultačnom svete, v dobrovoľníctve, v službách a v hotelierstve, v ktorých som mohla rozvíjať precíznosť a poskytovanie tých najlepších služieb zákazníkom, ktoré chcem uplatniť v TEDxBratislava.

Prečo TEDx: TEDx je skvelý koncept plný inšpirácie a inovácií, ktoré môžem zdieľať so zaujímavými ľuďmi a teším sa na nadväzovanie nových kontaktov.

Srdcové záležitosti: rodina, organizovanie podujatí, cestovanie, pečenie a dobré jedlá, ručné práce, nové vedomosti a kultivované diskusie.

1053394_10200861524194502_1833398455_o

Monika Pohlová

rečníci, venue

Niečo o mne: Cieľavedomý, úprimný relativista, ktorého ťažko spútať. Stále niečo musím robiť a mať nové výzvy. Ľudí delím tak trochu detsky na dobrých a zlých. Som doer, ktorý dáva veciam štruktúru. Rada pozorujem druhých, tie malé detaily a rada sa pýtam. Zaujímam sa o dianie vo svete i na Slovensku. Mojou najväčšou devízou je, že ma ľudia podceňujú. Hrozne ma hnevajú škaredé verejné priestory, korupcia a to že nemôžem slobodne jazdiť na bicykli. Snáď s tým niečo v dohľadnej dobe spravím(e).

Prečo TEDx: Prečo nie? :) Je úžasné mať možnosť podieľať sa na takom veľkom evente, tvoriť ho. Prvý rok som bola na TEDxBratislava ako dobrovoľníčka, druhý rok som mala na starosti catering, tretí rok ako projekťák a štvrtý som mala na starosti rečníkov.

Srdcové záležitosti: plávanie, dobré jedlo, slnko, ľudia, z ktorých ide energia, cestovanie, Paríž, hudba, čerstvý vzduch, bicykel, ticho a bosé nohy.

Retova Dana

Dana Retová

rečníci

O mne: Milujem pocit, keď kúsky skladačky do seba zapadnú, zároveň ma priťahuje celý proces objavovania a skúmania, vymýšľania teórií a spôsobov ako ich overiť. Bola som študentka, učiteľka, riaditeľka a teraz som mama, organizátorka a coach.

Prečo TEDx: Zaujímajú ma ľudia, ktorí sa pre niečo nadchli a ktorým žiaria oči, keď o tom rozprávajú. Pri TEDxBratislava mám možnosť týchto ľudí nielen stretnúť ale aj ukázať svetu.

Srdcové záležitosti: Lezenie, hory, lyže, cestovanie, podcasty, napr. Radiolab.org (pozor: vysoko návykové)

11227405_10206225759620182_4350024553342786939_n

Denisa Sabová

PR/ media, fundraising

Niečo o mne: Dokážem sa rýchlo nadchnúť pre nové veci a teším sa, ak sa môžem podieľať na realizácií zaujímavých projektov. Som chronicky nerozhodná a urputne tvrdím, že nie som tvrdohlavá. Verím v lepšie zajtrajšky a neustále ma inšpirujú ľudia okolo mňa. Neviem sa dlho hnevať, neustále sa strácam a v ľuďoch hľadám to dobré. O živote iba nemudrujem, ale aj konám.  Už mám po zlatých časoch študentských. Zložila som si pomyselné ružové okuliare a pochopila, že niektoré veci sa nezmenia samé, ale musím sa o túto zmenu pričiniť. V práci mám na starosti projekty z oblasti vzdelávania. Motivuje ma každý jeden úspech a hlavne vedomie, že to čo robím, má zmysel.

Prečo TEDx: Ako mnohí okolo mňa, aj ja potrebujem vidieť výsledok svojej práce. A to je to, čo mi TEDx dáva. Vidím výsledok, ktorý prispieva k tým mojím lepším zajtrajškom. TEDx je pre mňa podujatie, na ktorom stretnete nielen zaujímavých rečníkov, ale stanete sa súčasťou jedného spoločného príbehu, plného inšpiratívnych myšlienok.

Srdcové záležitosti: Ranná káva, knihy, divadlo a galérie, platne, čierno-biele filmy, nedeľný koláč, smiech a Toskánsko.

fullsizerender

Marek Plavčan

registrácie, administratíva

Niečo o mne: Zaujíma ma verejné dianie a rôzne ekonomické témy. Ak práve nešportujem, v bubline priateľov riešim top problémy okresného významu. Študoval som politickú ekonómiu, okrem iného na LSE. Dnes pracujem ako analytik v štátnej správe, kde sa venujem najmä dôchodkovému sporeniu.

Prečo TEDx: Páči sa mi, že TEDx koncentruje formu a obsah. Núti ľudí zamyslieť sa, čo je naozaj dôležité. Ale na rozdiel od Modrého z neba, nerobí to pre peniaze.

Srdcové záležitosti: Hamburg je mesto, ktoré miestni bezostyšne vyhlasujú za najkrajšie na svete. V mojich očiach oprávnene. Odveký cieľ námorníkov, kde nablýskané zbohatlícke štvrte striedajú ostrovčeky nezávislej kultúry a fanúšikovia St. Pauli vypískajú každého konformistu. Dva roky ubehli svižne, rád sa vrátim.

Photo credit: Lukáš Procházka